Wiadomości z Rudy Śląskiej

Na co zwrócić uwagę przy wyborze trumny?

 • Dodano: 2018-12-06 12:45

Śmierć bliskiej osoby jest trudnym doświadczeniem. Liczne formalności i kwestie organizacyjne, związane z pochówkiem, są szczególnie przytłaczające w tych ciężkich chwilach. W poniższym artykule poruszamy najważniejsze kwestie, związane z wyborem trumny – nasze porady ułatwią Ci szybkie podjęcie odpowiedniej decyzji w tej kwestii.

Odpowiedni rozmiar

Przy doborze trumny, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wagę i wzrost zmarłego – nie w każdym przypadku model o standardowych rozmiarach będzie odpowiedni. W przypadku osób bardzo wysokich bądź otyłych, konieczne może być wykonanie trumny na wymiar. W doborze właściwego rozmiaru pomagają doświadczeni pracownicy zakładów, wyspecjalizowanych w sprzedaży trumien.

Rodzaje trumien

Trumnę dobiera się do rodzaju pochówku – z tego względu, podstawowo wyróżnia się trumny do pochówku tradycyjnego i kremacyjne. Ponadto, spotkać można specjalne trumny ekshumacyjne oraz do transportu międzynarodowego. Różnią się one stylem, a także materiałem, z którego są wykonane. Tradycyjne trumny powstają przeważnie z drewna – dębowego, sosnowego, jesionowego, klonowego i innych gatunków, z kolei do produkcji modeli przeznaczonych do kremacji wykorzystuje się specjalne materiały ekologiczne. Trumny do transportu wykonuje się z metalu bądź wyposaża się je w metalowy wkład. Ponadto, muszą być one zamykane hermetycznie.

Trumny do pochówku tradycyjnego dzieli się ze względu na ich formę i styl na:

 • trumny w typie polskim klasycznym,
 • trumny typu amerykańskiego, wyróżniające się podzielonym wiekiem oraz bardzo bogatym wyścieleniem w środku,
 • trumny typu włoskiego, wykonane z grubego drewna, o klasycznym kształcie i polerowanym wykończeniu,
 • trumny typu niemieckiego, posiadające charakterystyczne, strzeliste wieko i szeroką podstawę.

Zdobienia trumien

Trumny mogą być minimalistyczne bądź bogato zdobione. Decydując się na zdobienia lub ich brak, warto zastanowić się, co preferowałby zmarły – prostotę, czy wyszukane ornamenty? Te niewielkie detale w dużej mierze decydują, czy dany model będzie odpowiedni dla osoby zmarłej o danym wieku czy charakterze. Wśród elementów dekoracyjnych trumien znaleźć można zdobienia świeckie i religijne. Do najczęściej spotykanych zalicza się krzyże, tablice, okucia i różnorodne rzeźbienia.

Pochówek kremacyjny – wybór urn

W przypadku, gdy ostatnią wolą zmarłego była kremacja, poza wyborem odpowiedniej do ciałopalenia trumny, konieczny jest również zakup urny na prochy. Sprzedaż urn prowadzona jest w większości domów pogrzebowych, a ich największy wybór znaleźć można w zakładach, działających przy krematoriach. Podobnie jak w przypadku trumien, również urny mogą być skromne bądź bogato zdobione, zarówno symbolami religijnymi, jak i motywami świeckimi. Urny wykonywane są z szerokiej gamy materiałów – najczęściej spotyka się:

 • urny drewniane,
 • urny marmurowe i granitowe,
 • urny z ceramiki,
 • urny z metalu,
 • urny szklane.

Zarówno trumny, jak i urny, powinny wyróżniać się elegancją, podkreślającą szacunek do zmarłego oraz dodającą godności jego ostatniej drodze.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (3)    dodaj »

 • kiki

  Ważne żeby było wi-fi i dobre stereo

 • bbb

  Ja kierowałabym się wyłącznie wygodą!

 • xd

  Bomboniery z centralnym ogrzewaniem do wyboru do koloru.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.