Osy i szerszenie często uprzykrzają życie, zwłaszcza jeśli zauważymy, że pojawia się ich coraz więcej. To może oznaczać, że mają niedaleko lęgowisko – wtedy warto działać szybko. Podpowiadamy, czy umowa o usługi DDD obejmuje także usuwanie gniazd tych owadów!
Czy osy i szerszenie są niebezpieczne?
Wzmożoną aktywność os i szerszeni zauważamy wiosną i latem. Wtedy można je spotkać nie tylko w ogrodzie czy parku, ale też w pobliżu ludzkich siedzib – czasem nawet wlatują do domu. W takiej sytuacji nietrudno o użądlenie, które jest niezwykle bolesne.
Dla zwykłego człowieka nie jest ono tak groźne, bo dopiero ok. 100 ukąszeń może wywołać zgon, jednak inaczej jest w przypadku osób uczulonych, które mogą doświadczyć:
- duszności,
- omdleń,
- nudności i wymiotów,
- kołatania serca,
- zawrotów głowy.
Jeśli ktoś odczuwa podobne objawy, konieczne jest wezwanie lekarza i podanie choremu adrenaliny.
Należy pamiętać, że na niebezpieczeństwo narażone są także dzieci, które zazwyczaj panikują i nie wiedzą, jak zachować się po zetknięciu z owadem. Najmłodsi są bardziej wrażliwi na działanie jadu, ale jeśli zostaną użądleni w okolicy szyi lub jamy ustnej, istnieje ryzyko uduszenia. W Polsce jest ok. 48 tys. szkół i 13,2 tys. przedszkoli – w takich miejscach powinno się szczególnie zadbać o to, aby osy lub szerszenie nie zakładały w pobliżu gniazd.
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
Usunięcie gniazda os i szerszeni wymaga określonej strategii, bo znajduje się tam zazwyczaj kilkaset, a nawet kilka tysięcy osobników gotowych, by zaatakować intruza. Na początku trzeba zlokalizować ich siedlisko, które w przypadku obu gatunków wygląda podobnie – przypomina szarą lub żółtawą bryłę.
Dezynsekcję powinno się przeprowadzać rano lub wieczorem, gdy owady są ospałe. W gnieździe należy rozpylić środek owadobójczy, który skutecznie wytępi insekty. Dopiero po upływie kilkunastu godzin można je odczepić i wrzucić do worka.
Często owady zakładają gniazda w miejscach trudnodostępnych, np. wysoko pod dachem, a nawet w kominie czy wentylacji. Wówczas nie warto podejmować się samodzielnej dezynsekcji, z uwagi na ryzyko upadku z wysokości – radzimy skorzystać wtedy z pomocy profesjonalistów.
Do kogo zgłosić się w sprawie usunięcia gniazda?
Część osób, które znalazło gniazdo, zgłasza ten problem straży pożarnej. Warto jednak wiedzieć, że może ona pomóc jedynie w wyjątkowych przypadkach, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie życia. Nie powinno się dzwonić na numery alarmowe w razie znalezienia gniazda – strażacy mają znacznie ważniejsze obowiązki. Zamiast tego lepiej skontaktować się z firmą Patron Pest świadczącą usługi DDD.
To działająca na rynku od wielu lat firma, która zajmuje się m.in.:
- dezynfekcją mieszkania, w tym dezynfekcją chemiczną i fizyczną;
- deratyzacją myszy, szczurów, kun;
- dezynsekcją mrówek, pluskiew, karaczanów, a także usuwaniem gniazd os i szerszeni.
Profesjonaliści z firmy DDD dysponują odpowiednią odzieżą ochronną, preparatami owadobójczymi, specjalnymi workami na roje, a także ruchomymi podnośnikami, które ułatwią dostanie się do gniazd, założonych wysoko pod dachem. Dzięki specjalistycznemu wyposażeniu, a także latom doświadczenia, dezynsekcję przeprowadza się sprawniej i bezpieczniej.