Wiadomości z Rudy Śląskiej

Lekarz flebolog - czyli do kogo zgłosić się przy chorobach żył

  • Dodano: 2023-04-03 09:45

Flebolog to specjalista od leczenia schorzeń żył, w tym pajączków, żylaków i zapaleń. Jeśli pierwszy raz spotykasz się z tą nazwą, warto dowiedzieć się więcej. Może to właśnie flebolog znajdzie skuteczną metodę leczenia Twoich problemów.

Lekarz flebolog - specjalista od całej gamy schorzeń

Flebolog zajmuje się leczeniem chorób żył, a także profilaktyką chorób naczyń krwionośnych. Najczęściej z lekarzem specjalistą stykają się pacjenci, którym dokuczają zmiany żylakowe na skórze kończyn dolnych. Często też leczenia wymagają wrodzone choroby żył, zakrzepica żylna i przewlekłe zapalenia żył. Do flebologa zgłaszają się także pacjenci szukający korekty estetycznej, np. pajączków czy żył siatkowatych. Jak widać, flebolog zajmuje się nie tylko samym leczeniem żylaków.

Podstawowe badania - USG żył

Niepokojące objawy, które nasuwają konieczność dalszych badań, to m.in. nagły ból w kończynie, obrzęk i zaczerwienie. To symptomy początków zakrzepicy żylnej. obrzęki kończyn dolnych lub bóle spoczynkowe, widoczne żylaki, pajączki naczyniowe lub kłopoty z gojeniem się ran na nogach także są wyraźnym wskazaniem do wykonania badania USG doppler.

Badanie doppler wykonuje flebolog lub chirurg naczyniowy, uzyskując odpowiedzi na wiele pytań. USG doppler wykaże niedrożność tętnic i żył w przebiegu takich chorób jak: zakrzepica żył głębokich, miażdżyca czy też żylaki kończyn dolnych. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne, przebiega zaś bardzo podobnie do zwykłego USG. Jedynie obraz, który uzyskuje lekarz, pokazuje przepływ krwi przez naczynia w czasie rzeczywistym.

Zakrzepica żył - nie wolno jej lekceważyć

W przebiegu choroby dochodzi do formowania się zakrzepów krwi w żyłach. Zatory żylne, o ile nie oderwą się od ściany naczynia, nie zagrażają naszemu zdrowiu. Jednak oderwany zakrzep może spowodować wiele szkód, np. przemieścić się do płuc i doprowadzić do śmiertelnego zatoru. Istnieje wiele czynników ryzyka zakrzepicy. Do najważniejszych należy: dieta bogata w cukry i tłuszcze, nadwaga, siedzący tryb życia, papierosy/alkohol i choroby nowotworowe czy cukrzyca.

W przypadku podejrzenia zakrzepicy lekarz zleci badania krwi oraz USG dopplerowskie. W zależności od zaawansowania choroby oraz jej umiejscowienia, różnią się metody leczenia. Leczenie zachowawcze obejmuje leki przeciwzakrzepowe, unieruchomienie chorej kończyny, okłady i przyjmowanie leków rozrzedzających krew. Jeśli nie ma poprawy, operacyjnie usuwa się skrzepy.

Profilaktyka zakrzepicy żył 

Zakrzepica żył to choroba, z którą trudno jest walczyć. Dlatego tak ważne jest zapobieganie powstawania zatorów. Najbardziej istotne jest wprowadzenie odpowiedniej ilości ruchu oraz stosowanie zrównoważonej diety. Już w czasie terapii wykorzystuje się także specjalistyczne podkolanówki przeciwzakrzepowe. Ważne są również kontrolne badania diagnostyczne, szczególnie w przypadku obciążenia genetycznego. Flebologia pomoże Ci w utrzymaniu pełnej sprawności układu żylnego. Warto zająć się problemem w zarodku, zwłaszcza że choroby naczyń krwionośnych są główną przyczyną zgonów w naszym kraju.

Flebolog - konsultacja lekarska w Warszawie

Lekarz flebolog zdiagnozuje żylaki, w tym żylaki odbytu, zespół zapaleń żył oraz początki zagrażających życiu zatorów. Jeśli dokucza Ci uczucie ciężkości, niestetyczne zmiany oraz wieczorna opuchlizna nóg, warto rozważyć możliwość podjęcia leczenia flebologicznego. Często badanie obrazowe żył pozwoli wykryć zmiany przepływu krwi już na wczesnym etapie, gdy można jeszcze je cofnąć. Im prędzej pacjent usłyszy właściwą diagnozę, tym szybciej można dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Achim

    a poprostu wystarczy codziennie rozrzedzic krew alkoholem...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.