Wokół życia i pracy na Śląsku narosło wiele stereotypów. Praca na Śląsku wcale nie ogranicza się do branży górniczej, a życie kulturalne i społeczne ma sporo do zaoferowania. Zobacz, jak mieszka się na Śląsku i czy warto szukać pracy w tym rejonie kraju?
Zastanawiasz się gdzie na Śląsku można zarobić najwięcej i czy w ogóle warto przeprowadzić się na południe kraju dla pracy? Choć praca na Śląsku kojarzy się głównie z wydobywaniem węgla, okazuje się, że branża górnicza wcale nie wiedzie prymu wśród najbardziej opłacalnych zawodów. Owszem, górnicy i osoby pracujące w branży wydobywczej nie mogą narzekać na swoje zarobki, ponieważ ich pensje niemal dwukrotnie przewyższają średnią krajową, ale są branże, w których zarobić można jeszcze więcej. Sprawdź, gdzie szukać pracy na Śląsku i czego możesz spodziewać się mieszkając w tej części kraju!
Śląsk to nie tylko kopalnie węgla!
Śląsk kojarzy się głównie z wydobywaniem węgla i zrazami wołowymi z dodatkiem klusek i modrej kapusty. Słynne śląskie kopalnie są nie tylko źródłem utrzymania dla tysięcy górniczych rodzin, ale także sporą atrakcją turystyczną dla osób z innych regionów kraju. Niestety, w świadomości wielu osób, Śląsk jest szarą, betonową krainą, w której powietrze truje, a ludzie mówią z dziwnym akcentem. Coraz więcej osób stara się jednak przełamywać te stereotypy i odkrywać Śląsk na nowo. Co można tam znaleźć? Piękne górskie szlaki w Beskidach, regionalną kuchnię pełną nietypowych smaków, parki rozrywki oferujące atrakcje dla najmłodszych i niezliczoną liczbę zachwycających zamków i pałaców. Chcesz wiedzieć czy Śląski klimat będzie Ci służył? Przyjedź na południe i przekonaj się sam!
Przeczytaj również: zabytki w okolicy - zamek w Będzinie.
W jakich branżach warto szukać pracy na Śląsku?
Głównym motywem przeprowadzki do innego miasta czy regionu zwykle jest zmiana pracy. Wiele osób zastanawia się co oferuje Śląsk poza branżą górniczą. Okazuje się, że na największe zarobki w tym regionie Polski mogą liczyć osoby zajmujące się telekomunikacją i branżą IT. Z uwagi na dużą liczbę szpitali i placówek badawczych, problem braku zatrudnienia ominie personel medyczny, a zwłaszcza lekarz specjalistów, pielęgniarki a także farmaceutów i naukowców zajmujących się opracowywaniem leków i szczepionek. Śląska branża gastronomiczna jest wysoce obiecująca dla osób, które potrafią korzystać z wyjątkowości tego regionu.
Czy przeprowadzka na Śląsk to dobry pomysł?
Dla jednych przeprowadzka na Śląsk to coś, czego nigdy nie chcieliby doświadczyć, a dla innych – wielka przygoda i nieskończone możliwości. To, czy spodoba Ci się na Śląsku jest uzależnione od Twojego nastawienia i zdolności adaptacyjnych. Pamiętaj, że dom to miejsce, które tworzy się samemu. Śląsk jest regionem wyjątkowym pod względem historycznym i kulturowym. Przeprowadzka na południe Polski może okazać się najlepszą życiową decyzją lub cenną lekcją, z której wyciągniesz wnioski. Pamiętaj tylko o tym, że rzeczywistość zwykle weryfikuje większość stereotypów i wyobrażeń o jakimś miejscu. Daj sobie szansę na poznanie Śląska takim, jakim jest!