Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rys historyczny branży bukmacherskiej w Polsce

  • Dodano: 2020-06-08 08:30, aktualizacja: 2020-06-08 08:34

Jak rozpoczęła się historia zakładów bukmacherskich w Polsce? Jakie były kamienie milowe w rozwoju branży bukmacherskiej? Kto był pierwszym bukmacherem w Polsce?

Zakłady bukmacherskie towarzyszą sportowi od dziesięcioleci. Wraz z rozwojem i profesjonalizacją sportu rozwijały się również formy obstawiania wyników zdarzeń. Z czasem firmy bukmacherskie stały się pełnoprawnym partnerem dla organizacji sportowych inwestując w sport naprawdę pokaźne kwoty.

Od dawien dawna typowano dla rozrywki i żeby podnieść poziom emocji związanych ze sportowym wydarzeniem. Jednak tam gdzie pojawiają się duże pieniądze, a w branży sportowej i bukmacherskiej pojawiły się pieniądze ogromne, tam też pojawia się pole do wypaczeń i nadużyć. Stąd w późniejszych latach pojawił się problem ustawiania meczów, czy uzależnienia od hazardu.

Początki

Pierwsze udokumentowane przypadki organizowania zakładów bukmacherskich miały miejsce w 1917 roku. Od tego czasu polski rynek bukmacherski przeszedł długą drogę, która naznaczona była licznymi wzlotami i upadkami, a ostatnie lata wydają się być znowu złotym czasem dla firm oferujących zawieranie zakładów wzajemnych.

Totalizator Sportowy

Początkowo zakłady bukmacherskie nie były prowadzone oficjalnie i nikomu specjalnie nie zależało na tym, aby sformalizować branżę bukmacherską. Z czasem jednak zainteresowanie tą formą rozrywki rosło i tylko kwestią czasu było zaistnienie potrzeby uregulowania tej przestrzeni. W 1955 roku powołano do życia Totalizator Sportowy. Miał on być instytucją, która wspierała między innymi budowę i rozwój obiektów sportowych. Rok później Totalizator rozpoczął funkcjonowanie, a pierwsza kolektura znajdowała się w Warszawie.

Ważny gracz na sportowo-kulturalnej scenie

Dzisiaj w wielu polskich miastach i mniejszych miejscowościach stoją sale gimnastyczne i przyszkolne boiska, które powstały przy udziale Totalizatora, a jak pisze portal Na Temat: "W ciągu 60 lat swojego istnienia Totalizator Sportowy stał się nieodłącznym partnerem w krajowym systemie wspierania rozwoju sportu oraz finansowania wydarzeń sportowych i kulturalnych".

Totalizator to nie tylko wsparcie dla organizacji sportowych, ale też wielki wkład w polską kulturę. Miał on udział przy organizacji wystaw dzieł sztuki, czy renowacji zabytkowych budynków o znacznej wartości historycznej.

Totolotek, Fortuna, STS

Kolejną ważną datą w historii polskiej bukmacherki jest 1992 rok. Powstał wtedy Totolotek, a więc pierwszy bukmacher z prawdziwego zdarzenia. W tym samym roku uchwalono pierwszą ustawę hazardową. Zmiana ustroju, dynamiczne gospodarcze przeobrażenia i pewna nieprzewidywalność w tym okresie spowodowały, że uchwalony akt prawny szybko przestał nadążać za zmianami zachodzącymi w kraju. W 1996 roku działalność rozpoczęła firma Profesjonał, która od 2006 roku funkcjonuje już pod brandem Fortuna. W roku 1997 powstaje STS, czyli obecnie największy polski bukmacher.

Ustawa z 2009 roku

Rynek bukmacherski rozwijał się w błyskawicznym tempie, a z czasem za pośrednictwem internetu zaczęło pojawiać się na nim coraz więcej zagranicznych dużych firm bukmacherskich. Jednak choć istniała ustawa hazardowa, to branża ta zdawała się być zupełnie poza kontrolą i firmy posiadające siedziby w innych krajach unikały płacenia w Polsce podatków i nie respektowały polskich przepisów. Pojawiła się więc konieczność znowelizowania ustawy i dostosowania jej do okoliczności, które przez niemal 20 lat uległy ogromnym zmianom. Nowe prawo procedowano jednak w absurdalnych okolicznościach, w atmosferze afer i skandali, czego efektem było stworzenie prawnego bubla, który nie dość, że nie rozwiązywał najbardziej palących problemów, to generował kolejne.

Nowelizacja w 2016 r. i drugie życie zakładów bukmacherskich

Pat legislacyjny trwał długie lata, a szara strefa kwitła w najlepsze, mając w pewnym momencie pod swoją kontrolą ponad 90% polskiego rynku bukmacherskiego. W końcu w 2016 roku uchwalono dużą nowelizację, która miała naprawić błędy i wypaczenia powstałe przez akt prawny z 2009 roku. Nowelizacja weszła w życie w kwietniu 2017 r., a niektóre jej zapisy w lipcu tego samego roku. Można powiedzieć, że nastąpiło wtedy nowe otwarcie dla branży bukmacherskiej w Polsce, która natychmiast odczuła zmiany. Legalne firmy bukmacherskie zaczęły notować rekordowe przychody, szara strefa zmniejszała się z roku na rok, rosły dochody budżetu państwa z tytułu podatków od zakładów wzajemnych, a nowi bukmacherzy powstają jak grzyby po deszczu.

Co dalej?

Branża zdaje się zbliżać do momentu, w którym dynamika wzrostu zacznie wyhamowywać i potrzeba będzie kolejnego dużego kroku, który pozwoli jej utrzymać tendencję wzrostową. Zatem najbliższe kilka lat może być czasem niezwykle interesującym dla legalnej części branży bukmacherskiej i wszystkich jej obserwatorów.

Na koniec chcielibyśmy przestrzec, że zakłady bukmacherskie mogą uzależniać, dlatego dostęp do gier hazardowych przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Gra u nielegalnych bukmacherów zagrożona jest wysokimi karami finansowymi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.