Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wakacje w czasach COVID-19? Pamiętaj o dobrym ubezpieczeniu turystycznym

  • Dodano: 2020-11-02 14:30

Jeszcze w 2019 roku zaledwie co o trzeci Polak wyjeżdżał na wakacje bez ubezpieczenia turystycznego. Czasy pandemii koronawirusa utrudniły podróżowanie, ale także znacząco zmieniły ten trend - teraz eksperci mówią o boomie na polisy podróżnicze. „Rekomendujemy zakup ubezpieczenia turystycznego wraz z ubezpieczeniem Kosztów Rezygnacji na wypadek rezygnacji spowodowanej zachorowaniem wywołanym przez COVID-19” – zaznacza na swojej stronie Biuro Turystyczne TUI, podkreślając, że już 80% klientów decydujących się na wakacyjny wyjazd, rozszerza swoje ubezpieczenie.

W dobie koronawirusa zagraniczny urlop jest nadal możliwy, mało tego – może być wciąż bezpieczny. Sytuacja z COVID-19 wywołała większe zainteresowanie ubezpieczeniami podróżnymi, a zwłaszcza ochroną przed rezygnacją na wypadek kwarantanny lub choroby wywołanej tym koronawirusem. Badanie sondażowe przeprowadzone przez eSky w maju 2020 roku metodą CAWI wykazało, że możliwość rezygnacji z podróży zachęciłaby co najmniej 1/5 respondentów do dokonania rezerwacji wakacji w serwisie. Okazuje się, że nie jest to myślenie życzeniowe, ponieważ takie produkty są już dostępne na rynku – oferuje je między innymi Biuro Podróży TUI, które obok wyboru wariantu ubezpieczenia turystycznego Standard lub Optymalny proponuje ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji.

Ochrona ubezpieczeniowa TUI a COVID-19

Przypomnijmy, że przy pierwszych obostrzeniach z powodu COVID-19 Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomendowało, aby unikać wszelkich podróży zagranicznych. Do tego zalecenia zastosowało się większość biur podróży, odwołując albo zawieszając wszystkie wyjazdy do 31 maja 2020 roku. Biuro Podróży TUI odwołało imprezy turystyczne do 10 czerwca 2020, aby upewnić się, że kierunki wakacyjne są bezpieczne na tyle, że można wznowić loty. Jednocześnie TUI wskazywało na takie atuty ich ofert, jak gwarancja niezmienności ceny za 25 złotych oraz bezpłatna zmiana rezerwacji, aby przekonać turystów do nierezygnowania z planów wakacyjnych, zwłaszcza w przypadku krajów nieobjętych epidemią.

Do standardowych punktów w ofercie ubezpieczeniowej na czas podróży w TUI doszło również ubezpieczenie Kosztów Wyjazdu z Tytułu Rezygnacji lub Kosztów Skrócenia, wprowadzone 14 lipca 2020. Jak wskazuje biuro podróży, do tej pory aż 4702 klientów TUI otrzymało zwrot kosztów wakacji w ramach ubezpieczenia od rezygnacji.

„Klienci ubezpieczeni w ramach Kosztów Rezygnacji zostają objęci ochroną w przypadku rezygnacji spowodowanej zdiagnozowanym u nich zachorowaniem wywołanym przez COVID-19, zachorowaniem członka rodziny, skutkującym hospitalizacją, lub w przypadku objęcia ich przez służby sanitarne kwarantanną w kraju zamieszkania” – czytamy na stronie https://www.tui.pl/ubezpieczenia-turystyczne

Ubezpieczenie obejmuje powyższe sytuacje z zastrzeżeniem, że klient je wykupujący nie może odbyć podróży, tj. zachorowanie lub kwarantanna nie zakończyły się przed planowaną datą rozpoczęcia podróży. Ponadto klienci TUI wybierający ubezpieczenie turystyczne w wariancie Standard lub Optymalny podczas pobytu zagranicznego będą chronieni w przypadku zdiagnozowanego zachorowania wywołanego przez COVID-19. Koszty leczenia w razie zachorowania będą świadczone do pełnych sum ubezpieczenia tych wariantów.

Warto również dodać, że ubezpieczyciel przewidział sytuacje, kiedy jesteśmy za granicą i tam zostaliśmy objęci kwarantanną, mimo braku choroby lub diagnozy w kierunku COVID-19, na przykład stwierdzono zakażenie u innej osoby w hotelu. Wtedy w ramach pakietu Ubezpieczenie Kosztów Wyjazdu z Tytułu Rezygnacji lub Kosztów Skrócenia Wyjazdu możemy liczyć na pokrycie kosztów związanych z powrotem do kraju. Gdybyśmy mieli tylko ubezpieczenie zdrowotne, nie moglibyśmy liczyć na taki zakres ochrony. Ponadto TUI pomaga w zorganizowaniu połączenia lotniczego, który umożliwi nam bezpieczny powrót do domu.

Jeżeli mimo tego obawiamy się o własne zdrowie lub zmieniły się nasze plany wakacyjne, wciąż możemy zrezygnować z wczasów. Na przykład koszt zmiany uczestnika wycieczki do 40 dni przed rozpoczęciem podróży jest bezpłatny, w innych przypadkach wynosi 250 zł za osobę. Należy to jednak zgłosić mailowo lub na piśmie nie później niż 7 dni przed wyjazdem. Możemy również zrezygnować z wycieczki – wtedy koszt rezygnacji zależny jest od oferty (czy jest to oferta standardowa, czy specjalna). W przypadku rezygnacji np. na 14 dni przed planowanym wyjazdem koszt ten wynosi 60% ceny.

EKUZ może być niewystarczające

Standardem przy wyjazdach zagranicznych jest wyrobienie EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej możemy uzyskać podstawową opiekę zdrowotną w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Karta wydawana jest bezpłatnie i potwierdza prawo do uzyskania świadczeń oferowanych w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

Podstawową różnicą pomiędzy EKUZ a rozszerzonym ubezpieczeniem turystycznym jest zakres opieki zdrowotnej. Przede wszystkim świadczenia wchodzące w zakres EKUZ mogą się różnić w zależności od kraju, ponieważ z opieki publicznej korzystamy na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju. Ponadto karta nie zapewnia pełnej opieki, co oznacza, że w razie leczenia wyłączonego z refundacji ponosimy pełne koszty leczenia, które często są dosyć wysokie.

Najczęstszymi przypadkami, niepokrywanymi przez EKUZ, są koszty transportu do kraju lub też ratownictwo medyczne. Dlatego też bezpieczniejszą opcją jest wykup ubezpieczenia turystycznego, którego koszt jest niewielkim obciążeniem w porównaniu do kosztów leczenia, z jakimi może przyjść nam się zmierzyć. Dla przykładu wystarczy wspomnieć, że powrót helikopterem medycznym do Polski może kosztować nawet 300 000 zł, a już standardowe ubezpieczenie turystyczne TUI obejmuje koszty leczenia, transportu i repatriacji do 250 000 zł. Najwyższy koszt obsługi medycznej pokryty jednorazowo przez ubezpieczyciela wyniósł 689 420 zł.

Ubezpieczenie turystyczne, w porównaniu do EKUZ na niekorzyść tego drugiego, uwzględnia takie sytuacje jak: koszty transportu w tym chorego do kraju lub transport zwłok, koszty pobytu osoby wezwanej, koszty ratownictwa. Ponadto ubezpieczenie bagażu, całodobową pomoc assistance oraz ubezpieczenie OC, czyli zwrot kosztów za niespodziewane zdarzenia jak na przykład zarysowanie komuś samochodu za granicą. Nie wspominając, że cały proces ubezpieczeniowy oraz formalności związane z ubezpieczeniem są mniej czasochłonne i skomplikowane niż to często jest w przypadku EKUZ (w Polsce część kosztów może być refundowane dopiero przez NFZ).

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę ma zatem dwie podstawowe zalety: obowiązuje również poza terenami UE i EFTA, ponadto gwarantuje szerszy zakres ochrony i pokrywa w większości koszty leczenia prywatnego. Kwestie te reguluje OWU, z którym każdorazowo należy się zapoznać. Przykładowo ubezpieczenie turystyczne może obowiązywać z wyłączeniem zdarzeń pod wpływem alkoholu, ale już pakiet rozszerzony daje ochronę i w tym zakresie (np. turystyczne ubezpieczenie TUI All Inclusive).

Postaw na rozszerzone ubezpieczenie turystyczne Allianz

Biuro podróży TUI jest liderem na europejskim rynku turystycznym. Także w Polsce cieszy się popularnością i uznaniem wśród swoich klientów. Obecnie ma ponad 100 placówek na terenie całego kraju, ponadto dysponuje własnymi liniami lotniczymi i hotelami. W ramach ubezpieczenia turystycznego współpracuje z Allianz, towarzystwem ubezpieczeniowym działającym w 70 krajach na całym świecie i obsługującym 78 mln klientów.

W cenie wykupionej wycieczki otrzymujemy podstawowe ubezpieczenie turystyczne Allianz, które zapewnia okrojoną ochronę. Dlatego też Biuro Podróży TUI umożliwia płatne rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego – w cenie 40 zł (wariant Standard) lub 55 zł (wariant Optymalny) dla ośmiodniowej wycieczki (stan na październik 2020). Dzięki temu mamy możliwość rozszerzenia ochrony od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków o zdarzenia zaistniałe pod wpływem alkoholu. Dodajmy, że nawet Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) rekomenduje zakup dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia medycznego na czas pobytu za granicą.

„Ubezpieczenie turystyczne podstawowe zawarte w cenie wyjazdu pakietowego może nie być wystarczające, dlatego ponad 80% klientów TUI rozszerza swoje ubezpieczenie i cieszy się w pełni beztroskimi wakacjami” – podkreśla Biuro Podróży TUI na swojej stronie internetowej.


___

Źródło:
https://www.pasazer.com/news/44664/covid,19,boom,na,ubezpieczenia,turystyczne.html

https://otopress.pl/2020/05/08/wakacje-tui-o-krok-przed-innymi-konkretna-deklaracja-biura-podrozy/

https://podroze.se.pl/aktualnosci/biuro-podrozy-tui-czy-jest-wiarygodne-czy-jest-bez/2561/

https://mubi.pl/poradniki/ekuz-a-ubezpieczenie-turystyczne/

https://rankomat.pl/turystyka/ubezpieczenie-turystyczne-tui-czy-wystarczy-na-wycieczke

https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/10-powodow-dla-ktorych-warto-miec-ubezpieczenie-turystyczne/40.html

https://polisoteka.pl/ubezpieczenie-turystyczne/ubezpieczenie-turystyczne-tui#ubezpieczenie-turystyczne-tui-na-urlop-w-polsce

https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ubezpieczenie-turystyczne-tui-czy-wystarczy-na-wycieczke

https://zlapwczasy.pl/blog/1-rezygnacja-z-wycieczki-jak-i-za-ile#koszty-rezygnacji-z-wycieczki-tui

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Martyna

    Zawsze wybierając się na zagraniczne wakacje wykupuje dodatkowe ubezpieczenie. To są groszowe sprawy a człowiek jest spokojniejszy. Jak w sierpniu poleciałam enterem na urlop do Hiszpanii to oczywiście ubezpieczenie miałam, teraz to rożnie bywa z tym covidem.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.