Wiadomości z Rudy Śląskiej

Płyty warstwowe w budownictwie - dlaczego warto je stosować?

  • Dodano: 2021-09-02 09:45

Jednym z ciekawszych rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych masowo w ostatnich latach do pokrycia ścian i dachów w różnego rodzaju obiektach są płyty warstwowe. Do niedawna wykorzystywano je niemal wyłącznie przy budowie hal, magazynów i obiektów przemysłowych, obecnie stają się atrakcyjną alternatywą dla innych tradycyjnych materiałów budowlanych. Co kryje się za rosnącą popularnością płyt warstwowych, gdzie się je stosuje i jak można je skutecznie łączyć?

Popularność i zastosowanie płyt warstwowych

Płyty warstwowe, coraz częściej wybierane ze względu na liczne zalety konstrukcyjne i montażowe, to prefabrykowane elementy o podwyższonej izolacyjności termicznej i akustycznej. Stosowane są do wszelkiego rodzaju lekkich obiektów przemysłowych, magazynowych, sportowych, rozrywkowych i handlowych. Trwałość, estetyka i możliwość szybkiego montażu sprawiają, że płyta warstwowa, znajduje uznanie w innych dziedzinach nowoczesnego budownictwa.

Możliwość montażu płyty w układzie poziomym i pionowym sprawia, że ​​jest to popularne rozwiązanie dla ścian i dachów różnego rodzaju budynków. Oprócz tradycyjnych płyt warstwowych dachowych i ściennych na rynku dostępne są również płyty chłodnicze o specjalnych właściwościach termicznych, które są wykorzystywane przy budowie chłodni i innych pomieszczeń o kontrolowanej atmosferze.

Jak zbudowana jest płyta warstwowa?

Chociaż konstrukcja poszczególnych płyt warstwowych może się znacznie różnić ze względu na ich zastosowanie i przyjętą technologię wytwarzania, to ich podstawowe elementy to zazwyczaj:

  • Dwie okładziny z blachy stalowej (Zewnętrznej i wewnętrznej).
  • Wewnętrzny rdzeń konstrukcyjno-izolacyjny, który działa również jako izolator termiczny i akustyczny.

Rdzeń izolacyjny składa się zazwyczaj z kilku arkuszy, które w zależności od producenta i zastosowania okładziny mogą być wykonane z pianki poliizocyjanurowej PIR lub wełna mineralna MiWo. Proces produkcji płyty warstwowej polega na łączeniu jej poszczególnych warstw z dedykowanymi produktami chemicznymi – najczęściej klejami poliuretanowymi.


Zalety płyt warstwowych

Uniwersalne zastosowanie płyty warstwowej w połączeniu z powszechną dostępnością i wysoką trwałością budynków, w których została zastosowana, sprawia, że ​​płyta warstwowa znajduje wielu zwolenników. Coraz więcej branż wykorzystuje je jako podstawowy materiał budowlany, doceniając ich walory konstrukcyjne, estetyczne i użytkowe. Jakie są główne zalety płyt warstwowych elewacyjnych?

Architektoniczna

Nowoczesna technologia produkcji oraz szeroka gama dostępnych rozwiązań pozwalają dobrać panele idealnie dopasowane do wymagań konkretnego projektu i krajobrazu architektonicznego. Dzięki temu obiekt jest jeszcze bardziej funkcjonalny i lepiej dopasowany do potrzeb inwestora.

Dostępna szeroka gama paneli

Producenci oferują płyty warstwowe w różnych rozmiarach, grubościach i wypełnieniach. Pozwala to inwestorowi dobrać rodzaj okładziny o optymalnych parametrach do funkcjonalności budynku.

Montaż w układzie pionowym i poziomym

Płyty warstwowe mogą być stosowane zarówno na  ścianach zewnętrznych budynków, jak i dachów. W obu przypadkach ich zastosowanie zapewnia wysoki poziom izolacji termicznej.

Wysoki poziom izolacji akustycznej

Płyty warstwowe oprócz swojej izolacyjności termicznej zapewniają również dobrą izolację akustyczną obiektów, chroniąc otoczenie przed nadmiernym hałasem. Ta cecha nabiera szczególnego znaczenia w hałaśliwych środowiskach produkcyjnych lub centrach handlowych.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Zastosowanie najwyższej jakości materiałów posiadających odpowiednie certyfikaty zapewnia płytom warstwowym wysoki poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Zarówno blachy zewnętrzne jak i środkowa warstwa izolacyjna wykonane są z materiałów niepalnych i trudnopalnych, takich jak wełna mineralna, pianka PIR.

Łatwa i szybka instalacja

Kolejną niewątpliwą zaletą płyty warstwowej jest szybki i bezproblemowy montaż, wymagający jedynie przykręcenia płyty do konstrukcji budynku za pomocą wkrętów samowiercących. Dzięki temu ścianę zewnętrzną dużej hali czy centrum handlowego można wykonać w nieporównywalnie krótszym czasie niż przy użyciu tradycyjnych materiałów budowlanych.

Niska waga

Niewielka waga w połączeniu z dużą wytrzymałością na obciążenia sprawia, że ​​płyta warstwowa jest idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia montażu i ewentualnej rozbudowy konstrukcji. Jednocześnie energooszczędne parametry okładziny panelowej sprawiają, że jej zastosowanie znacznie obniża koszty eksploatacji obiektu.

Efektowny wygląd

Dostępność płyt warstwowych w niezwykle zróżnicowanym asortymencie sprzyja dopasowaniu estetyki zewnętrznej obiektu do wymagań inwestora i warunków przestrzennych. Szeroka gama rozwiązań architektonicznych w połączeniu z wysoką wytrzymałością płyt warstwowych sprawia, że ​​nadają się one zarówno do typowych, jak i do większości niestandardowych zastosowań.


Jakie powstają płyty warstwowe ARPANEL?

Aby płyty warstwowe pozwalały inwestorowi na pełne wykorzystanie ich możliwości konstrukcyjnych, izolacyjnych i estetycznych, proces produkcji płyt musi być prowadzony przy użyciu odpowiednich technologii i materiałów. Produkcja płyt warstwowych dachowych i ściennych ARPANEL była poprzedzona kilkoma latami przygotowań. Opracowana technologia pozwoliła uruchomić jedna z najnowocześniejszych linii płyt warstwowych w Polsce i wykonywać najwyższej klasy materiały izolacyjne.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.