Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kiedy należy wymienić opony na letnie?

  • Dodano: 2022-03-09 11:15, aktualizacja: 2022-03-10 13:00

Wymiana opon na letnie w odpowiednim momencie jest wbrew pozorom trudnym wyzwaniem dla właścicieli samochodów. Dokonując jej zbyt wcześnie lub zbyt późno, można się bowiem narazić na drogowe niebezpieczeństwa. Czym kierować się, by ustalić odpowiedni moment na wymianę ogumienia?

Wymiana opon na letnie – jaki termin będzie właściwy?

W dzisiejszych czasach kierowcy chcący wymienić opony na letnie nie muszą mierzyć się z wieloma problemami. Dostępność ogumienia jest bardzo wysoka, nie tylko w przypadku często spotykanych rozmiarów. Opony letnie 225/45 R17 oraz inne popularne rozmiary zakupimy w zasadzie od ręki w większości sklepów internetowych. Trudnością nie jest zatem zdobycie opon na czas, lecz określenie właściwego momentu na ich wymianę.

Kiedy zatem zamontować opony letnie w pojeździe? Eksperci motoryzacyjni szacują, że najlepiej zrobić to w momencie, gdy średniodobowa temperatura zacznie regularnie przekraczać 7°C. Powyżej tej temperatury opony zimowe zaczynają tracić swoje właściwości – mieszanka gumowa, z której są wykonane, staje się zbyt miękka, by zapewnić optymalne parametry jazdy.

Wiosenna pogoda w Polsce bywa niezwykle zmienna, przez co kierowanie się tą zasadą nie zawsze wyjdzie kierowcom na dobre. Niemal każdego roku wiosną, po pierwszych słonecznych dniach z wyższą temperaturą, powraca zima, ponownie pokrywając drogi śniegiem, szronem lub gołoledzią. W takich warunkach korzystanie z opon letnich jest niezalecane ze względu na bezpieczeństwo. Nie zapewniają one odpowiednio krótkiej drogi hamowania ani pewnego trzymania pojazdu w zakrętach, narażając kierowcę na udział w poślizgu.

Konkretny termin, w którym warto zmienić opony zimowe na letnie, nie istnieje. Każdorazowo odpowiedni moment musimy wybrać sami.

Kiedy zmienić opony na letnie? Wskazówki

Opon zimowych na letnie zdecydowanie nie warto zmieniać pochopnie, już w pierwszych cieplejszych dniach roku. Z wymianą nie warto jednak także czekać zbyt długo, by nie doprowadzić do nadmiernego zużycia ogumienia zimowego. Zimowe opony eksploatowane w ciepłe dni mogą także okazać się niebezpieczne. Ich mieszanka gumowa, przystosowana do utrzymywania wysokiej elastyczności w niskich temperaturach, na ciepłym asfalcie będzie zbyt plastyczna, co wydłuży drogę hamowania.

Wyznaczając moment wymiany opon, warto kierować się długoterminowymi prognozami pogody. Nie są one z reguły zbyt dokładne, ale pozwalają mniej więcej określić, czy w perspektywie kilku najbliższych tygodni przewidywany jest powrót zimy czy nie.

Jak nie zniszczyć opon zimowych wiosną?

Wielu kierowców obawia się jazdy na oponach zimowych w ciepłe dni. Jest to uzasadniona obawa, jednak warto uświadomić sobie, że na samym początku wiosny, kiedy temperatury rzadko sięgają kilkunastostopniowych wskazań, ryzyko uszkodzenia zimowych opon jest niewielkie. Oczywiście warto zachować ostrożność i uwagę na drodze, nie jeździć ze zbyt wysoką prędkością. Wówczas nie tylko unikniemy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, ale także oszczędzimy zimowy bieżnik opon. Kilka czy kilkanaście ciepłych dni przejeżdżonych na „zimówkach” nie powinno zaszkodzić jednak ich stanowi technicznemu. O wiele gorszym rozwiązaniem jest zbyt szybka, pochopna zmiana opon na letnie i konieczność jeżdżenia na nich, gdy zima niespodziewanie powróci.

Oczywiście bezbłędne prognozy pogody nie istnieją, zatem może się zdarzyć, że po tym, jak zmienimy opony zimowe na letnie, powrócą niskie temperatury czy opady śniegu. Jeżeli nie będziemy mogli wówczas zrezygnować z użytkowania samochodu, pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i ograniczeniu prędkości jazdy. Opony letnie w niskich temperaturach stają się nadmiernie twarde, przez co nie zapewniają odpowiedniej przyczepności. Bardzo źle radzą sobie głównie na śniegu ze względu na brak odpowiednich lameli w konstrukcji bieżnika.

Opony całoroczne receptą na problem z wymianą opon?

Trudność ustalenia odpowiedniego momentu na wymianę opon na letnie skłania niektórych kierowców ku skorzystaniu z opon całorocznych. Jeden komplet takiego ogumienia może być użytkowany przez cały rok, co pozwala uniknąć sezonowych wizyt w warsztacie wulkanizacyjnym. Opony całoroczne nie są jednak rozwiązaniem dla każdego. Ich producenci polecają je kierowcom pokonującym niewielkie przebiegi, rzadko korzystającym z tras szybkiego ruchu. Jeżeli jeździmy dużo i szybko, powinniśmy wybrać dwa komplety opon sezonowych.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.