Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kwiaty jednoroczne

  • Dodano: 2021-03-15 06:00, aktualizacja: 2021-03-23 10:03

Rośliny jednoroczne to krótkotrwali goście w ogrodzie. Zarówno te które uprawiane są z siewu wprost do gruntu jak i te z rozsady, w przeciągu jednego sezonu wyrastają z nasion, następnie zakwitają (zazwyczaj latem), a potem zamierają i kończą swój cykl życiowy. Rośliny jednoroczne wysiewamy wiosną i tego samego roku zakwitają. Mimo, że w naszym ogrodzie zagoszczą na krótko to jednak są bardzo cenną i wyróżniającą się grupą, o bogactwie kwiatów w różnorodnych barwach i kształtach.

Wykorzystywanie kwiatów jednorocznych

Kwiaty jednoroczne w zależności od pokroju oraz wysokości mają szerokie zastosowanie. Mogą pokrywać rabaty i kwietniki w ogrodzie, lub wypełniać puste miejsca na rabatach bylinowych. Można je uprawiać również w pojemnikach i doniczkach na balkonie czy tarasie, czy też posadzić do wiszących skrzynek. Szybko kwitną i pozwalają łatwo uzyskać kontrastowe zestawienia kolorów.

Wiele odmian i kolorów nasion kwiatów znajdziesz w https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-kwiatow/ a cebulki kwiatów na: https://sklep.swiatkwiatow.pl/cebulki-i-sadzonki/

Gatunki, które wyrastają wysoko, w efektowny sposób można połączyć z bylinami. Dzięki temu, że ich okres kwitnienia jest długi to świetnie wypełniają przerwy w kwitnieniu roślin bylinowych. Z racji tego, że większość kwiatów jednorocznych to rośliny pochodzące z ciepłych krajów, najlepiej łączyć je z bylinami które rosną w pełnym słońcu.

Dzięki roślinom jednorocznym nasz ogród w okresie letnim jest zawsze pełen intensywnych barw. Letnie kwiaty jeszcze wyraźniej akcentują tę piękną porę roku. Tworząc ciekawe aranżacje kwiatowe trzeba jednak wziąć pod uwagę kolor oraz okres ich kwitnienia, tak aby uzyskać harmonijną całość na rabacie. Podobnie należy łączyć ze sobą kwiaty uprawiane na balkonie. Gatunki, które cechują się zwartym pokrojem lub są zwisające, możemy sadzić w podwieszanych skrzyniach i pojemnikach. Znaczna część kwiatów letnich świetnie nadaje się także na kwiat cięty, do tworzenia pięknych bukietowych kompozycji.

Kiedy kwitną kwiaty jednoroczne?

Warto wiedzieć, że od momentu ich posadzenia na rabatach po przejściu ostatnich przymrozków, upłynie jeszcze kilka tygodni do momentu aż pojawią się na nich kwiaty. Większość gatunków jednorocznych pełnię swojej urody osiąga mniej więcej w połowie lata. Część jednak poczeka z tym nawet do września.

Jeśli pogoda będzie im sprzyjać, a jesień okaże się pogodna i ciepła, to kwiaty będą kwitły aż do końca października. Niestety pierwsze jesienne przymrozki mogą okazać się dla nich zabójcze. Aby więc jak najdłużej cieszyć się ich pięknymi kwiatami, można rośliny okryć folią zanim zaczną się chłodne noce.

Siew i sadzenie kwiatów jednorocznych

Odporniejsze gatunki roślin jednorocznych mogą być wysiewane wprost do gruntu. Te wrażliwsze muszą być najpierw wysiane w szklarni lub w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, a dopiero po przejściu ostatnich przymrozków możemy je przesadzać na rabaty. Większość odmian wysiewa się już wczesną wiosną. Te pochodzące z uprawy wstępnej wcześniej zakwitną.

Nasiona kwiatów uprawianych z rozsady wysiewamy na przygotowane podłoże, a następnie lekko przykrywamy ziemią ( oprócz gatunków które kiełkują na świetle). Potem podlewamy i pozostawiamy w ciepłym i jasnym miejscu. Kiedy u sadzonek pojawi się druga para liści to należy je ostrożne wyjąć i przesadzić do większych pojemników.

Pielęgnacja kwiatów jednorocznych

Uprawa i pielęgnacja kwiatów jednorocznych nie jest trudna. Zazwyczaj są one spragnione słońca, więc sadzimy je w miejscach słonecznych. Na zacienionych stanowiskach będą kwitły mniej obficie a kwiaty nie będą tak intensywnie wybarwione. Przez całe lato należy regularnie usuwać przekwitłe części, ponieważ wspomaga to zawiązywanie nowych kwiatów i przedłuża okres kwitnienia roślin. Jeśli chcemy aby rośliny były dobrze rozkrzewione to po kilku tygodniach należy skrócić ich pędy, za wyjątkiem tych tworzących pojedyncze i wysokie pędy np. słoneczniki. Z pąków w kątach liści rozwiną się nowe pędy, dzięki czemu rośliny będą miały ładny, zwarty pokrój. Glebę pod uprawę kwiatów jednorocznych nawozimy przed sadzeniem, choć później możemy zastosować nawożenie dodatkowe aby przedłużyć ich kwitnienie. Pamiętajmy również o regularnym podlewaniu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.