Wiadomości z Rudy Śląskiej

Recenzja książki Roberta Harrisa "Monachium"

  • Dodano: 2020-04-24 12:45

Brytyjski pisarz Robert Harris nazwany przez gazetę The Times ”mistrzem inteligentnego thrillera” jest dziś w fantastycznej formie, każda jego książka to bestseller. Pisarz ma na swoim koncie kilka powieści napisanych w konwencji thrillera, a nawiązujących między innymi do historii starożytnego Rzymu, II Wojny Światowej, ale również współczesnej polityki.

Brytyjski pisarz Robert Harris nazwany przez gazetę The Times ”mistrzem inteligentnego thrillera” jest dziś w fantastycznej formie, każda jego książka to bestseller. Pisarz ma na swoim koncie kilka powieści napisanych w konwencji thrillera, a nawiązujących między innymi do historii starożytnego Rzymu, II Wojny Światowej, ale również współczesnej polityki. Cztery jego książki zostały zekranizowane, między innymi przez naszego rodzimego reżysera Romana Polańskiego. Powieści Harrisa zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków. Cieszą się ogromną popularnością na całym świecie.

Przed rozpoczęciem kariery pisarskiej Robert Harris zajmował się dziennikarstwem. Już wtedy zainteresował się pisaniem, tak powstało kilka jego pozycji z gatunku literatury faktu, między innymi na temat wojny o Falklandy czy fałszywych dzienników Hitlera. Brytyjski pisarz jest dzisiaj w fantastycznej formie – jeśli nie wierzycie, koniecznie przeczytajcie recenzję jednej z jego najpopularniejszych książek, która z pewnością zachęci was do sięgnięcia po jego twórczość.

"Munich" Roberta Harrisa w formacie epub był najczęściej pobieranym ebookiem w 2018 roku. 

„Monachium” to wydana w 2018 roku powieść Roberta Harrisa, opisująca koniec września 1938 roku i odbywającą się wówczas konferencję pokojową, nazwaną później układem monachijskim. W Monachium spotkali się premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain, Hitler, Mussolini, oraz premier Francji Daladier. Celem spotkania było dojście do porozumienia, oddanie Hitlerowi części Czechosłowacji i co za tym idzie — powstrzymanie wybuchu kolejnej wojny. 

Mogłoby się wydawać, że głównymi bohaterami powieści Roberta Harrisa będą przywódcy państw, tak jednak nie jest. Są nimi dwaj młodzi dyplomaci: Hugh Legat i Paul Hartmann. Anglik i Niemiec. Poznali się kilka lat wcześniej podczas studiów w Oksfordzie, teraz spotykają się, służąc dwóm różnym ministerstwom spraw zagranicznych. Grają w różnych drużynach, ale decydują się połączyć siły ze względu na pewną niebezpiecznej walkę, toczoną w kuluarach konferencji. Entuzjaści dynamicznego thrillera, strzelanin i pościgów raczej się zawiodą. 

Harris wcale tego nie potrzebuje, aby skutecznie zbudować napięcie i całkowicie zawładnąć czytelnikiem. Od książki naprawdę ciężko jest się oderwać. Brytyjczyk proponuje zanurzyć się w niezwykłej historycznej scenerii, oddanej szczególnie wiernie i plastycznie. W rezultacie możemy spojrzeć na przedstawione wydarzenia z perspektywy ich uczestników, a nawet poczuć się jednym z nich.

Czy jest to powieść dla miłośników historii współczesnej? I tak, i nie. Z jednej strony cała powieść bazuje na motywie historycznym i z pewnością osoby zainteresowane tym okresem pochłonął ją w jeden dzień. Z drugiej, autor nie zasypuje czytelnika masą dat i informacji, które trzeba ciągle analizować, aby śledzić bieg powieści. 

Możliwe, że jest to zupełnie nowy rodzaj thrillera, który daje nie tylko ogromną przyjemność i wachlarz emocji, ale także wiedzę na temat wydarzeń, które zmieniły bieg historii. Zachęcamy do przeczytania!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.