Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ogrzewanie na podczerwień a skutki zdrowotne - czy to naprawdę działa?

  • Dodano: 2020-11-02 14:15

Istnieje wiele sposobów na zachowanie piękna i przede wszystkim zdrowia. Jednym z nich jest korzystanie ze zbawiennego wpływu promieniowania podczerwonego, na podstawie którego działa między innymi ogrzewanie na podczerwień.

   

Poszukując alternatywnych sposobów na ogrzewanie domu, warto zwrócić uwagę na ogrzewanie na podczerwień. Ta innowacyjna technologia pozwala zaoszczędzić i co więcej, nie produkuje żadnych spalin zanieczyszczających powietrze. Dodatkowo mówi się o jej zbawiennym wpływie na zdrowie. Korzystająca z promieniowania podczerwonego ogrzewa jedynie organizmy żywe i przedmioty, nie ogrzewając jednocześnie powietrza. Czy taki sposób ogrzewania może faktycznie wpłynąć na polepszenie stanu zdrowia? Przy jakich chorobach korzystanie z ogrzewania na podczerwień jest wskazane?

Czym jest promieniowanie podczerwone i ogrzewanie na podczerwień?

Jak wyjaśnić zjawisko promieniowania podczerwonego? Mówiąc językiem naukowym, jest to promieniowanie elektromagnetyczne, którego długość fal mieści się pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Podczerwień nie jest widoczna dla oka, jednak można zaobserwować, że dzięki niej pojawia się przyjemne ciepło. Niemalże każde ciało wydziela promieniowanie podczerwone, które odczuwalne jest poprzez receptory czucia skórnego. W przypadku tego zjawiska duże znaczenie ma długość wysyłanej fali. Te krótsze potrafią wnikać w strukturę tkanek, dłuższe ogrzewają skórę górną i naskórek.

Właśnie takie promieniowanie zostało wykorzystane w innowacyjnej technologii ogrzewania na podczerwień. Powieszone na ścianach promienniki podczerwieni wyposażone są w termostat i jak już wcześniej wspominaliśmy, ogrzewają organizmy żywe i przedmioty, jednak nie ogrzewają powietrza. Ta metoda sprawia, że kurz i alergeny fruwające w powietrzu nie są poddawane cyrkulacji i tym samym nie podrażniają organizmów. Panele na podczerwień, na przykład marki Cronos, można zamontować na ścianie czy suficie. Istnieje również możliwość stworzenia ogrzewania podłogowego, w którym zostanie zastosowana taka technologia. Do tej konstrukcji wykorzystywane są jednak specjalne maty, a nie standardowe promienniki.

Promieniowanie podczerwone zastosowano również w wielu innych dziedzinach, na przykład medycynie. Dzięki odpowiednio dobranym falom można szybciej usunąć blizny po ranach lub wspomóc leczenie osób cierpiących na nerwobóle. Dodatkowo promieniowanie zastosowano również w noktowizorach, przekazie danych światłowodem, w saunach, a nawet w sztuce. Dzięki podczerwieni można zbadać historię dawno powstałego obrazu. 

Jak ogrzewanie na podczerwień wpływa na zdrowie?

Dla wielu osób pojęcie ogrzewanie na podczerwień wciąż nie brzmi przekonująco. Czy faktycznie jest sens zastosować je w domu? Tak, jednak nie może być to fala o długości IR-A, ponieważ zbyt długa ekspozycja na ten rodzaj promieniowania może prowadzić do różnego rodzaju chorób. Na szczęście w promiennikach wykorzystywana jest fala IR-C, dzięki czemu są one w pełni bezpieczne i dodatkowo mogą przysłużyć się zdrowiu. Ogrzewanie na podczerwień może bowiem pomóc w podleczeniu różnych dolegliwości i przyczynić się do poprawy samopoczucia. Wśród najczęściej wymienianych zbawiennych właściwości tej innowacyjnej technologii znajdują się:

  • rozszerzenie naczyń włosowatych skóry;
  • zwiększenie przepływu krwi tętniczej;
  • wpływ na autonomiczny układ nerwowy i zmniejszenie napięcia mięśniowego;
  • działanie przeciwbólowe;
  • przyspieszenie przemiany materii;
  • pobudzenie termoreceptorów;
  • wpływ na odporność całego organizmu. 

Ogrzewanie na podczerwień ma swoje wady i zalety, jednak jest jedną z niewielu technologii, która ma tak realny i korzystny wpływ na zdrowie. 

Komentarze (3)    dodaj »

  • boluś

    To działo ale niy radza stosować' to jak opalanie sie w mikrofalówce na zmniejszonyj mocy. Doradzom Słońce kiej sie pojawi'

  • dewil

    "nie produkuje żadnych spalin zanieczyszczających powietrze" skąd zatem energia do zasilania ? Taka sama bzdura jak to, że elektryczne samochody nie zanieczyszczają powietrza. Otoż jeśli coś zużywa/przetwarza energię to musi ją wyprodukować lub pobrać. Jeśli pobiera z sieci energetycznej, to znaczy tyle, że spaliny nie są produkowane lokalnie, tylko w elektrowni. I to by było na tyle w temacie spalin....

  • majo

    fotowoltaika?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.