Wiadomości z Rudy Śląskiej

8 zastosowań lasera Nd:Yag

  • Dodano: 2025-06-06 11:45, aktualizacja: 2025-06-13 10:50

Najczęściej laser neodymowo-yagowy (Nd:Yag) wykorzystywany jest do zamykania naczynek krwionośnych. Niektóre urządzenia pozwalają jednak zmieniać długość fali i dostosowywać inne parametry zabiegowe. W ten sposób zwiększają możliwości tej technologii, która obecnie w wielu gabinetach pomaga już rozwiązywać szereg problemów natury estetycznej i zdrowotnej. Przedstawiamy 8 zastosowań lasera Nd:Yag – zapraszamy do lektury.

Czym jest laser Nd:Yag?

Laser neodymowo-yagowy (Nd:Yag) to laser ośrodkiem ośrodkiem czynnym w postaci granatu itrowo-aluminiowego z domieszką jonów neodymu. Emituje światło o długiej fali: 1064 nm, w zakresie podczerwieni bliskiej, czyli głęboko penetruje tkanki. Bardziej zaawansowane technologie mają możliwość operowania również falą o długości 532 nm.

Niektórzy producenci laserów Nd:yag umożliwiają zastosowanie w głowicy dodatkowej soczewki KTP 532 nm, która pozwala na pracę na płytszych warstwach skóry oraz leczenie zmian naczyniowych lub problemów dermatologicznych. Na rynku dostępne są też takie technologie, które przekształcają profil kształtu wiązki Gaussa w kształt „Top Hat”, a więc pozwalają uzyskać równomierny rozkład energii w zakresie szerokości wiązki. Jeśli producent stosuje dodatkowo system otwartych parametrów i zapewnia zestaw różnych dystanserów, to zastosowanie lasera Nd:Yag znacząco się rozszerza.

Jednorodny rozkład energii wiązki, różne długości fali i możliwość dostosowania parametrów umożliwiają opracowywanie różnych obszarów zabiegowych (twarz, ciało, kończyny) w odmiennym celu oraz stosowanie procedur opartych na technikach łączonych.

Jakie zastosowanie ma laser Nd:Yag?

Laser neodymowo-yagowy Nd:Yag znajduje wiele zastosowań w medycynie estetycznej, dermatologii czy chirurgii. Znany jest głównie jako „laser na naczynka”, jednak ma znacznie szersze możliwości w zakresie m.in. terapii zmian skórnych, usuwania owłosienia czy leczenia takich problemów, jak trądzik, grzybica paznokci i nadpotliwość. Sprawdza się także w zabiegach pielęgnacyjnych i poprawiających estetykę skóry.

1. Laserowe zamykanie naczyń

Laser Nd:Yag jest wykorzystywany do zamykania rozszerzonych naczyń krwionośnych, zwłaszcza tych położonych głębiej w skórze – usuwania takich zmian jak teleangiektazje, „pajączki” na nogach, żylaki i naczyniaki. Dzięki głębokiej penetracji i pochłanianiu przez hemoglobinę energia lasera prowadzi do przegrzania komórek i koagulacji. Dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia ścian naczynia, które zostaje kolejno stopniowo wchłonięte przez organizm. Technologia Nd:Yag znajduje zastosowanie w obrębie zarówno twarzy, jak i nóg. Z powodzeniem służy do zamykania głębokich naczyń i powierzchownych „pajączków”.

2. Nieablacyjne odmładzanie

To nieinwazyjny zabieg, który poprawia strukturę i wygląd skóry bez uszkadzania naskórka. Zabieg laserem Nd:Yag działa w głębokich warstwach skóry właściwej, a może stymulować fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Światło zamieniane jest w ciepło, które pobudza naturalne procesy regeneracyjne, co kolejno przyczynia się do wygładzenia zmarszczek i poprawy napięcia skóry. Wiązka lasera penetruje skórę właściwą, ale nie narusza jej warstwy rogowej naskórka – unikamy więc widocznych złuszczeń i podrażnień.

3. Leczenie grzybicy paznokci

Za pomocą wysokiej temperatury laser Nd:Yag niszczy strzępki grzybni i zaburza metabolizm grzybów. Znacznie osłabia kolonię drobnoustrojów bytujących na zakażonym paznokciu, wspomagając leczenie infekcji. Światło lasera nie zabija patogenów od razu, ale znacząco zmniejsza ich zdolność do przetrwania, dlatego też zalecana jest seria zabiegów. Płytka paznokcia może więc odrosnąć zdrowa i silniejsza. Razem z laseroterapią wciąż konieczne może być zastosowanie preparatów miejscowych i farmakoterapii. Pacjent musi też przestrzegać zaleconych zasad higieny i pielęgnacji.

4. Terapia aktywnego trądziku

W laserowej terapii trądziku można wykorzystać standardową dla lasera Nd:Yag długość fali 1064 nm (pomaga usunąć zmiany) bądź wspomnianą już soczewkę KTP (potasowo-tytanowo-fosforową). Emituje ona światło zielone o długości fali 532 nm. Działa tym samym na porfiryny (absorbujące światło zielone) produkowane przez Propionibacterium acnes. W efekcie uszkadza komórki tych bakterii, które zwykle odpowiadają za długą i ciężką postać zapalną trądziku. Laser może też (termicznie) uszkadzać gruczoły łojowe, a w konsekwencji ograniczać ich aktywność wydzielniczą. Ponadto z jego użyciem wykonuje się oczyszczający peeling węglowy.

5. Peeling węglowy

Przeprowadzający zabieg najpierw pokrywa skórę preparatem bazującym na węglu aktywnym, a następnie naświetla ją laserem Nd:Yag. Drobinki węgla wnikają w pory skóry i pochłaniają energię lasera. Dochodzi do mikroeksplozji, które powodują silne złuszczenie naskórka: dogłębne oczyszczenie i wygładzenie skóry. Zabieg zwęża pory, ujednolica koloryt skóry, reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza stany zapalne i pobudza naturalne mechanizmy regeneracji skóry. Po peelingu węglowym zwykle stosuje się jeszcze odżywczą maskę dobraną do potrzeb skóry.

6. Usuwanie zmian skórnych

Kolejnym zastosowaniem lasera Nd:Yag jest usuwanie zmian skórnych, takich jak włókniaki, naczyniaki rubinowe („rubinki”), kurzajki czy przerosty gruczołów łojowych. Dzięki precyzyjnemu skupieniu wiązki lasera kosmetolog lub lekarz wykonujący zabieg naświetla zmianę – podgrzewa jej komórki, co prowadzi do celowych uszkodzeń termicznych. Organizm stopniowo usuwa obumarłe komórki, a skóra regeneruje się i wygładza.

7. Epilacja laserowa

Laser Nd:Yag znajduje zastosowaniu również w epilacji. Niektóre zaawansowane technologie dostępne są rynku (choć jest ich niewiele) umożliwiają skuteczne usuwanie także rudych, jasnych i siwych (pozbawionych pigmentu) włosów. Co prawda można w ten sposób usuwać tylko pojedyncze włosy lub pracować włos po włosie, ale wciąż dla wielu osób ta technologia może być bardzo pomocna. Światło emitowane przez laser jest pochłaniane nie przez barwnik włosa (jak podczas standardowej epilacji), ale przez hemoglobinę naczyń dna mieszka włosowego. Zamienia się w ciepło i w ten sposób niszczy mieszki oraz brodawki włosów.

8. Redukcja nadpotliwości

Laser Nd:Yag może być ponadto stosowany w leczeniu nadpotliwości, głównie pachowej. Mechanizm polega na termicznym uszkodzeniu gruczołów potowych znajdujących się w skórze właściwej, które wskutek tego przestają wydzielać pot (na wiele miesięcy lub trwale). Zabieg jest mało inwazyjny i może stanowić alternatywę dla metod chirurgicznych czy wstrzyknięć toksyny botulinowej.

Dzięki spektrum zastosowań laser Nd:Yag coraz częściej zastępuje inwazyjne metody leczenia i poprawy estetyki. Umożliwia precyzyjne działanie w głębszych warstwach skóry, ale bez naruszania jej powierzchni, a to skraca czas powrotu do codziennych aktywności. W wielu przypadkach pozwala uniknąć bólu i uciążliwej rekonwalescencji.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.