Wiadomości z Rudy Śląskiej

Proste ćwiczenia oddychania dla dzieci

  • Dodano: 2023-03-08 11:00

Czasem zdarza się, że nawet dzieci stają w obliczu wielkich emocji. Bez względu na to, czy chodzi o kłótnię z rodzeństwem, czy o to, że nie wolno nam zjeść ciasteczka przed obiadem, frustracja i złość mogą dać o sobie znać.

 I choć dla ciebie takie sytuacje mogą być nieprzyjemne, wyobraź sobie, jak trudne są dla kogoś, kto nie wie, jak sobie z nimi poradzić.

Kiedy złość zaczyna wzbierać, ćwiczenia oddechowe są jedną z najskuteczniejszych strategii uspokajających dla dzieci, które zmagają się z trudnymi emocjami. Oddychanie uspokaja dzieci poprzez fizyczne spowolnienie. Aby ćwiczyć głębokie oddychanie, dzieci muszą przerwać wszystkie czynności, które wykonują, aby wykonać ćwiczenie. testujemyjedzenie.pl

Wąchanie kwiatów

Powiedz swojemu dziecku, żeby wyobraziło sobie, że wącha kwiat, głęboko wdychając powietrze przez nos i wydychając je przez usta. Wąchanie kwiatów jest jednym z najłatwiejszych do opanowania ćwiczeń oddechowych i stanowi dobry punkt wyjścia dla Twojego dziecka..

Zdmuchnięcie świeczki

Poproś dziecko, żeby zdmuchnęło świeczki na udawanym torcie urodzinowym, biorąc głęboki wdech przez usta i mocno go wydmuchując.

Dmuchanie baniek

Przypomnij dziecku, jak delikatnie musi dmuchać, żeby uzyskać ładną, dużą bańkę. Zachęć je, żeby wzięło głęboki wdech i wydmuchało go miękko i długo.

Wąchanie kwiatka i zdmuchiwanie świeczki
Niech dziecko udaje, że w jednej ręce trzyma kwiatek, a w drugiej świeczkę. Pierwszym krokiem jest powąchanie kwiatu, wzięcie głębokiego wdechu przez nos i wypełnienie płuc powietrzem. Następnie poproś dziecko o zrobienie wydechu i zdmuchnięcie świeczki z drugiej ręki.

Oddech trzmiela

Poproś dziecko, aby usiadło wygodnie i zrobiło wdech przez nos, nie zamykając ust. Następnie, przy zamkniętych ustach, poproś dziecko, żeby wydało z siebie szumiący lub brzęczący dźwięk (jak trzmiel) podczas wydechu. Dziecko może też objąć dłońmi uszy, żeby wzmocnić brzęczący dźwięk.

Głęboki oddech brzuchem

Poproś dziecko, by położyło jedną rękę na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej. Niech weźmie głęboki wdech przez cztery powtórzenia, a następnie powoli wydycha powietrze (przez nos) przez cztery powtórzenia. Przypomnij dziecku, żeby podczas wykonywania ćwiczenia zwracało uwagę na unoszenie się i opadanie klatki piersiowej i brzucha.

Ogniste oddechy smoka

Poproś dziecko, aby splotło palce pod brodą, a podczas wdechu uniosło łokcie jak najwyżej w okolice szyi i twarzy. Na wydechu niech opuści łokcie z powrotem w dół.

Oddech balonu na gorące powietrze

W celu wykonania oddechu z balonu z gorącym powietrzem poproś dziecko, żeby usiadło wygodnie i objęło dłońmi usta. Zrób głęboki wdech, a na wydechu (przez usta) zachęć je do rozszerzenia rąk na zewnątrz, tak jakby nadmuchiwało ogromny balon na gorące powietrze.

Ćwiczenia z głębokim oddechem mogą pomóc dzieciom w zresetowaniu się, samoregulacji i reagowaniu na stres w zdrowszy sposób. Ważne jest jednak, by rodzice pamiętali, że oddychanie w myślach nie musi być intuicyjne, zwłaszcza w chwilach frustracji. Często, kiedy dziecko jest rozzłoszczone, sfrustrowane lub nie jest spokojne, musisz mu przypomnieć, żeby głęboko oddychało.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.