Nadejście wiosny i lata to zawsze czas, kiedy staramy się bardziej zadbać o sylwetkę i zdrowe odżywianie. Wielu osobom wydaje się, że wystarczy zacząć mniej jeść lub więcej się ruszać, aby zrzucić nadprogramowe kilogramy. Zazwyczaj faktycznie tak jest. Jednak może się zdarzyć, że pomimo ograniczenia spożywanych kalorii, waga stoi w miejscu. Co w takiej sytuacji? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!
Samo ograniczenie ilości lub objętości posiłków nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Choć z reguły wprowadzenie deficytu kalorycznego i nawet niewielkiej, ale regularnej aktywności fizycznej, pozwala zacząć chudnąć, to jednak pewne czynniki, takie jak zaburzenia gospodarki hormonalnej, mogą w tym przeszkodzić. Sprawdź, co jeszcze może powodować problemy z utratą wagi!
Deficyt kaloryczny – jak go obliczyć?
Podstawową rzeczą, jaką warto zrobić już na początku odchudzania, jest obliczenie ilości kalorii, jaką powinieneś spożywać każdego dnia. Pomoże Ci w tym kalkulator deficytu kalorycznego. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ w zależności od wielu czynników, takich jak Twój wzrost, wiek oraz poziom aktywności fizycznej, ilość kalorii potrzebnych do schudnięcia może się bardzo różnić nawet w przypadku osób o tej samej masie ciała. Dlatego, korzystając z kalkulatora, łatwo obliczysz swój deficyt kaloryczny i będziesz wiedzieć dokładnie ile kalorii spożywać, aby utrzymać spadek wagi na poziomie 0,5 – 1 kg tygodniowo.
Spalacze tłuszczu – pobudź swój metabolizm
Pewne czynniki, takie jak wiek lub styl życia, mogą spowalniać Twój metabolizm. Dlatego, jeśli utrzymujesz deficyt, ale efekty wciąż nie są dla Ciebie zadowalające, wypróbuj spalacze tłuszczu. To substancje aktywne, które pomogą Ci pobudzić metabolizm do działania i tym samym przyspieszyć redukcję tkanki tłuszczowej. Warto podkreślić, że spalacze tłuszczu mogą być w 100% naturalnymi, organicznymi składnikami.
Dowiedz się również, jak wybrać najlepsze białko do suplementacji
Wykonaj badania krwi
Jeśli naprawdę utrzymujesz deficyt kaloryczny i starasz się dbać o aktywność fizyczną, a waga stoi w miejscu, może to oznaczać problemy na poziomie gospodarki hormonalnej lub cukrowej. W takim wypadku warto wykonać podstawowe badania krwi, takie jak:
- morfologia,
- cholesterol,
- glukoza,
- trójglicerydy,
- prolaktyna,
- testosteron,
- badania tarczycowe (TSH, FT-3, FT-4),
- insulina.
Nieprawidłowości w wynikach tych badań mogą pomóc Ci znaleźć prawdziwą przyczynę problemów z utratą wagi, na przykład insulinooporność, cukrzycę czy choroby tarczycy. W przypadku tego typu jednostek chorobowych i zaburzeń konieczne może być wprowadzenie leczenia lub zmodyfikowanie diety. Nawet niewielkie zmiany mogą wówczas zacząć przynosić oczekiwane rezultaty.
Z niepokojącymi wynikami badań od razu udaj się do lekarza, który w razie potrzeby skieruje Cię na dalsze leczenie specjalistyczne. Może się okazać, że nie tylko schudniesz, ale też zadbasz o swoje zdrowie w sposób holistyczny.