Wiadomości z Rudy Śląskiej

Olivier Messiaen i Zygmunt Krauze we współczesnych interpretacjach w Cavatina Hall

  • Dodano: 2023-11-27 11:30, aktualizacja: 2023-12-07 11:00

Już 16 grudnia o godzinie 19:00 na scenie Cavatina Hall będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Ze sceny popłyną dźwięki Kwartetu na koniec czasu Messiaena oraz Kwartetu na narodzenie. Obie kompozycje wykonane zostaną przez kwartet złożony z Sulamity Ślubowskiej, Andrzeja Cieplińskiego, Macieja Kułakowskiego i Tymoteusza Biesa.

Olivier Messiaen - utwory francuskiego kompozytora na scenie Cavatina Hall

Olivier Messiaen to francuski kompozytor, którego życie naznaczył pobyt w nazistowskim obozie jenieckim na terenie dzisiejszego Zgorzelca. W 1940 roku spotkał tu między innymi trzech muzyków. To dla nich, a także by uciec przed potwornością drugiej wojny światowej , Messiaen napisał jedno z najważniejszych dzieł muzyki kameralnej w XX wieku: Quatuor pour la fin du tempsKwartet na koniec czasu. Początkowo był on rozpisany na klarnet, skrzypce i wiolonczelę, ale z powodzeniem włączana jest obecnie do niego również linia fortepianu. 

Ten pisany w apokaliptycznych czasach utwór obecnie nadal robi olbrzymie wrażenie: chociaż oczywiście słuchając go możemy przywoływać zupełnie inne konteksty. Dzieło inspirowane były wersetami Apokalipsy św. Jana i opowiada zarówno o zagładzie czasu, jak i nowym początku, w którym króluje miłość.

Zygmunt Krauze - kontynuacja dzieła Messiaena na jednym koncercie

Zygmunt Krauze jest polskim kompozytorem i pianistą, wielokrotnie nagradzanym za wirtuozerię oraz swoje kompozycje. Quatuor pour la naissanceKwartet na narodzenie, tokontynuacja wielkiego dzieła Messiaena - Krauze skupia się na nowym początku, który następuje po wcześniejszych "czarnych czasach". Podczas gdy Messiaen zanurzony był w apokaliptycznej narracji, tak Krauze skupia się na rozwinięciu wątku nadziei i miłości. Jego kompozycja staje się zatem naturalnym ciągiem dalszym dla Kwartetu na koniec czasu

Koncert w Cavatina Hall: Krauze i Messiaen

Zapowiadany koncert w Cavatina Hall to nie lada gratka dla wszystkich miłośników muzyki klasycznej, którzy doceniają nowoczesne brzmienie i współczesne interpretacje starszych utworów. Dobór repertuaru na ten wieczór jest nieprzypadkowy. Skrzypaczka Sulamita Ślubowska, klarnecista Andrzej Ciepliński, wiolonczelista Maciej Kułakowski i pianista Tymoteusz Bies zaprezentują Kwartety na koniec czasu i na narodzenie. Nadchodzące święta i nowy rok to doskonały czas na chwile refleksji o przemijaniu czasu, ale jednocześnie wielu nowych początkach. 

Cavatina Hall to wyjątkowy obiekt na mapie południa Polski. Łączy w sobie przestrzeń biurową premium z przestrzenią do prezentowania sztuki. Obecnie Cavatina Hall posiada najbardziej nowoczesną, doskonale nagłośnioną salę widowiskową w tej części kraju. Z chęcią występują w niej gwiazdy polskiej sceny muzycznej i światowego formatu. Tej jesieni i zimy w Cavatina Hall koncerty, których nie można przegapić, odbywają się bardzo często. Z pewnością znajdziesz wśród nich nie jeden, na który będziesz chciał się udać z bliskimi osobami. 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.