Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sposoby na kaca – jak poradzić sobie dzień po imprezie?

  • Dodano: 2024-03-19 09:00

Kac to zespół dolegliwości pojawiających się po spożyciu alkoholu, najczęściej na drugi dzień. Zmęczenie, ból głowy i dolegliwości żołądkowe to jedne z najczęściej wymienianych problemów. Najskuteczniejszym sposobem na kaca jest unikanie nadmiernego spożycia alkoholu, jednak jeśli już się pojawił, można zastosować kilka rozwiązań pozwalających złagodzić jego objawy. Sprawdź, co może zmniejszyć te dolegliwości!

Picie alkoholu ma wiele szkodliwych skutków – zarówno krótko, jak i długoterminowych. Do tych pierwszych z pewnością zalicza się kac, czyli złe samopoczucie pojawiające się dzień po spożyciu. To jak silne będą dolegliwości, zależy od wielu czynników – głównie ilości wypitego alkoholu i jego rodzaju oraz indywidualnych uwarunkowań każdego organizmu. Jak można sobie pomóc?

Profesjonalne metody walki z kacem

Objawy kaca mogą mieć różne nasilenie, w niektórych przypadkach konieczne może być udanie się po profesjonalną pomoc. Istnieją placówki oferujące odtrucie alkoholowe czy esperal. Warszawa i okolice mogą liczyć na taką usługę całodobowo. Proces detoksykacji pomaga przyspieszyć ustępowanie nieprzyjemnych objawów związanych z kacem.

Domowe sposoby na kaca

Istnieje wiele rad dotyczących radzenia sobie z kacem. Jednak wśród tych, które naprawdę działają, można wymienić:

  • odpoczynek – odpowiednia ilość snu jest niezbędna, aby organizm mógł się zregenerować. Wbrew obiegowej opinii, w dzień po imprezie nie warto się forsować.
  • odpowiednie nawodnienie – to absolutna konieczność! Spożywanie alkoholu prowadzi do odwodnienia, które jest jedną z głównych przyczyn nieprzyjemnych objawów. Aby zapewnić organizmowi optymalny poziom nawodnienia, warto pić często, ale powoli, małymi łykami. Najlepiej, jeśli będą to płyny w temperaturze pokojowej. W takich sytuacjach sprawdzą się napoje elektrolitowe, możesz też pić wodę mineralną, i rozsądne ilości soków czy herbat.
  • posiłki – chociaż kac często wiąże się z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, to nie można zapomnieć o jedzeniu. Głód będzie niekorzystnie wpływał na tempo regeneracji organizmu i powodował pogorszenie samopoczucia. Warto postawić na potrawy łatwostrawne, które nie będą nasilać objawów. W takich sytuacjach dobrze tolerowane są zupy – np. delikatny rosół.
  • prysznic – wcale nie musi być lodowaty, wystarczy, że zakończysz go odrobiną chłodnej wody, która pobudzi krążenie i odświeży ciało.
  • ruch – jeśli poczujesz się nieco lepiej, to warto podjąć relaksującą aktywność fizyczną – np. wybrać się na spokojny spacer. Ruch, szczególnie ten na świeżym powietrzu, dotleni organizm i będzie korzystnie wpływał na Twoje samopoczucie.

Jeśli masz problem z alkoholem – zgłoś się po pomoc!

Kac jest stanem, którego wiele osób doświadczy przynajmniej raz w życiu. Jeśli jednak te dolegliwości występują u Ciebie często, to może oznaczać, że masz problem z alkoholem, a w takim przypadku potrzebujesz profesjonalnej pomocy. Aby ją uzyskać, skontaktuj się z psychiatrą lub lekarzem rodzinnym – specjalista może skierować Cię do ośrodka terapii uzależnień.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.