Podjąłeś decyzję o kupnie mieszkania? Świetnie się składa - podpowiemy Ci, gdzie szukać atrakcyjnych ofert, a także jak weryfikować ogłoszenia, aby nie tracić czasu i pieniędzy na nietrafione “okazje”. Poszukiwania mieszkania lub domu marzeń wcale nie muszą być okupione stresem i setkami poświęconych godzin, jeśli wiesz, gdzie kupić swoje wymarzone mieszkanie - a my wiemy!
Określ swoje potrzeby - kupno mieszkania bez tajemnicy
Poszukiwania mieszkania warto zacząć od ustalenia szczegółów dotyczących m.in.:
- ceny - oczekiwania finansowe to pierwszy krok do tego, by odrzucić oferty, które nie znajdują się w kręgu Twoich zainteresowań,
- dodatkowych udogodnień - dostępu do miejsca parkingowego, balkonu, tarasu, rowerowni, pralni, placu zabaw, przestrzeni do spacerowania czy architektury uwzględniającej osoby z niepełnosprawnościami,
- liczba pomieszczeń,
- lokalizacji - centrum miasta jest świetną opcją dla osób pracujących i zabieganych, ale niektórzy cenią sobie obrzeża miasta ze względu na obecność terenów zielonych - parków czy lasów.
Porady dotyczące zakupu mieszkania są szalenie pomocne, jednak na pierwszym miejscu postaw siebie i swoje potrzeby - Ty najlepiej wiesz, czego potrzebujesz, aby żyć wygodnie i komfortowo.
Samodzielnie czy z pośrednikiem?
Szukanie mieszkania z pomocą pośrednika ma swoje zalety - mowa tu o wygodzie, oszczędności czasu, pomocy w załatwianiu formalności, prawnych zapewnieniach (umowa przedwstępna, umowa warunkowa), dobrych warunkach negocjacyjnych czy kompleksowej opiece, obejmującej również doradztwo w oparciu o znajomość rynku. Obecnie nie funkcjonują żadne ograniczenia prawne co do wykonywania zawodu pośrednika nieruchomości - w 2014 roku zniesiony został obowiązek posiadania licencji, w związku z czym klient powinien wnikliwie zapoznać się z ofertą pośrednika i zdać się na intuicję.
Samodzielne poszukiwania poprzedzające kupno mieszkania również ma szereg swoich zalet. Przede wszystkim masz wpływ na to, jakie mieszkania oglądasz (i na jakich warunkach), a dodatkowo zyskujesz dobrych kilka tysięcy, które musiałbyś zapłacić pośrednikowi. Istotne, by przy samodzielnych poszukiwaniach mieszkania pamiętać o sprawdzeniu statusu prawnego danej nieruchomości - stanowi to zabezpieczenie przed ewentualnymi nieprzyjemnościami.
Jak weryfikować i gdzie szukać ogłoszeń?
Większość kupujących poszukuje mieszkania na własną rękę, nierzadko dając się nabrać na sztuczki właścicieli zamieszczających daną ofertę. Warto przygotować się do spotkania z właścicielem i wiedzieć, o co pytać, aby uniknąć nieprzyjemności. Co robić?
- Po pierwsze - porównaj zdjęcia z rzeczywistością, sprawdź stan mebli, odkręć kurki z wodą, zobacz, czy wszędzie działa światło.
- Przygotuj listę pytań i nie bój się ich zadać - warto uwzględnić kwestie administracyjne, prawne oraz techniczne.
- Jeżeli masz odpowiednie fundusze - zleć weryfikację ekspertom - agentom ds. nieruchomości, którzy najlepiej wiedzą, co sprawdzać.
W internecie aż roi się od ogłoszeń nieruchomości, jednak warto znać miejsce, w którym znajdziesz nie tylko godne uwagi, sprawdzone oferty mieszkań i domów, ale także merytoryczne wskazówki dotyczące rynku nieruchomości. W serwisie https://kazo.pl/ wystarczy zawęzić poszukiwania, stosując filtry (lokalizacja, cena, metraż itp.), aby zobaczyć setki atrakcyjnych ofert, o których stan nie musisz się obawiać! A dodatkowo użytkownicy mogą do woli i za darmo korzystać z artykułów blogowych udostępnionych na stronie.