Wiadomości z Rudy Śląskiej

Namysłów Zielony Powiat

  • Dodano: 2006-08-20 18:16, aktualizacja: 2006-08-20 19:23ZIEMIA NAMYSŁOWSKA ZAPRASZA


Stolicą Powiatu jest liczący ponad 750 lat Namysłów. W historii zapisał on się w 1348 r. kiedy to Kazimierz Wielki zawarł z cesarzem Karolem Luksemburskim pokój zwany namysłowskim, kończący wojnę o Śląsk i ustanawiający jego przynależność do Czech. To Karolowi IV, królowi Czech i budowniczemu Pragi, Namysłów zawdzięcza gotycki zamek i mury obronne, świadczące o zamożności oraz ważnej pozycji granicznej warowni.

Kliknij aby powiększyć !

Ratusz
w Namysłowie

Ozdobą miejskiej starówki jest piętnastowieczny ratusz z monumentalną 57 metrową wieżą. To drugi co do wieku ratusz na Śląsku, który zachował najwięcej wczesnogotyckich elementów.

Wioski Ziemi Namysłowskiej zdobią liczne kościółki - jak ten drewniany w Michalicach z ludowymi polichromiami z XVII w. lub czternastowieczny kościół w Strzelcach Namysłowskich będący przykładem warownego gotyku śląskiego. Natomiast w Smogorzowie, jeżeli wierzyć legendzie, w podziemiach nieistniejącej już drewnianej katedry, spoczywają prochy pierwszych wrocławskich biskupów, którzy

Klinij aby powiększyć !

Rynek w Namysłowie

właśnie tam mieli tymczasową siedzibę w XI w. W Gręboszowie i Pokoju pozostały pamiątki po rezydujących tam rodach Henckel von Donnersmarck i Wźrttemberg (z rodziny tej wywodziła się m.in. cesarzowa Rosji - Maria Fiedorowna, żona cara Pawła I). Są to np. w Gręboszowie piękny przykościelny cmentarz z przełomu XVIII i XIX wieku, czy klasycystyczne rzeźby i budowle olbrzymiego zespołu parkowego w Pokoju.

Klinij aby powiększyć !

Kościół
św. Piotra i Pawła
w Namysłowie

Ozdobą Powiatu jest płynąca przez Namysłów rzeka Widawa, jak się okazuje na tyle czysta, że osiedliły się nad nią bobry i wydry oraz rzeka Stobrawa, która przecina Stobrawski Park Krajobrazowy. W parku spotkać możemy takie gatunki jak: orzeł bielik, czarny bocian i zimorodek. Wśród lasów, łąk i pól rozpościerają się atrakcyjne tereny łowieckie, a gospodarstwa agroturystyczne oferują noclegi i posiłki.

Klinij aby powiększyć !

Zalew w Michalicach

Na rzece Widawie, w miejscowości Michalice, powstał malowniczy zbiornik retencyjny. Jest to akwen o długości 3 km i powierzchni 100 ha, doskonale nadający się do uprawiania windsurfingu.

Dzięki tym wszystkim atrakcjom Powiat ma ofertę zarówno dla turystów pieszych, rowerzystów, myśliwych, wędkarzy, miłośników przyrody i jazdy konnej.

Klinij aby powiększyć !

Żelazny odlew Lwa
w parku w Pokoju

Zapraszamy do odwiedzenia witryny  www.namyslow.pl, gdzie znajdą Państwo dodatkowe informacje.

Można również do nas napisać lub zadzwonić: Wydział Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Namysłowie, tel. 077  4103 695 wew. 121, 122, 123, e-mail: turystyka@namyslow.pl .


KONKURS FOTOGRAFICZNY

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym organizowanym przez Powiat Namysłowski we współpracy z Dyrekcją Opolskich Parków Krajobrazowych.

Celem konkursu jest pokazanie poprzez fotografię szeroko rozumianego życia w Stobrawskim Parku Krajobrazowym.  Zachęcamy Państwa serdecznie do wzięcia udziału w naszej zabawie, nie tylko fotografowanie ale i samo zwiedzanie zielonych terenów przyniesie Państwu wiele radości!!!
Regulamin konkursu na www.namyslow.pl.

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Namysłowie, tel. 077  4103 695 wew. 121, 122, 123, e-mail: turystyka@namyslow.pl

KONKURSY - ZAGADKI

Podczas wakacji, a także we wrześniu na stronie www.namyslow.pl, ogłaszane będą systematycznie Konkursy – zagadki. Serdecznie zapraszamy wszystkich do rozwiązywania zagadek i przysyłania odpowiedzi na adres e-mail: turystyka@namyslow.pl. Nagrodą główną w każdym z konkursów jest weekendowy pobyt w gospodarstwie agroturystycznym Buffalo Ranch  na terenie Powiatu Namysłowskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem na www.namyslow.pl

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Namysłowie, tel. 077  4103 695 wew. 121, 122, 123, e-mail: turystyka@namyslow.pl

STOBRAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY


Starorzecze

Stobrawski Park Krajobrazowy jest zieloną wizytówką Powiatu Namysłowskiego. Rozciąga się na obszarze aż 52 tys. hektarów i obejmuje tereny należące do 14 gmin, w tym: Namysłowa, Pokoju, Świerczowa i Domaszowic. Rozległe kompleksy leśne stanowią niemal 80 % powierzchni parku. Jest to najmłodszy park krajobrazowy Województwa Opolskiego.

Klinij aby powiększyć !

Świątynia Matyldy
w Pokoju

Klinij aby powiększyć !

Dęby

Klinij aby powiększyć !

Ruiny w Pokoju

Klinij aby powiększyć !

Ważka
 
 

Klinij aby powiększyć !

Żuraw

 
 
Klinij aby powiększyć !

Chrząszcz
Rzemlik Topolowiec

Na terenie Parku występuje 50 gatunków roślin chronionych oraz około 140 gatunków rzadkich roślin. Zobaczyć tu można storczyki, długosza królewskiego, kotewkę orzech wodny, lilie złotogłów, wawrzynka wilczełyko, a także rosiczkę okrągłolistną. Świat zwierząt reprezentuje ponad 220 gatunków chronionych zwierząt (w tym 140 gatunków ptaków, a  21 to gatunki globalnie zagrożone). Obserwować tu można kormorana, orła bielika, wydrę, bobra, a nawet niezwykle barwnego zimorodka. Przy odrobinie szczęścia, w czasie jednego spaceru spotkać możemy wiele gatunków motyli i ważek. Występuje tu największa ważka europejska - husarz władca którą łatwo rozpoznać po wielkości i błękitno-zielonej barwie.

Zapraszamy na www.namyslow.pl oraz na stronę Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w celu uzyskania szerszych informacji.

Ścieżki rowerowe i piesze SPK na terenie Powiatu Namysłowskiego:

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Namysłowie, tel. 077  4 103 695 wew. 121, 122, 123, e-mail turystyka@namyslow.pl; oraz Pracownicy Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, tel.  077 4 693 550.


SZLAKIEM DREWNIANYCH KOŚCIÓŁKÓW

Michalice
Klinij aby powiększyć !Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła wzniesiony w roku 1614 o konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce. Ciekawostkę architektoniczną stanowią: kwadratowa wieża o konstrukcji słupowej ze wspaniałą kopułą (dobudowana w 1730 r), strop pośrodku nawy oparty na spiralnie wzniesionym słupie, a także portale z nadprożami o kształcie oślego grzbietu. Szczególnie wartymi uwagi są polichromie pokrywające prezbiterium i część naw. Nie można przeoczyć także późnobarokowego ołtarza z 1765 (z płaskorzeźbą Trójcy Świętej), ambony z 1716 r. oraz chrzcielnicy z 1731 r. Malowniczo położony na niewielkim wzgórku na brzegu Zalewu Michalickiego kościółek, jest szczególnie wart zobaczenia po zmroku. Wówczas, pięknie oświetlony wspaniale prezentuje się w otaczającym go parku.


Krasowice
Klinij aby powiększyć !W kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej podziwiać możemy wspaniały barokowy ołtarz z I poł. XVIII w. ozdobiony obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Wspaniale prezentuje się zabytkowa ambona powstała mniej więcej w tym samym okresie, natomiast dzwon kościelny, nadal spełniający swoją rolę, datowany jest na rok 1657. Natomiast sam kościół o konstrukcji szachulcowej (z wieżą konstrukcji słupowej) zbudowano w roku 1620.
 

Smarchowice Śląskie
W zachodniej części wsi znajduje się kościół filialny pod wezwaniem Świętego Krzyża. Zbudowany w XVII w. posiada konstrukcję zrębową. Wartym uwagi jest
ołtarz z 1603 r. w kształcie tryptyku, przedstawiający ukrzyżowanie Chrystusa. Ponadto dużą wartość zabytkową mają także barokowe rzeźby Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty, a także krzyż i dwa empirowe lichtarze.


Baldwinowice
Klinij aby powiększyć !Drewniano murowany kościółek p.w. Trójcy Świętej powstał na początku XV w. W latach 1510-1520 wzniesiony został boczny ołtarz kościoła, natomiast ołtarz główny jest nieco późniejszy (późnobarokowy) i obrazuje on koronację Matki Boskiej wśród obłoków. Warto także zwrócić uwagę na późnorenesansową, bogato zdobioną ambonę z roku 1600 oraz polichromowane epitafia z początku XVII w.


Woskowice Małe
Klinij aby powiększyć !Znajdujący się w Woskowicach Małych kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca zbudowano w roku 1711. Nawa i wieża zostały wykonane z drewna, jednak posiadają odmienną konstrukcję. Nawa - zrębową, natomiast wieża słupową. Najważniejsze zabytki we wnętrzu kościoła to przede wszystkim neobarokowa polichromia oraz bogate wyposażenie: ambona, chrzcielnica oraz rzeźby świętych z XVIII i XIX w.

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Namysłowie, tel. 077  4103 695 wew. 121, 122, 123, e-mail: turystyka@namyslow.pl


Atrakcje turystyczne gmin w Powiecie Namysłowskim

Zapraszamy do odwiedzenia podstron na www.namyslow.pl w celu zapoznania się z ofertą turystyczną poszczególnych gmin:

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Namysłowie, tel. 077  4103 695 wew. 121, 122, 123, e-mail: turystyka@namyslow.pl


Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszego Powiatu, na weekend, na tydzień, na całe wakacje!!!

Znajdą tu Państwo ciszę i spokój, spacerując lasami odkryją Państwo na nowo piękno otaczającego nas świata.

Podczas długich rowerowych wypraw czasem zabraknie sił, ale odpoczynek, po przebytej drodze, wśród malowniczych śródleśnych łąk lub w leśnych ostępach dostarczy nowej energii i pozwoli zregenerować się i nabrać sił aby po udanym wypoczynku wrócić do codziennych obowiązków.