Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nagły silny ból zęba - jak można sobie z nim poradzić bez pomocy stomatologa?

  • Dodano: 2024-07-29 17:15

Bardzo często zdarza się, że dotyka nas nagły, silny ból ze strony dziąseł czy zębów. Może to być efekt urazów, jak i nieleczonych schorzeń, które z czasem narastały i zaczęły dawać o sobie znać już bardziej namacalnie. Sprawdź, jak sobie poradzić z bólem zęba, kiedy wszystkie przychodnie stomatologiczne w okolicy są zamknięte, jest weekend, a Ty nie masz żadnych pomysłów!

Nic nie może nam popsuć dnia bardziej, niż ból jakiegoś fragmentu ciała. Do najbardziej znienawidzonych zaliczyć można ból zęba, zwłaszcza ten niespodziewany, który nie pozwala się skupić, nie pozwala spać, jeść czy pić. Co więcej, wizyta u stomatologa nie zawsze jest możliwa w ten sam dzień. Niektórzy mają dość spore kolejki, a ta kilkudniowa okazuje się najkrótszą. Na szczęście platforma Plusrecepta.pl to doskonałe rozwiązanie dla każdego — tego z bólem głowy, z bólem nogi, bólem brzucha czy bólem zęba.

Czy ból zęba podda się lekom na receptę?

Bólowe dolegliwości związane z zębem często są bardzo mocne i wymagają zastosowania silnych leków. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty najczęściej po prostu nie dają rady. By mieć możliwość zakupu silniejszych leków, zazwyczaj potrzebna jest do tego recepta od lekarza. W przypadku weekendu, święta, braku możliwości wyjścia z domu, istnieje szansa na otrzymanie takiej recepty w wersji elektronicznej. Wystarczy skorzystać z oferty platformy PlusRecepta. 

Ból zęba w czasie jedzenia — co może go powodować?

Bardzo częstym, choć z drugiej strony stosunkowo krótkotrwałym problemem jest przeszywający ból w czasie spożywania posiłków. Nie chodzi o wszystkie pokarmy, ale tylko o niektóre — bardzo ciepłe lub bardzo zimne. 

Mając takie objawy, warto zgłosić się po receptę na preparaty realnie zmniejszające nadwrażliwość. Chodzi tutaj przede wszystkim o specjalistyczne pasty do mycia zębów czy leki przeciwbólowe.

Warto również pamiętać o tym, że korzystanie z leków łagodzących powinno być opcją doraźną, a nie stałą. Można sięgnąć po silne leki, wyłącznie czekając na wizytę u specjalisty. Silny ból to niezaprzeczalnie powód, by skonsultować się ze stomatologiem. Może on świadczyć o poważnej dolegliwości, która wymaga pilnego rozpoczęcia leczenia.

Ból zęba — jak zapobiegać jego nagłemu występowaniu?

By ryzyko wystąpienia silnego bólu było mniejsze, warto dbać o higienę jamy ustnej. Podstawą tego jest dokładne mycie zębów. trzeba przeprowadzać je minimum dwa razy dziennie. Do tego warto zastosować odpowiednią szczoteczkę, która nie podrażni dziąseł, a jedynie skutecznie umyje zęby istotne jest prawidłowe czyszczenie również przestrzeni pomiędzy zębami, do czego sprawdzi się nić dentystyczna bądź irygator.

W celu szybkiego zdiagnozowania problemów stomatologicznych trzeba regularnie  rejestrować się na wizytę u dentysty. Trzeba też odbywać wizyty kontrolne, ponieważ to one dają szansę na leczenie zmian we wczesnym etapie, które zazwyczaj jest dużo tańsze, mniej uciążliwe oraz znacznie skuteczniejsze. 
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.