RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kupujemy używany samochód. Czy kredyt się opłaca?

 • Dodano: 2018-08-06 10:15

Jak podają statystyki AAA Auto, jednego z największych dealerów samochodów używanych, średnia cena auta “z drugiej ręki” oscyluje w granicach 17 000 zł. Taki zakup często trzeba finansować środkami pochodzącymi spoza własnej kieszeni. Jednak czy kredyt na samochód używany rzeczywiście się opłaca?

Według danych AAA Auto Polacy kupują coraz starsze samochody. Średni wiek wystawionego na sprzedaż pojazdu wynosi ok. 10-11 lat. Najczęściej jest to Opel Astra z silnikiem Diesla, który na liczniku ma za sobą blisko 175 000 km.

Cena używanego pojazdu o takich parametrach niestety nie należy do najniższych. Wielu potencjalnych nabywców zmuszonych jest zatem szukać dodatkowego wsparcia finansowego. Gdy czas nagli, bo np. aktualnie posiadany samochód nie nadaje się już do użytku, to właśnie kredyt jest najszybszym sposobem na zdobycie odpowiednich funduszy. Tylko czy takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie okaże się korzystne? A może lepiej odczekać trochę i w tym czasie odłożyć na samochód samemu?

Ile kosztuje samochód na kredyt?

Odkładanie pieniędzy z myślą o zakupie auta wydaje się bezpiecznym pomysłem. Niestety, czasami trwa to zbyt długo. Co więcej, w tym czasie traci się często sporo szans na zakup “czterech kółek” w naprawdę dobrym stanie. Coraz więcej osób szukających używanego samochodu stosuje zatem politykę przeglądania ogłoszeń o sprzedaży i spotykania się ze sprzedającymi, a gdy pojawi się coś odpowiedniego, próbuje wnioskować o kredyt.

Zobowiązanie kredytowe będzie oczywiście miało swoją cenę. Jak podaje porównywarka kredytowa kredytowo.org, planując zakup opla astry o podanych wyżej parametrach za cenę 16.000 trzeba przygotować się na spłatę sum rzędu 19.000 zł.

Oczywiście, wyliczenia te mają charakter orientacyjny i zostały przygotowane dla osoby, która zdecydowała się na rozłożenie spłaty takiego zobowiązania na 5 lat. Ostateczne koszty kredytu i wysokość miesięcznej raty bank ustala jednak indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele czynników (np. dochody czy sytuację mieszkaniową kredytobiorcy). Niemniej jednak przyszły nabywca używanego samochodu musi przygotować się na miesięczną ratę rzędu ok. 300 zł i całkowite koszty zobowiązania w kwocie około 3.000 zł.

Kredyt gotówkowy czy samochodowy?

Koszty kredytu przeznaczonego na zakup samochodu zależą także od rodzaju produktu jaki wybierze kredytobiorca. Używany pojazd można bowiem można sfinansować za pomocą kredytu samochodowego, jak i klasycznego kredytu gotówkowego. Oba te rozwiązania rządzą się jednak różnymi prawami.

W przypadku kredytu samochodowego bank będzie wymagał dodatkowego zabezpieczenia na pojeździe. Zabezpieczenie to może przyjąć formę zestawu rejestrowego, weksla in blanco, przewłaszczenia, cesji z polisy AC czy depozytu karty pojazdu. Co więcej, przez cały okres kredytowania bank jest współwłaścicielem pojazdu, przez co prawa do niego posiadane przez rzeczywistego nabywcę są mocno ograniczone.

W wielu ofertach kredytów samochodowych wymagany bywa również wkład własny. Takie warunki często generują zatem dodatkowe koszty, które mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Dokładne szczegóły tego typu zobowiązań można sprawdzić w rankingu kredytów samochodowych.

Nieco inaczej działa kredyt gotówkowy. W przypadku takiego produktu bank nie pyta o cel finansowania, a sama procedura kredytowa zajmuje dużo mniej czasu. Nabywca samochodu nie musi także martwić się koniecznością dostarczenia dodatkowych dokumentów związanych z pojazdem czy obowiązkiem rozszerzenia ubezpieczenia. Tym samym, zobowiązanie to może okazać się dużo tańszą opcją.

Znawcy tematu twierdzą, że w przypadku osób kupujących używane samochody lepiej sprawdzi się kredyt gotówkowy. Szybsze formalności pozwalają bowiem zdobyć potrzebną gotówkę nawet w jeden dzień, przez co żadna okazyjna oferta kupna samochodu nie powinna przepaść. Nie bez znaczenia jest tutaj także cena. Aby jednak mieć pewność, że wybiera się najkorzystniejszą finansowo opcje, i tak trzeba porównać warunki różnych ofert proponowanych przez banki. Znając realia ofert bankowych, łatwiej będzie oszacować czy wzięcie kredytu na używany samochód w tym właśnie momencie rzeczywiście się opłaca.

Zaciągać czy nie?

Niezależnie od wybranego rozwiązania, kupując używany samochód na kredyt zawsze płaci się więcej. Fakt ten można oczywiście rozpatrywać w kategorii straty. Niemniej jednak, zakup auta za pieniądze od banku to jednocześnie niepoliczalna oszczędność czasu czy środków wydanych np. na przejazdy komunikacją publiczną. Tak naprawdę więc ocena opłacalności kredytu na samochód to kwestia indywidualna. To kupujący musi przeliczyć, czy stać go na takie zobowiązanie i czy korzyści płynące z zakupu samochodu za pożyczone pieniądze rzeczywiście są tego warte. Innego rozwiązania nie ma.


Komentarze (2)    dodaj

 • pokoleniowy- slązok.

  Proste zwykli ludzie mało zarabiajom,imałe renty,emerytury male,prosze zbudowac tanie Polskie auto za12do15 tysiency,to ftedywy mondrale bydziecie kims,dla nas zwykłych obywateli jasne.

  • pokoleniowy- slązok. (2018-08-06 17:13)
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • asdf

  warto byłoby jeszcze powiedzieć coś o leasingu konsumenckim

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.