Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak znaleźć najtańsze OC? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów!

  • Dodano: 2020-09-14 09:00

Średnia cena OC dla kierowców korzystających z porównywarki Mubi w sierpniu wyniosła 827 zł. Niektórzy byli jednak w stanie znaleźć oferty nawet o kilkaset złotych tańsze! Czy Ty również mógłbyś liczyć na taką liczyć? Sprawdź, jak skutecznie szukać taniego OC!

Zakres ubezpieczenia OC, jak doskonale wiadomo, jest gwarantowany ustawowo. To znaczy, że nieważne w jakim towarzystwie kupisz polisę, nigdy nie będziesz mógł liczyć na inną ochronę, niż gdzieś indziej. Czy skoro tak, to wystarczy wybrać pierwszą ofertę z brzegu? Pewnie, możesz tak zrobić, ale licz się z tym, że prawdopodobnie przepłacisz. Oszczędni kierowcy zadadzą sobie pytanie: jak znaleźć najtańsze OC?

Najlepsze OC? Najtańsze OC!

Jeśli kupujesz to samo, to po co przepłacać? Kierowca, który zaoszczędził na ubezpieczeniu swojego samochodu kilkaset złotych, mógłby postawić takie pytanie innemu, który kupił identyczną polisę, płacąc znacznie więcej. I miałby rację, bo ceny obowiązkowej polisy mogą się znacząco różnić nawet dla jednego klienta sprawdzającego oferty różnych towarzystw. Czemu tak jest?

Wszystkiemu winne są czynniki, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę przy ocenie ryzyka towarzyszącego objęcia ochroną konkretnego kierowcy. Dane właściciela samochodu (np. wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny, historia ubezpieczenia), a także informacje na temat jego auta (m.in. marka, model, przebieg, pojemność silnika) są nieco inaczej traktowane w każdej firmie, stąd też różnice w proponowanych przez nie składkach.

W związku z tym wybór przypadkowej oferty jest tak naprawdę najgorszym, co możesz zrobić. Skazujesz się wówczas na czysty przypadek, który może sprawić, że przegapisz wyjątkowo korzystną okazję. Choćby taką, na jaką trafił pewien kierowca z Kluczborka, który płacąc za OC swojego Volkswagena Golfa zaledwie 212 zł, został sierpniowym rekordzistą serwisu Mubi.

Nie, to nie znaczy, że też możesz zapłacić tak mało. Są jednak sposoby, których zastosowanie da Ci gwarancję, że Twoja polisa będzie najtańszą z możliwych.

Po pierwsze – porównaj ubezpieczenia!

4 minuty. Właśnie tyle zajmie Ci uzupełnienie formularza porównywarki ubezpieczeń online (https://porownywarka-oc-ac.pl/), po którym otrzymasz listę ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych przygotowanych specjalnie dla Ciebie. Bez czasochłonnego sprawdzania każdej firmy osobno, bez biegania po agentach, nawet bez podawania szczegółowych danych!

Wystarczy komputer, tablet lub smartfon z dostępem do internetu, a zyskasz pewność, że najkorzystniejsze OC nie umknie Twojej uwadze. Co więcej, z porównywarki możesz skorzystać o dowolnej porze dnia i nocy, więc uratuje Ci ona skórę, gdy np. zapomnisz o terminie na znalezienie nowej polisy. Pamiętaj – średnia cena OC w sierpniu to 827 zł, ale Twoje ubezpieczenie może być jeszcze tańsze!

Jesteś młodym kierowcą? Pomyśl o współwłaścicielu auta

1479 zł płacili w sierpniu za OC kierowcy w wieku 18-25 lat. Tak wysoka cena to efekt policyjnych statystyk, według których najmniej doświadczeni użytkownicy dróg powodują najwięcej wypadków, a ubezpieczyciele traktują ich jako klientów największego ryzyka. Co jednak, jeśli powiemy Ci, że nawet oni mogą płacić za OC prawie 300 zł mniej?

To nie żart, a twarde dane porównywarki Mubi. Według nich młodzi kierowcy płacili znacznie tańsze składki ubezpieczeniowe, gdy uczynili współwłaścicielem auta starszą osobę z dużym doświadczeniem na drodze i zebranymi przez lata zniżkami. Te wyrównały towarzyszące im wysokie ryzyko, w efekcie dając znacznie przystępniejszą cenę.

Samochód ma znaczenie!

Ekskluzywne Lamborghini, wysokiej klasy Mercedes, a może skromna miejska Toyota? Dla ubezpieczycieli jak najbardziej liczy się to, czym jeździsz, co wyraźnie widać w cenach OC. Te były bowiem w sierpniu zdecydowanie najwyższe dla właścicieli wspomnianych Lamborghini (1407 zł), za to nawet ponad dwa razy tańsze dla kierowców poruszających się autami marki Dacia (642 zł) czy Kia (677 zł).

Marka i model auta wpływają zatem na wysokość składki, ale nie tylko one. Ważne są także takie parametry jak pojemność silnika (im mniejsza, tym tańsze OC) czy rodzaj paliwa (najmniej płacą właściciele elektrycznych samochodów). Wszystkie możesz oczywiście sprawdzić za pomocą porównywarki, już na etapie zakupu auta orientując się, ile wydasz na jego ubezpieczenie.

Kluczem jest bezszkodowa jazda

Masz prawo jazdy od ponad 10 lat, a większość tego czasu spędziłeś za kółkiem? Niestety, doświadczenie w prowadzeniu samochodu może Ci nic nie dać, jeśli rok w rok powodujesz stłuczki. Regularne likwidowanie szkód z Twojego OC nie umknie uwadze ubezpieczyciela, który oceniając związane z Tobą ryzyko, zacznie naliczać Ci zwyżki.

Zupełnie odwrotnie będzie natomiast w przypadku bezszkodowej jazdy. Kierowca, którego historia ubezpieczeniowa jest czysta jak łza, może liczyć na zniżki za każdy rok bezpiecznej jazdy. Po paru latach uzbiera ich już naprawdę pokaźny procent, znacznie oszczędzając na polisie. Dobra wiadomość? Firmy ubezpieczeniowe często weryfikują ostatnie 5 lat historii jazdy. Jeśli zatem ostatnią szkodę spowodowałeś wieki temu, wciąż możesz liczyć na tanie OC.

W pakiecie taniej?

Jasne, zwykle najtaniej wyjdzie zakup samego OC. Czasem jednak może się okazać, że będziesz potrzebował dodatkowej ochrony w postaci autocasco czy assistance na zagraniczną podróż. Kupowanie tych polis osobno nie dość, że czasem w ogóle nie będzie możliwe, to z całą pewnością okaże się bardzo kosztowne.

Znacznie korzystniej będzie za to kupić je w pakiecie w jednej firmie. Według danych Mubi, najtańszy zestaw OC i AC w sierpniu można było nabyć już za 516 zł, a za pakiet OC + assistance kierowcy płacili średnio 716 zł. Pamiętaj, że korzystając z porównywarki, możesz dowolnie zestawiać ubezpieczenia, w wygodny sposób sprawdzając ich szczegóły i wybierając to, które będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.