Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak zrobić prawo jazdy kat. B? Odpowiadamy na najczęstsze pytania!

  • Dodano: 2020-03-18 13:15

Obecnie prawo jazdy kat. B jest nie tylko mile widzianym dodatkiem w CV, ale wymaganą od kandydata umiejętnością. Jednak zanim staniesz się kierowcą, musisz zdać kurs wraz z państwowymi egzaminami. Zapisanie się na kurs, rodzi już pytania i wątpliwości związane z kwestiami formalnymi. Jakie są najczęściej zadawane pytania wśród przyszłych kursantów? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

W wielu przypadkach to pierwsze pytanie, jakie zadają przyszli kursanci. W 2020 roku cena kursu na prawo jazdy kat. B wynosi około 2000 złotych. Koszt kursu jest taki sam, niezależnie od tego, czy kursant będzie jeździł samochodem z manualną, czy automatyczną skrzynią biegów.

Pamiętaj, że w cenę kursu musisz także wliczyć badania lekarskie. Na obecną chwilę kosztują one 200 złotych.

Ile trwa kurs na prawo jazdy?

Kurs rozpoczyna się od wykładów, które trwają 30 godzin lekcyjnych, wliczając w to 4 godziny z zajęć z pierwszej pomocy — te są prowadzone przez ratownika medycznego. Po ukończeniu części teoretycznej kursant rozpoczyna jazdy (30 godzin zegarowych) z wybranym instruktorem.

Ile przeważnie trwa kurs prawa jazdy? Zapytaliśmy o to pana Piotra Jakubowskiego, instruktora i właściciela LOK - szkoły jazdy w Rudzie Śląskiej:

Na jazdy każdy umawia się indywidualnie, dostosowując zajęcia do swojego planu dnia. Z tego powodu ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, ile będzie trwał kurs na prawo jazdy u każdej osoby. Przeważnie od rozpoczęcia kursu do przystąpienia do egzaminów państwowych mija około 1,5 miesiąca.

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy?

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego i praktycznego musisz złożyć wniosek w Urządzenie Miasta o wydanie prawa jazdy i uiścić opłatę za wydanie tego dokumentu. Opłata jest stała i wynosi 100,50 zł.

Ile kosztuje godzina jazdy?

Dodatkowa godzina jazdy kosztuje około 70 złotych dla kursantów, którzy uczęszczali na zajęcia w szkole, w której chcą wykupić kolejne godziny. Cena dla kursantów z innych ośrodków jest odrobinę wyższa i wynosi około 80 złotych za godzinę.

Wiele szkół oferuje pakiet 10 dodatkowych godzin. Jeśli go wykupisz, wtedy cena za pojedynczą godzinę będzie mniejsza.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.