Pompy ciepła to urządzenia, które w ostatnich latach cieszą się bardzo dużą popularnością i są coraz częściej wybieraną formą ogrzewania domów jednorodzinnych i innych budynków. Co sprawia, że pompy ciepła stanowią prawdziwy hit sprzedażowy ostatnich miesięcy?
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, które pozwala w ekologiczny sposób ogrzewać dowolny budynek przy jednocześnie niskich kosztach eksploatacji. Pompy ciepła działają na zasadzie odnawialnych źródeł energii – czerpią ciepło z wód gruntowych, powietrza oraz ziemi.
Jeśli chodzi o dostępne na rynku rodzaje pomp ciepła, można podzielić je ze względu na to, skąd pobierają ciepło. Są to:
- pompy gruntowe – jak sama nazwa wskazuje, pobierają energię z gruntu. Ich dużą zaletą jest stabilna praca, a to ze względu na fakt, że grunt charakteryzuje się niskimi wahaniami temperatury, w odróżnieniu od powietrza. W przypadku pomp gruntowych trzeba jednak przygotować się na dość wysoki koszt ich zakupu i montażu,
- pompy powietrzne – to urządzenia, które ciepło czerpią z powietrza. Z uwagi na niską cenę i łatwy montaż są urządzeniami wybieranymi najczęściej. Trzeba jednak przygotować się na to, że na ich pracę w dużej mierze wpływają wahania temperatury powietrza, które potrafią być naprawdę spore. Pompy powietrzne najczęściej wybierane są do budynków już istniejących, które potrzebują termomodernizacji,
- pompy wodne – ciepło do ogrzewania budynku czerpią z wód powierzchniowych. To najrzadziej stosowane urządzenia, a to ze względu na utrudniony dostęp do zbiorników wodnych spełniających niezbędne kryteria.
Jakie są główne zalety pompy ciepła?
Jeśli chodzi o pompy ciepła Śląsk, to nie bez powodu cieszą się tak dużym zainteresowaniem inwestorów. Posiadają mnóstwo zalet, które czynią je urządzeniami wartymi uwagi.
Bez wątpienia jedną z największych zalet pomp ciepła jest ich niska, niemal zerowa emisja CO2, co sprzyja ochronie środowiska. Pompy ciepła mogą współpracować także z instalacją fotowoltaiczną – a to pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną niemal do zera. To inwestycja, która zwróci się w ciągu najbliższych kilku lat – śmiało można więc powiedzieć, że jest bardzo opłacalna. Pompy ciepła nie wymagają prac konserwacyjnych – to urządzenia niezawodne i bezawaryjne, które wystarczy raz wyregulować, by móc cieszyć się ich ciągłą i niezakłóconą pracą.
Uznaje się, że w porównaniu do innych form ogrzewania, takich jak kotły lub na paliwo stałe, pompy ciepła pozwalają obniżyć rachunki za energię elektryczną nawet o połowę.
Biorąc pod uwagę obecny kryzys energetyczny, śmiało można stwierdzić, że pompa ciepła to rozwiązanie, które będzie stosowane coraz częściej. Pomimo tego że jej zakup, montaż i instalacja wiąże się z dość dużym wydatkiem, to jednak inwestorzy mogą liczyć na różnego rodzaju rządowe dofinansowania – zarówno ogólnopolskie, jak i regionalne. Każda osoba, która w trudnych czasach poszukuje sposobu na obniżenie kosztów życia, powinna rozważyć montaż pompy ciepła.