RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przewodnik po wyborze najlepszej kurtki puchowej

  • Dodano: 2022-01-21 14:00

Kurtki puchowe od wielu lat są uważane za najlepszy typ zimowej odzieży wierzchniej. Wypełnienie z puchu zapewnia wyjątkowy komfort termiczny, a jednocześnie jest lekkie i bardzo wytrzymałe. Zakup kurtki puchowej to spory wydatek, a przy tym inwestycja na lata, dlatego warto starannie go przemyśleć i wybrać model dostosowany do własnych potrzeb. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci znaleźć idealną kurtkę dla siebie!

Naturalny puch ptasi vs. puch syntetyczny - co wybrać?

Kurtki puchowe to zarówno modele z wypełnieniem naturalnym, jak i syntetycznym. Oba te rodzaje wkładów mają swoje zalety i odznaczają się nieco innymi właściwościami. Kurtka z naturalnym wkładem doskonale sprawdzi się podczas siarczystych mrozów, ponieważ zapewnia wysoki komfort cieplny. Wypełnienie stanowią drobne, delikatne piórka gęsi lub kaczek, które posiadają świetnie właściwości termoizolacyjne. Za najlepszy jakościowo uznawany jest puch gęsi i to właśnie on stosowany jest w odzieży wierzchniej dedykowanej zawodowym alpinistom. Wiele modeli kurtek posiada wkład z puchu mieszanego, co pozwala osiągnąć wysoką jakość za niższą cenę. Jeżeli interesuje cię tego typu kurtka puchowa damska - sklep.jack-wolfskin.pl to miejsce, w którym znajdziesz wiele godnych uwagi propozycji.

Tańszą alternatywą dla kurtek puchowych z naturalnym wypełnieniem są modele z puchem syntetycznym. Wkład imitujący ptasie piórka wykonuje się z włókien poliestrowych, które są lekkie i wykazują właściwości antyalergiczne. Zaletą tego typu odzieży - poza korzystną ceną - jest też odporność na wilgoć, której nie posiada puch naturalny. Jednocześnie należy pamiętać, że syntetyczna kurtka puchowa damska nie zapewni takiej izolacji cieplnej jak model wykonany z wysokiej jakości puchu gęsiego lub kaczego.

Skąd wiedzieć, że kurtka puchowa jest wysokiej jakości? Zwróć uwagę na sprężystość puchu!

Warto mieć świadomość, że puch puchowi nierówny i nie każda kurtka, która określona jest jako "puchowa" w rzeczywistości posiada dobre właściwości termoizolacyjne. Podczas zakupu kurtki na zimę warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa parametry, które decydują o jej jakości. Pierwszym jest sprężystość puchu, a dokładnie jego zdolność do rozprężania się. Współczynnik ten określany jest w jednostkach cuin i wskazuje, jaką objętość wyrażaną w cm3  zajmie 1 uncja puchu po rozprężeniu. Na zimowy trekking polecane są kurtki, których współczynnik wynosi co najmniej 500-600 cuin.

Dobra kurtka puchowa powinna zapewniać nie tylko ochronę przed chłodem, ale też deszczem czy mokrym śniegiem. Warto wybrać model, którego materiał zewnętrzny posiada wodoodporne właściwości, ma zdolność odprowadzania wilgoci i nie przepuszcza wiatru. Poszycie kurtki może być wykonane z poliestru, poliuretanu lub poliestru z domieszką bawełny, która dodatkowo umożliwia lepszą wentylację.

 Stosunek puchu do pierza a właściwości termoizolacyjne kurtki

Drugim, nie mniej ważnym parametrem, który warto uwzględnić podczas wyboru kurtki puchowej, jest zawartość puchu w wypełnieniu. Im więcej puchu znajduje się we wkładzie kurtki, tym lepszą izolację termiczną zapewni podczas niskich temperatur. Stosunek ilości puchu do pierza 90/10 oznacza, że na 100 gramów wypełnienia przypada 90 gramów puchu i 10 gramów pierza. Takie proporcje odpowiadają za świetne właściwości termoizolacyjne kurtki.

Puchowa kurtka wraz z odpowiednim obuwiem trekkingowym to podstawowe wyposażenie podczas zimowych eskapad górskich. Solidne buty w góry znajdziesz pod tym linkiem: https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-damskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-damskie.html. Jeżeli zainwestujesz w dobrej jakości odzież i obuwie, nawet niesprzyjające warunki pogodowe nie powstrzymają cię od aktywności na świeżym powietrzu!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.