Wiadomości z Rudy Śląskiej

Praca na studiach? Które kierunki pozwalają na pracę jeszcze w trakcie nauki?

  • Dodano: 2024-10-30 16:45

Studiowanie określane jest jako najpiękniejszy czas w życiu. To idealny etap, żeby kształtować zainteresowania, rozwijać pasje, poszerzać horyzonty, ale także przygotować się do wyzwań przyszłości – w tym rozpoczęcia kariery. Wiele osób podejmuje zatrudnienie jeszcze w trakcie edukacji nie tylko z przyczyn ekonomicznych, ale również ze względu na możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia zawodowego. Niektóre kierunki szczególnie sprzyjają łączeniu pracy z nauką. Podpowiadamy, co warto studiować i jakich ofert szukać, aby dokonać najlepszego wyboru.

Praca na studiach stacjonarnych – czy to możliwe?

Polski system szkolnictwa wyższego oferuje dwie główne formy kształcenia: studia stacjonarne oraz niestacjonarne. Zasadnicza różnica między nimi to taka, że na tych pierwszych zajęcia są prowadzone od poniedziałku do piątku, natomiast w przypadku drugich odbywają się w weekendy, od piątku do niedzieli albo w sobotę i niedzielę. Osoby biorące udział w wykładach lub ćwiczeniach w ciągu tygodnia często nie są pewni, czy równoczesne podjęcie pracy jest możliwe. Na studiach niestacjonarnych z kolei ten dylemat bywa znacznie mniejszy, ponieważ weekendowy tryb zajęć ułatwia łączenie nauki z etatem, co daje większą elastyczność w szukaniu zatrudnienia.

Niezależnie od formy kształcenia, fundament, dzięki któremu można pogodzić te dwie sfery życia, to zorganizowanie, optymalne zarządzanie czasem i zdolność do priorytetyzacji zadań. Jeśli uczysz się stacjonarnie, również możesz zaangażować się w dodatkowe aktywności poza uczelnią. Oczywiście będzie to wymagało od Ciebie pewnego samozaparcia, jednak nie jest to niemożliwe.

Jak sprytnie połączyć naukę z pracą?

Jeśli chcesz pogodzić pracę ze studiami, musisz przede wszystkim dobrze zarządzać swoim czasem. Doskonałym pomysłem jest sporządzenie szczegółowego harmonogramu tygodnia, który pozwoli Ci kontrolować czas poświęcany nauce i liczbę obowiązków zawodowych. Staraj się elastycznie wybierać formy zatrudnienia. Początkowo to nie musi być spełnienie marzeń – możesz zacząć od drobnych zleceń lub dorywczych zajęć, nawet takich niepowiązanych z wybranym kierunkiem. Ułatwi Ci to dostosowanie grafiku do zajęć na uczelni oraz umożliwi zdobycie nowych umiejętności. Jeszcze jedna ważna kwestia: zawsze dokładnie czytaj warunki umowy, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Zwracaj szczególną uwagę na próby „oszustw” i nadużyć, takich jak nieodpłatny dzień próbny czy brak wypłaty za wykonane obowiązki. Niestety wskazane sytuacje wciąż mają miejsce, dlatego warto być czujnym.

Jak zachować równowagę między obowiązkami a sferą prywatną?

Niezależnie od wybranego kierunku, pamiętaj o równowadze między obowiązkami a życiem osobistym. Planując swój harmonogram, wydziel czas na aktywności, które sprawiają Ci radość i pozwalają odpocząć. To może być czytanie, gotowanie, sport czy spotkania z przyjaciółmi – ważne, by te chwile pomogły Ci odświeżyć umysł, naładować baterie. Polecamy Ci lekturę ciekawego wpisu o tym, jak zachować harmonię w życiu studenckim: https://studiuj.uek.krakow.pl/blog/studia-i-rownowaga-miedzy-praca-a-sfera-prywatna-jak-zachowac-harmonie-w-zyciu-studenckim/.

Kierunki zapewniające pracę w trakcie studiów

Już w czasie studiów można zdobywać wartościowe doświadczenie, które otworzy drzwi do przyszłej kariery. Z pewnością warto wybierać sprawdzone i perspektywiczne kierunki gwarantujące sukces zawodowy, dobre wynagrodzenie, a także pozwalające uzyskać posadę w wybranym przedsiębiorstwie. Przykładem jest informatyka – specjaliści IT są poszukiwani w każdej branży, a młodzi ludzie często znajdują zatrudnienie już w trakcie nauki. Coraz bardziej popularne stają się również studia miejskie stanowiące odpowiedź na wyzwania związane z procesami urbanizacji. Ich połączenie z pracą zarobkową bywa jak najbardziej możliwe.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.