Wiadomości z Rudy Śląskiej

Minimalna głębokość bieżnika opony a bezpieczeństwo podróży

  • Dodano: 2021-03-24 10:00

Przygotowując się do trasy, każdy kierowca stara się zadbać o jak najlepsze przygotowanie pojazdu. To istotne, aby wszystko działało jak należy - szczególnie w trudnych warunkach. Droga hamowania samochodem powinna być jak najkrótsza i jak najprostsza do przewidzenia. Z tego powodu zalecana jest regularna kontrola stanu ogumienia w samochodzie. Szczególną uwagę należy zwrócić na głębokość bieżnika w oponach. Bieżnik to zewnętrzna warstwa ogumienia bezpośrednio stykająca się z nawierzchnią drogi. Rowki bieżnika mają na celu odprowadzenie wody i przeciwdziała poślizgom. Bieżnik o odpowiedniej głębokości zapewnia przyczepność samochodu do drogi i wpływa na skuteczność hamowania.

Określenie bieżnika jako prawidłowego bądź nie zależy od wielu czynników. Poczynając od wskazań zawartych w ustawach prawnych, które regulują bezpieczne zabezpieczenia i wyposażenia pojazdów. Kontrolując stan ogumienia warto wziąć pod uwagę sugestie, które w swoich zaleceniach podaje producent produktu. Istotną sprawą, która znacznie wpływa na to, jakiej opony potrzebujemy, jest kwestia indywidualna. Co to znaczy? Kontrolując stan opon należy uwzględnić takie czynniki jak rodzaj nawierzchni po której będziemy się poruszać oraz stylu jazdy kierowcy.

Minimalna głębokość bieżnika

Czy głębokość bieżnika ma znaczenie oraz wpływ na komfort jazdy? Oczywiście, że ma. Głębokość bieżnika opon w samochodach marki Opel to sprawa, która jest kluczowa w doborze opon. Jednak pomimo, przyjętych standardów, dużo tutaj zależy od użytkownika samochodu oraz jego indywidualnych potrzeb. W 2003 roku zostało wydane rozporządzenie ministra infrastruktury, w którym wyraźnie odnotowana jest minimalna jego wysokość, która wynosi 1,6 mm. Tak jak zostało wspomniane, wartość ta nie jest przyjęta do wszystkich pojazdów. 1,6 mm to najmniejsza głębokość, która swoje zastosowanie ma w pojazdach osobowych oraz dostawczych. Choć w pojazdach typu autobusy minimalna głębokość wzrasta do 3 mm.

Jak zmierzyć głębokość bieżnika?

Skoro wiemy jaka jest potrzebna minimalna głębokość bieżnika w oponach Opla i innych marek samochodów, to jak ją teraz zmierzyć w swoich pojazdach? Najprostszym sposobem będzie skorzystanie z usług świadczonych w zakładach oponiarskich. Warto wiedzieć, że takiego pomiaru można również dokonać samemu. Do dokładnego i profesjonalnego przeprowadzenia pomiaru potrzebny jest głębokościomierz bieżnika. Jednak istnieją również proste wręcz domowe sposoby na zmierzenie głębokości. Wystarczy zaparkować na równym terenie a koła najmocniej jak się da skierować w lewą bądź prawą stronę. Do tej metody potrzebna będzie zapałka, wykałaczka lub linijka. Wkładamy przedmiot w rowek, zaznaczamy i sprawdzamy czy głębokość jest w porządku.

Jeżeli szukasz opon do samochodów marki Opel sprawdź ofertę sklepu internetowego DoOpla.pl

Wpływ głębokości bieżnika na drogę hamowania

Głębokość bieżnika to kluczowy czynnik wpływający na drogę hamowania. Im głębokość bieżnika w oponie do Opla jest większa, tym krótsza droga hamowania. Skąd taki wniosek? Przypatrzmy się, jeśli nasz bieżnik ma 8 mm to droga hamowania wyniesie 25,5 metra. Natomiast przy bieżniku o minimalnej grubości 1,6 mm to już będzie 39,5 metra czyli +52% (testy z lat 2003 i 2004 przeprowadzone na 4 różnych typach samochodów). To prawie o dwa razy dłuższa droga hamowania! Warto zadbać o odpowiednią głębokość bieżnika, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.