Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kuchnia w stylu rustykalnym - jak ją urządzić?

  • Dodano: 2021-11-30 13:15, aktualizacja: 2021-12-01 13:18

Podczas urządzania domu można wyżyć się kreatywnie i sprawić, aby wnętrza prezentowały się nie tylko pięknie, ale również były dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. W dzisiejszych czasach W dzisiejszych czasach możliwości aranżacyjnych jest naprawdę wiele - każdy znajdzie więc coś dla siebie. Miłośnik nowoczesnych i czystych wnętrz ma do wyboru minimalizm czy styl skandynawski a z kolei osoba, której podobają się bardziej tradycyjne wnętrza, może dokonać wyboru wśród styli takich, jak styl klasyczny czy rustykalny. Jak więc stworzyć aranżacje kuchni w stylu rustykalnym?

1. Styl rustykalny czyli jaki?

2. Dlaczego warto urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

3. Kuchnie rustykalne - czym się charakteryzują?

4. Jakie meble do kuchni rustykalnej?

5. Rustykalna kuchnia - jak ozdobić ściany i podłogę?

6. Dodatki, które nadadzą kuchni rustykalnego klimatu?

7. Kolorystyka charakterystyczna dla stylu rustykalnego

Styl rustykalny czyli jaki?

Na początku warto zastanowić się nad definicją stylu rustykalnego. Najprościej rzecz ujmując jest to styl czerpiący garściami z wiejskiego życia, które jest naznaczone naturą. Wnętrza rustykalne przypominają wnętrza chat i dworków wiejskich z przełomu XIX i XX wieku - dominują w nich naturalne kolory i materiały, a także piękne zdobienia przywołujące na myśl życie wiejskie. Zdecydowanie jest więc to styl, który spodoba się miłośnikom tradycyjności, klasyki i natury. Można powiedzieć o nim jedno, na pewno jest on bardzo przytulny i ciepły. Warto więcej przeczytać o tym na magazynprzestrzen.pl/wnetrza/wnetrze-pelne-ciepla-jak-urzadzic-kuchnie-w-stylu-rustykalnym.

Dlaczego warto urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna zdecydowanie będzie dobrze się prezentować. Styl rustykalny doskonale sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach w domu, jednak ze względu na swoją przytulność i ciepło, szczególnie dobrze wygląda właśnie w kuchni. Ten styl sprawia, że to pomieszczenie kojarzy się z domowymi posiłkami przygotowywanymi od podstaw i ze wspólnym jedzeniem przy drewnianym stole. W rustykalnej kuchni jest więc wszystko: piękno i funkcjonalność i to właśnie sprawia, że staje się ona sercem domu. 

Kuchnie rustykalne - czym się charakteryzują?

Rustykalne kuchnie są bardzo charakterystyczne. Często można w nich uświadczyć konkretne elementy takie, jak drewniane meble kuchenne posiadające kamienne blaty, czy też wykorzystanie podobnych kolorów. Istotną kwestią są również dodatki takie, jak wiklinowe koszyki, kolorowe materiały wykonane z naturalnych produktów takich, jak bawełna. Oprócz tego dużą wagę przykuwa się do ceramiki, z której wykonane są np. zlewy, ale nie tylko. A co ze sprzętami AGD? Te są jak najbardziej nowoczesne, tylko po prostu stylizowane na dawne. Więcej można przeczytać na stronie lofra.pl/inspiracje/kuchnie-rustykalne-powrot-do-natury.

Jakie meble do kuchni rustykalnej?

Rustykalne meble kuchenne powinny być wykonane z drewna, bądź z imitacji drewna. Oczywiście muszą być w pełni sprawne, jeżeli jednak wyglądają na nieco podniszczone, to zdecydowanie wpływa to pozytywnie na ich odbiór. W aranżacji kuchni zdecydowanie sprawdzą się nawet meble, które różnią się od siebie odcieniami - tak, jakby były skompletowane z różnych źródeł. Na szczęście meble drewniane mają tę zaletę, że z wiekiem prezentują się tylko lepiej - oczywiście o ile są odpowiednio zadbane.

Rustykalna kuchnia - jak ozdobić ściany i podłogę?

Chcąc stworzyć w kuchni stylizację rustykalną, nie powinniśmy zapomnieć o ścianach i podłodze. Najlepiej, aby na podłodze znalazły się drewniane belki - oczywiście można także wybrać imitację drewna, jak przy meblach. Ale to nie wszystko. Jak zaaranżować ściany? Tutaj także sprawdzi się drewno, jednak jeżeli nie chcesz go używać w takiej ilości, to zawsze możesz zdecydować się na naturalnie prezentujące się cegiełki lub na ścianę wykonaną z kamienia. Można więcej dowiedzieć się na 4katy.com.pl/wnetrza/kuchnia/kuchnia-w-klimacie.

Dodatki, które nadadzą kuchni rustykalnego klimatu?

Oczywiście styl rustykalny nie obejdzie się bez pięknych i unikalnych dodatków - czy to stojących na blatach, czy też wiszących na ścianach. W kuchni warto więc zdecydować się na przede wszystkim na stylizowane zastawy stołowe czy garnki. Na szczęście współcześnie z łatwością można znaleźć piękne garnki, patelnie i sztućce, które będą prezentowały się staro, ale jednocześnie takie nie będą. Ale, można także zainwestować w prawdziwy vintage - czyli w produkty stare, które po prostu są w dobrym stanie.

Kolorystyka charakterystyczna dla stylu rustykalnego

W stylu rustykalnym istotna jest również kolorystyka utrzymana w całym pomieszczeniu. Jak już można było zauważyć, niezwykle popularne jest drewno, warto więc wybierać kolory, które będą do tego drewna pasować - a więc brązy, beże, biele czy zielenie. Oczywiście można też zdecydować się na odważniejsze kolory takie, jak czerwień czy niebieski - w końcu drewno jest podatne na malowanie, można więc je przemalować na dowolny kolor. 

Sylwia GerlaczekSylwia Gerlaczek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.