Wiadomości z Rudy Śląskiej

​​​​​​​Pieniądze na przebranżowienie - jak i skąd je pozyskać w Raciborzu

  • Dodano: 2020-12-15 13:30, aktualizacja: 2020-12-21 09:23

Dynamiczny rynek pracy powoduje, że znacznie częściej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu zmieniamy miejsce zatrudnienia. Niezależnie od tego, z jakich powodów wynika konieczność rezygnacji z obecnej profesji, znalezienie nowej kosztuje. Skąd pozyskać na to środki w Raciborzu? Sprawdź dostępne możliwości i dowiedz się, gdzie można otrzymać pieniądze na przebranżowienie.

Dofinansowania z urzędu pracy

Urząd Pracy w Raciborzu oferuje wiele interesujących form wsparcia finansowego, które można wykorzystać z myślą o przebranżowieniu i pozyskaniu nowych kompetencji. Warunek jest jeden: trzeba mieć status bezrobotnego, więc osoby zatrudnione i prowadzące działalność gospodarczą są wykluczone z grona beneficjentów. Z kolei rejestracja w Urzędzie Pracy w Raciborzu daje możliwość skorzystania z następujących form pomocy:

  • staż – zatrudnienie w firmie, która poszukuje pracowników i daje możliwość zdobycia nowych umiejętności,

  • przeszkolenia – szkolenia pod kątem zatrudnienia w firmie, która zleca ich organizację,

  • przygotowanie zawodowe – przyuczenie do pracy lub praktyczna nauka zawodu,

  • stypendium na dalszą naukę – dostępne w razie podjęcia edukacji,

  • dofinansowanie studiów podyplomowych – opłacenie 100% kosztów studiów podyplomowych, ale w kwocie nie większej niż 300% średniej pensji i pod warunkiem ich ukończenia,

  • pokrycie kosztów egzaminów i licencji – osoba bezrobotna może się ubiegać o 100% (w kwocie maks. równej przeciętnemu wynagrodzeniu) dofinansowania do kosztów uzyskania świadectw, dyplomów, zaświadczeń i innych tytułów,

  • pożyczka szkoleniowa – niskooprocentowana pożyczka w wysokości nie większej niż 4-krotność średniej pensji,

  • szkolenia i bony na szkolenia – kursy organizowane przez urząd lub opłacone na własną rękę za pomocą bonu,

  • bezzwrotna dotacja na założenie działalności gospodarczej – jej wysokość wynosi maksymalnie 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Jak widać, możliwości uzyskania różnego rodzaju wsparcia finansowego, które da się wykorzystać z myślą o przebranżowieniu, jest w raciborskim urzędzie pracy bardzo dużo i są wyjątkowo różnorodne. Jedyny problem polega na tym, że skorzystać z nich mogą wyłącznie osoby zarejestrowane jako bezrobotne, co wyklucza z grona beneficjentów wielu potencjalnych kandydatów.

Fundusze unijne

Dofinansowania ze środków pochodzących z Unii Europejskiej rozdysponowywane są w ramach różnego rodzaju programów. Czy w Raciborzu dostępne są pieniądze, które można wykorzystać na przebranżowienie, np. celu wzięcia udziału w szkoleniach? Aby się zorientować w tej kwestii, warto skontaktować się z Lokalnym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Rybniku.

Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” – program BKG

Jeżeli w ramach przebranżowienia rozważasz otwarcie działalności gospodarczej, możesz skorzystać z niskooprocentowanej pożyczki dostępnej dzięki programowi „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, który jest prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Szczegółowe informacje na jego temat znajdują się na poświęconej mu stronie internetowej. Z kolei komercyjne pożyczki z sektora pozabankowego można znaleźć na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczki-na-30-000-zl/.

Kredyt

O ile wszystkie wymienione powyżej źródła środków na przebranżowienie wymagały wielu formalności i poświęcenia czasu, o tyle kredyt można otrzymać znacznie szybciej, a pozyskane dzięki niemu pieniądze spożytkować w dowolny sposób. Wiąże to się jednak z rynkowymi, a więc często niemałymi odsetkami. Niestety kredyty nie są dostępne dla nastolatków – młode osoby mogą natomiast znaleźć odpowiednie produkty w rankingu chwilówek od 18 lat.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.