Wiadomości z Rudy Śląskiej

Masa szpachlowa a gips szpachlowy

  • Dodano: 2021-12-16 09:45, aktualizacja: 2022-09-15 07:24

Bogaty wybór materiałów budowlanych produkowanych na bazie gipsu sprawił, iż wybranie najlepszego z nich okazuje się problematyczne. Warto rozróżniać od siebie poszczególne produkty, aby wybrać rozwiązanie, które dobrze spełni swoją funkcję. Czym jest masa szpachlowa i gips szpachlowy i gdzie znajdą one swoje zastosowanie?

Czym jest gips szpachlowy?

Gips szpachlowy jest to specjalnie opracowana mieszanka szpachlowa, która używana jest do szpachlowania. Do gipsu dodano różnej maści dodatki, których celem jest opóźnienie czasu wiązania gipsu i poprawienie jego przyczepności. Ponadto, sprawiają, iż chłonne podłoże nie wyciąga za szybko wody z zaprawy. Przez owe zjawisko korzystanie z zaprawy byłoby problematyczne, a ponadto mogłoby doprowadzić do złego wiązania spoiwa gipsowego, a co za tym idzie obniżyć jego wytrzymałość mechaniczną. Gips szpachlowy używany jest głównie do łączenia płyt gipsowo-kartonowych, uzupełnienia dziur, naprawy pęknięć czy wypełniania różnych łączeń. Kiedyś z gipsu szpachlowego korzystano również do wykonywania gładzi i tynków. Dzisiaj jednak dostępnych jest wiele materiałów do ich produkcji, które mają doskonałe parametry (tynki gipsowe, gładzie gotowe, gładzie gipsowe). Co ważne, nie poleca się wykonywania pierwszej warstwy gładzi gipsami szpachlowymi. Skutkuje to bowiem wystąpieniem różnicy w twardości warstw, co uniemożliwi wykonanie równego szlifowania. Gips wytrze się wolniej, aniżeli miękka gładź.

Rodzaje gipsów szpachlowych

Tradycyjne gipsy szpachlowe możemy podzielić na dwa rodzaje:1. Gruboziarniste gipsy szpachlowe intensywnie się wiążą i zapewniają doskonałą przyczepność. Mają nie wyrównany koloryt i często dodaje się do nich substancje zwiększające odporność na wilgoć albo kolonizację przez grzyby i glony. Wykorzystuje się je głównie do zgrubnego wykańczania ścian oraz do wzmacniania osłabionych tynków gipsowych. Sięga się po nie zwłaszcza podczas renowacji starych powierzchni. Gruboziarniste materiały tworzą twardą powłokę, która okazuje się problematyczna w obróbce na sucho.2. Drobnoziarniste gipsy szpachlowe wyróżniają się bielszym kolorem i większą miękkością. Są również trudne w obróbce na sucho. Charakteryzują się zmniejszoną przyczepnością i siłą wiązania, a więc nie powinny być używane na słabsze powierzchnie. Wymagają dobrze przygotowanego podłoża. Tworzą powłokę przypominającą prawdziwą gładź gipsową. Zalicza się do nich zwłaszcza gipsy wykończeniowe, czyli tak zwane finisze.

Na jakie podłoże stosuje się gips szpachlowy?

Gips szpachlowy nadaje się na właściwie wszystkie tradycyjne podłoża budowlane. Można go nakładać z powodzeniem na bloczki betonowe, gazobetonowe, mury z cegły czy pustaki ceramiczne. Ponadto, nadaje się na wszystkie tynki gipsowe, gipsy szpachlowe czy gładzie tynkowe. Co ważne, powierzchnia pod gips nie może być za bardzo chłonna, przez co najlepiej ją wcześniej zagruntować. Istotne jest także odtłuszczenie i odpylenie podłoża.

Czym jest gotowa masa szpachlowa?

Nowoczesna masa szpachlowa jest alternatywą dla gipsu szpachlowego. Może ona w wielu sytuacjach skutecznie zastąpić tradycyjny gips. Gotowa masa szpachlowa przydaje się między innymi podczas łączenia płyt karton-gips oraz zatapiania narożników aluminiowych. Warto jednak znać różnicę między gipsem szpachlowym a masą szpachlową. Polega ona na odmiennych procesach wiązania. Jeśli chodzi o gips, wiąże się on w procesie chemicznym w kontakcie z wodą. A więc musi zostać on rozrobiony z wodą i zwiąże po nałożeniu na ścianę. Na całej grubości stwardnieje tak samo. Tego rodzaju materiały sprawdzają się do grubowarstwowego szpachlowania i wypełniania nawet tych sporych ubytków. Jeśli chodzi o gotowe masy szpachlowe, wiążą one w trakcie wysychania. A więc nie będą twarde, dopóki cała masa nie wyschnie. Jeśli nałoży się grubą warstwę masy, wówczas może ona schnąć nawet wiele dni. Nie nadaje się więc do uzupełniania większych dziur, natomiast znajdzie zastosowanie przy łączeniu płyt i zatapianiu narożników aluminiowych. W tym wypadku wyschnie już na drugi dzień.

Rodzaje masy szpachlowej

Każdy rodzaj masy szpachlowej ma inne właściwości i zastosowania. Dostępna jest między innymi masa szpachlowa polimerowa czy masa szpachlowa polimerowo-cementowa. Takie materiały sprawdzą się do uzupełniania drobnych ubytków, rys i pęknięć. Do większych ubytków sprawdzi się ta z dodatkiem włókna szklanego. Masa polimerowa do beztaśmowego spoinowania płyt została opracowana specjalnie pod płyty kartonowo-gipsowe. Do zastosowania w łazience sprawdzi się masa do użytku w wilgotnych pomieszczeniach.

Zastosowanie masy szpachlowej

Masy szpachlowe przeznaczone są głównie do nakładania na podłoża takie jak: płyty kartonowo-gipsowe, beton, tynki cementowe i cementowo-wapiennie. Przy ich pomocy można uzupełnić niewielkie ubytki, zespoinować płyty k-g, jak i wygładzić powierzchnię sufitów i ścian. Nadają się do uzupełniania kilku punktów, jak i na całej powierzchni. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, jednak nie zawsze dzięki nim da się uzyskać efekt idealnie gładkiej powierzchni.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.