RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sprawdzanie OC samochodu – 3 sytuacje, w których musisz to zrobić

  • Dodano: 2022-01-24 07:30, aktualizacja: 2022-01-24 07:40

Polisa ubezpieczeniowa OC samochodu jest jedynym obowiązkowym typem ubezpieczenia komunikacyjnego w Polsce. Oznacza to, że wszystkie pojazdy, które zostały zarejestrowane i którymi poruszamy się po drogach, powinny być objęte ochroną ubezpieczeniową.

Z uwagi na to, że za niedopatrzenia w tej kwestii grożą wysokie kary finansowe – warto wiedzieć, w jakich 3 sytuacjach musimy sprawdzić aktualność polisy OC pojazdu.

Polskie prawo przewiduje tylko jedno samochodowe ubezpieczenie komunikacyjne, którego obowiązek posiadania spoczywa na wszystkich kierowcach. Mowa o polisie OC, która obejmuje ochronę finansową poszkodowanych, ale i sprawców wypadków drogowych. Odszkodowanie wynikające z ubezpieczenia OC zostanie aktywowane, gdy poruszając się ubezpieczonym pojazdem, spowodujemy stłuczkę, kolizję czy wypadek skutkujący szkodami materialnymi.

Chodzi między innymi o:

  • uszkodzenie samochodu bądź innego rodzaju pojazdu osoby trzeciej,

  • uszkodzenie innego typu mienia osoby trzeciej (na przykład budynku czy ogrodzenia),

  • spowodowanie uszczerbku na zdrowiu osoby trzeciej,

  • a nawet spowodowanie śmierci osoby trzeciej.

Aby odszkodowanie zostało wypłacone z kasy ubezpieczyciela, nie może być jednak przesłanek do zakwestionowania słuszności procedury odszkodowawczej. Krótko mówiąc – musimy pamiętać, że ubezpieczenie może nie zadziałać, gdy dojdzie do naruszeń z naszej strony – na przykład spowodujemy szkodę, łamiąc prawo (znane są przecież historie wypadków spowodowanych pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych).

Prawo pozwala nakładać kary na kierowców, którzy nie opłacają składek OC. W najgorszym scenariuszu mogą one sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Aby ustrzec się przed nieprzyjemnościami, warto wiedzieć, w jakich 3 sytuacjach należy skontrolować aktualność OC pojazdu.

Ubezpieczenie OC a kupno używanego samochodu

Pierwszą – i zdecydowanie bardzo częstą – sytuacją, kiedy powinniśmy żywo zainteresować się polisą OC pojazdu, jest kupowanie samochodu z drugiej ręki. W Polsce wtórny rynek motoryzacyjny ma się dobrze, ofert sprzedaży aut używanych znajdziemy na pęczki. Wiele transakcji dochodzi do skutku, tylko czy wszyscy nowi właściciele pojazdów pamiętają o jednej z najistotniejszych spraw, która de facto decyduje o możliwości natychmiastowego wyruszenia w drogę nowym nabytkiem? Niekoniecznie.

Sprawdzanie OC samochodu używanego podczas jego zakupu powinno być normą. Zgodnie z zasadami – polisa ubezpieczeniowa wykupiona na dany pojazd, pozostaje z nim. Dlatego wszelką odpowiedzialność za jej brak od momentu zakupu auta ponosić będzie nowy właściciel. Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży poświęćmy chwilę, by zweryfikować termin ważności OC. Dzięki temu możemy zaoszczędzić wiele nerwów i sporą sumę pieniędzy.

Przed wyjazdem w dalszą podróż – sprawdź OC!

Na co dzień mało kto pamięta dokładną datę wygaśnięcia aktualnej polisy ubezpieczeniowej swojego samochodu. Wiedza ta jednak może być naprawdę przydatna – zwłaszcza, gdy planujemy dalszą podróż – na przykład na wakacje. Jeśli okaże się, że nasze ubezpieczenie skończyło się, gdy byliśmy daleko od domu, w trasie, mogą czekać nas nieprzyjemności, z których największą jest grzywna. Dodatkowo – będąc w podróży, trudniej nam będzie szybko załatwić przedłużenie OC.

Dobrym nawykiem podczas planowania wyjazdu jest kontrola ważności ubezpieczenia. Pamiętajmy, że nie tylko stan techniczny auta ma znaczenie. Kiedy już zweryfikujemy działanie hamulców, stan płynów czy też sprawność wycieraczek, znajdźmy chwilę na kwestie formalne. Może to uratować nam skórę i oszczędzić stresu podczas przykładowych wakacji.

Będąc poszkodowanym w stłuczce – sprawdź OC sprawcy

Jeśli nieszczęśliwie zdarzy nam się być poszkodowanymi w stłuczce czy wypadku drogowym, powinniśmy niezwłocznie zweryfikować aktualności polisy OC sprawcy. Czasami bywa, że osoba, która spowodowała kolizję, nie chce z nami współpracować lub próbuje przekonać nas do ugody bez zawiadamiania żadnych służb czy instytucji. Najczęściej oznacza to, że nie posiada ona aktywnej polisy OC, czym naraża nie tylko siebie na kary finansowe, ale również osoby poszkodowane na brak możliwości szybkiego otrzymania odszkodowania.

Stan ubezpieczenia OC każdego pojazdu w szybki sposób sprawdzimy za pomocą internetowej bazy, w której Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zamieszcza dane przypisane do numeru rejestracyjnego pojazdu. Warto korzystać z tej możliwości. Nierzadko okazała się naprawdę pomocna!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.