Wiadomości z Rudy Śląskiej

Szerokie zastosowanie kostki brukowej

  • Dodano: 2020-02-20 12:45

Hasło kostka brukowa kojarzy nam się przede wszystkim z wykonaniem podjazdu czy chodnika. Możliwości zastosowania kostki brukowej i elementów betonowych jest jednak o wiele więcej. Rodzaje kostek brukowych sprawiają, że dekoratorzy i projektanci coraz częściej polecają ten materiał do wykończenia zarówno zewnętrznych powierzchni przed domami, na tarasach jak również w środku domów i mieszkań.

Kostka brukowa to bardzo trwały materiał wykończeniowy i budowlany. Istnieje wiele rodzajów kostki. Wiele jest sposobów jej wykończenia, od nowoczesnych przez proste i tradycyjne, a także postarzane. Kostka brukowa www.dom-pl.com jest relatywnie tanim i bardzo solidnym materiałem. Przy tym możliwości zastosowań sprawiają, że każdy znajdzie dla siebie bardzo estetyczne i niezawodne rozwiązanie.

Kostka brukowa na zewnątrz

Najbardziej charakterystyczne zastosowanie kostki brukowej to wybór jej w zewnętrznej przestrzeni. Wykorzystuje się ją do budowy podjazdów dla samochodów, ulic, dróg, chodników, miejsc parkingowych, przystanków i wielu innych. W ofercie jest wiele kształtów i kolorów kostki i tylko od naszej wyobraźni lub projektanta zależy jak zaprojektujemy powierzchnie przed domem. Możliwości jest praktycznie nieskończenie wiele. Bardzo dobrze wyglądają zintegrowane podjazdy z chodnikami, czy wejściami na taras. Uroku dodaje wplecenie w podjazdy klombów z zielenią, czy wykonanie mniej lub bardziej regularnych stopni na działkach z różnicą wysokości. Wykończenie obrzeży kostki możemy wykonać za pomocą specjalnych krawężników lub kostki okalającej w innym kolorze. Na obrzeżu kostki można dobrać specjalne elementy, z których możemy zbudować spływy do wody przy kostce, tak żeby woda nie zalegała na płaskich powierzchniach. Dzięki szerokiej palecie rozwiązań część zewnętrzna naszego domu może mieć charakter bardziej nowoczesny lub tradycyjny. Wszytko można dostosować do stylu domu, lub do naszego gustu. Można zastosować inną kostkę na podjazdy, a inną na chodniki. Często projektuje się pasek ozdobny w innym kolorze kostki. Takie rozwiązanie stosuje się często do wyznaczania miejsc parkingowych lub do wyznaczenia osi środkowej drogi. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie ażurowej kostki brukowej, którą można obsiać trawą lub zasypać ozdobnym żwirem. Kostka ażurowa to doskonałe rozwiązanie do utwardzenia stromych skarp. Bardzo estetycznie wyglądają także tarasy z kostki brukowej lub specjalnych płyt betonowych. Dobrze wykonany taras będzie nam służył latami. Kostkę brukową można także wykorzystać do budowy murków ozdobnych. Specjalne betonowe elementy stosuje się również do budowy kwietników.

Prosta i szybka pielęgnacja

Kostka brukowa jest bardzo odporna złe warunki atmosferyczne. Wytrzymuje doskonale mroźne dni i nie ulega zniszczeniu. Utrzymanie w czystości zewnętrznej kostki jest niezwykle proste. W zabrudzonych miejscach raz do roku wystarczy przepłukac ją woda pod cisnieniem z zastosowaniem środków myjących. Po takim zabiegu kostka wygląda znowu jak nowa. Jest to prosty zabieg pielęgnacyjny, z którym każdy powinien sobie poradzić samodzielnie lub ewentualne wynająć firmę, która zrobi to za nas.

Przygotowanie powierzchni pod kostkę

Jest to najważniejsza z czynności, którą należy wykonać w trakcie inwestycji. Podbudowa ma ogromne znaczenie, gdyż nieprawidłowo wykonana sprawi, że po jakimś czasie kostka brukowa zacznie się zapadać, a ułożoną wcześniej kostkę trzeba będzie rozebrać i zacząć budowę podbudowy od nowa. Wcześniejsza praca pójdzie na marne, a koszty naprawy przewyższą wartość pierwotną inwestycji.

W zależności od powierzchni, podbudowa powinna zawierać dodatkową warstwę rozsączającą, umożliwiającą przepuszczanie wody. Na wyrównaną powierzchnię nakłada się warstwę rozsączającą, następnie geowłókninę, dalej warstwę podbudowy, następnie warstwę podsypki piaskowej i dopiero na tej warstwie układa się kostkę. Warstwy podbudowy powinny być rownomiernie układane i ubijane specjalną maszyną. Zarówno przygotowanie warstwy podbudowy jak i ułożenie kostki najlepiej zlecić specjalnym firmom. Wykonanie podbudowy wymaga zastosowania specjalnych maszyn, często koparek i transportu materiałów. Sklepy sprzedające kostkę czy firmy produkujące kostkę brukową często współpracują z firmami układającymi taką kostkę i warto z nimi podjąć współpracę, bo często doradzą nam już na etapie projektu inwestycji.

Kostka brukowa wewnątrz domu i mieszkania

Kostka brukowa coraz częściej jest wykorzystywana wewnątrz domów i mieszkań, jako alternatywa dla płytek, gresów czy paneli. Jest materiałem bardzo trwałym i łatwym w zastosowaniu.Bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach technicznych takich jak garaże ale też i mieszkalnych.

Kostka brukowa to materiał praktycznie niezniszczalny. Łatwość ułożenia i jej trwałość sprawia, że jest bardzo chętnie wybierana do wielu zastosowań. Kostka brukowa jest alternatywą dla wielu droższych materiałów wykończeniowych takich jak drewno, kamienie, marmury. Designerskie wzory i rodzaje przycięcia kostki dają nam nieograniczone możliwości zaplanowania inwestycji, która będzie służyła latami.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.