Wiadomości z Rudy Śląskiej

Korzyści płynące z zastosowania czyszczenia suchym lodem w przemyśle

  • Dodano: 2019-12-23 10:00

W przemyśle znajduje się wiele maszyn, urządzeń i ciągów produkcyjnych, których czyszczenie może sprawiać sporo kłopotów. Zastanawiasz się dlaczego? Jedną z przyczyn jest fakt, że wybrana metoda czyszczenia nie powinna powodować rdzewienia elementów, ani dopuszczać do tworzenia mikrouszkodzeń. Dodatkowo warto, by metoda ta była szybka, gdyż każdy przestój, czy zastopowanie produkcji wiąże się ze zmniejszeniem efektywności, a co za tym idzie – zmniejszeniem zysków. Żadne przedsiębiorstwo nie może sobie na to pozwolić, dlatego warto poszukiwać rozwiązań idealnych. Jednym z nich jest czyszczenie suchym lodem.

Suchy lód – co to?

Suchy lód to nic innego, jak zestalony dwutlenek węgla. Jest on na szeroką skalę stosowany w chłodnictwie, zarówno jako jednostkowy składnik, jak i jako element mieszanin oziębiających. Suchy lód otrzymywany jej poprzez rozprężanie ciekłego dwutlenku węgla. Następnie może być także formowany przez prasowanie. Co ważne, suchy lód nie rozpuszcza się w typowych warunkach, a jedynie sublimuje. Czym jest sublimacja? To przemiana fazowa bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Suchy lód wykorzystywany jest w chłodniach przemysłowych, laboratoriach oraz transporcie szybko psujących się produktów. Jego dużą zaletą jest to, że można go stosunkowo długo przechowywać wyłącznie w warunkach termicznych, bez konieczności chłodzenia. Suchy lód jest też doskonałym środkiem czyszczącym, który stosowany jest właśnie w różnego rodzaju przemyśle m.in. drukarskim, elektrycznym, gumowym, odlewniczym, spożywczym, czy motoryzacyjnym. Czyszczenie suchym lodem świetnie sprawdza się także podczas renowacji zabytków, odtłuszczania, produkcji styropianu, czy w czasie renowacji po pożarach. Suchy lód doskonale doczyści również elewację budynku z niepożądanego graffiti.

Czyszczenie suchym lodem – korzyści

Czyszczenie suchym lodem posiada szereg zalet z których zdaje sobie sprawę na pewno każde przedsiębiorstwo korzystające z tej metody czyszczenia. Do najważniejszych atutów należą:

  • Krótki czas czyszczenia – czyszczenie suchym lodem odbywa się bezpośrednio w miejscu eksploatacji maszyny, czy innego urządzenia produkcyjnego. Nie ma konieczności demontażu i późniejszego przewozu maszyny. To powoduje, że całość procesu czyszczenia można wykonać w ciągu kilku godzin, a nie kilkudziesięciu, czy nawet kilku dni, co ma miejsce przy wyborze innego systemu.
  • Brak uszkodzeń i zniszczeń – suchy lód nie jest materiałem ściernym i nie posiada w związku z tym jego cech. Jest to wielki atut tej metody czyszczenia, gdyż dzięki temu usuwa jedynie zanieczyszczenie i brud, ale nie ma negatywnego wpływu na samą powierzchnię czyszczącą.
  • Precyzja czyszczenia – suchy lód dzięki swym charakterystycznym właściwościom fizycznym może dotrzeć nawet do najbardziej problematycznych i trudno dostępnych miejsc. Pozwala to na naprawdę dokładne czyszczenie różnego rodzaju powierzchni.
  • Troska o środowisko – czyszczenie suchym lodem, który sam w sobie jest nietoksyczny, nie wytwarza żadnego, dodatkowego zanieczyszczenia oprócz dwutlenku węgla (CO2). W odróżnieniu od innych metod do czyszczenia nie są używane żadne rozpuszczalniki, czy środki czyszczące, które mogłyby zanieczyszczać środowisko.

Czyszczenie suchym lodem w przemyśle

Nie da się ukryć, że praktycznie każdy przemysł wymaga dokładnego i precyzyjnego czyszczenia. Nic dziwnego, że wciąż poszukiwane są najlepsze metody. „Czyszczenie suchym lodem znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wykonania piaskowania lub w wyniku odgórnych zaleceń niemożliwe jest użycie wody lub innego rodzaju środków chemicznych.” - mówi ekspert w firmie Kastelnik z Katowic, świadczącej specjalistyczne usługi sprzątające. „Obecnie metoda ta jest wykorzystywane niemal w każdej gałęzi przemysłu i każdego roku poszerza swoją rzeszę zwolenników” - dodaje.
 


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.