Tabletka antykoncepcyjna to hormonalny środek antykoncepcyjny, który uważany jest za jeden z najbardziej skutecznych i najwygodniejszych sposobów zapobiegania niechcianej ciąży. Tabletki tego typu zazwyczaj przypisywane są przez lekarzy ginekologów, chociaż tak naprawdę e-receptę na nie może wystawić każdy uprawniony do wystawiania recept lekarz. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie tylko działanie antykoncepcyjne jest wskazaniem do przepisywania tego typu środków. Często stosuje się je także u pacjentek borykających się z mocnymi bólami menstruacyjnymi, silnymi krwawieniami, a także ostrymi stanami trądzikowymi. Jednak głównym zadaniem pigułek antykoncepcyjnych jest hamowanie owulacji, a w efekcie – zapobieganie niezamierzonej ciąży.
W jaki sposób stosuje się tabletki antykoncepcyjne?
Jeśli chodzi o skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, to bardzo ważna jest regularność ich stosowania. Pacjentki powinny pamiętać o tym, by środki antykoncepcyjne hormonalne przyjmować codziennie, koniecznie o tej samej porze. Porę przyjmowania tabletek można ustalić indywidualnie, w zależności od aktywności kobiety, ale bardzo ważne jest, by tego harmonogramu kurczowo się trzymać. Pozwala to na utrzymanie stałego poziomu hormonu w organizmie.
Hormonalne tabletki antykoncepcyjne pacjentka przyjmuje raz dziennie o tej samej porze, drogą doustną. Kolejność ich przyjmowania wskazana jest na opakowaniu. Podczas gdy niektóre środki antykoncepcyjne przyjmuje się w sposób ciągły, w przypadku innych po trzech tygodniach stosowania wymagany jest tydzień odpoczynku. W ciągu tego tygodnia występuje zazwyczaj tak zwane krwawienie z odstawienia.
Jakie są wady i zalety tabletek antykoncepcyjnych?
Tabletki antykoncepcyjne są preparatami hormonalnymi, które mają za zadanie nie tylko blokowanie owulacji, ale także zmienianie parametrów śluzu. Oznacza to, że utrudniają one plemnikom dotarcie do komórki jajowej kobiety, zmieniają cechy endometrium i zapobiegają implantacji zarodka.
Jeśli chodzi o zalety tabletek antykoncepcyjnych, to można wskazać między innymi na:
- złagodzenie dokuczliwych bólów menstruacyjnych oraz krwawień,
- wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży,
- zmniejszone ryzyko występowania raka jajników oraz stanów zapalnych narządów rodnych,
- regulację cyklu menstruacyjnego,
- możliwość poprawy cery oraz eliminacji trądziku,
- możliwość przerwania antykoncepcji w dowolnym momencie i świadomego zaplanowania ciąży.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tabletki antykoncepcyjne to środki, które wywierają bardzo duży wpływ na organizm kobiety. Dlatego też dostępne są wyłącznie na receptę, a ginekolog ich wyboru dokonuje na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego. Są to środki, które mają też wiele wad.
Są to między innymi:
- skutki uboczne, dokuczliwe szczególnie w przypadku złego wyboru tabletek antykoncepcyjnych,
- konieczność jak najbardziej regularnego przyjmowania,
- zwiększone ryzyko występowania chorób zakrzepowych, które dotyczy kobiet po 35 roku życia, prowadzących niezdrowy tryb życia bądź też zmagających się z nadwagą.
Kto może zdecydować się na tabletki antykoncepcyjne? Czy istnieją przeciwwskazania?
Na zażywanie tabletek antykoncepcyjnych mogą zdecydować się kobiety, które są aktywne seksualnie i osiągnęły już dojrzałość płciową, a jednocześnie nie planują zachodzić w ciążę. Specjaliści zalecają często ich stosowanie także w przypadku kobiet, które:
- bardzo mocno odczuwają objawy PMS,
- zmagają się z silnymi bólami menstruacyjnymi,
- obficie krwawią podczas menstruacji,
- cierpią na nierównowagę hormonalna.
Z racji tego, że hormonalne środki antykoncepcyjne w dużym stopniu wpływają na kobiecy organizm, istnieją także przeciwwskazania co do ich stosowania. Są to: cukrzyca, nadwaga, zakrzepica żylna, hiperlipidemia, upośledzone czynności wątroby, ciąża potwierdzona lub podejrzewana, nowotwory, palenie papierosów w przypadku kobiet starszych niż 35 lat.
Możliwe skutki uboczne
Nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę z tego, z jak wieloma nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi może wiązać się niewłaściwy dobór tabletek antykoncepcyjnych. Z racji tego, że współczesne leki charakteryzują się niższą zawartością hormonów, ich wpływ na organizm jest znacznie mniejszy niż jeszcze kilka lat temu. Każda pacjentka w porozumieniu z lekarzem musi jednak wziąć pod uwagę możliwe skutki uboczne. Są to między innymi: kołatanie serca, problemy skórne, wymioty i mdłości, nieregularne krwawienia, huśtawka nastrojów, migreny, spadek libido, wahania masy ciała oraz bolesność piersi.
Czy tabletki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?
Pomimo tego, że w wielu miejscach na świecie tabletki antykoncepcyjne dostępne są bez recepty, to jednak w Polsce każda kobieta, która chce je kupić, musi posiadać wystawiony przez lekarza dokument. Warunkiem jego otrzymania jest odbycie dokładnej konsultacji lekarskiej. Nie wszystkie pacjentki zdają sobie sprawę z tego, że tę można przeprowadzić nie tylko w gabinecie ginekologa, ale także za pośrednictwem internetu. Konsultacja lekarska ma za zadanie udzielić specjaliście informacji na temat stanu zdrowia pacjentki, jej zachowań seksualnych, stylu życia, historii chorób oraz przyjmowanych na stałe leków. Wszystkie te informacje są konieczne, aby dobrać odpowiednie środki antykoncepcyjne, dopasowane do indywidualnych potrzeb kobiety.
Pacjentki, które przyjmują już na stałe określone środki antykoncepcyjne, wcale nie muszą wybierać się do gabinetu lekarza, aby otrzymać receptę na kolejne opakowanie leku. Ta równie dobrze może być wystawiona online za pośrednictwem konsultacji zdalnych. Ma to szczególne znaczenie w sytuacjach kryzysowych, kiedy kobieta nie zauważyła wcześniej, że opakowanie pigułek się kończy. Kolejki do gabinetu ginekologów bywają naprawdę długie, a oczekiwanie jest czasem zwyczajnie niemożliwe. W takich sytuacjach e-recepta online wydaje się najlepszym możliwym wyborem i ostatnią deską ratunku. Konsultacje zdalne są polecane dla kobiet, które regularnie badają się w gabinecie ginekologa.