Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wakacyjny budżet domowy - jak zaplanować wydatki na okres wakacji?

  • Dodano: 2019-07-16 06:45, aktualizacja: 2019-07-16 06:53

Letni wyjazd to czas, na który czeka z niecierpliwością wiele osób. Niestety wydatki związane z taką podróżą niejednemu spędzają sen z powiek. Jak oszczędzać na wymarzone wakacje, tak by potem w pełni z nich korzystać? W jaki sposób planować cel wyjazdu, noclegi i dojazd? Co zrobić, żeby rozrywki podczas urlopu nie zrujnowały nam budżetu w domu? Jak sobie poradzić, jeśli nie odłożyliśmy odpowiedniej sumy na wakacje?

Budżet rodzinny na wakacje - podstawowe informacje

Aby bez stresu móc wyjechać na wymarzony, letni odpoczynek, najlepiej zacząć planowanie wydatków już w sierpniu lub wrześniu. Po tym, jak wrócimy z poprzedniego wyjazdu, podliczmy, ile pieniędzy wydaliśmy. To będzie dobry punkt wyjścia do oszacowania wydatków na kolejny wyjazd.

Im wcześniej się tym zajmiemy, tym więcej czasu będziemy mieć na odkładanie. Łatwiej jest zaoszczędzić większą sumę w ciągu dziesięciu miesięcy niż np. pięciu lub sześciu. Pamiętajmy, by w swoich obliczeniach uwzględnić wszystko: dojazd, zakwaterowanie, jedzenie, rozrywki oraz inne, nawet drobne wydatki. Dzięki temu nie policzymy zbyt mało na następne wakacje i taki margines błędu uchroni nas przed rezygnowaniem z przyjemności podczas odpoczynku.

Bardzo dobrym pomysłem podczas gromadzenia większych kwot jest tworzenie funduszy celowych i zakładanie dla każdego z nich osobnego konta. Jeżeli zbieramy sporą kwotę na wakacje, samochód czy nowy komputer, to dobrym pomysłem jest przelewanie pieniędzy z naszego głównego konta na oddzielne konto oszczędnościowe.

Takie rozwiązanie nie tylko pozwala kontrolować, na jakim etapie realizacji celu właśnie jesteśmy, ale również dzięki temu, że nie mamy tych środków na naszym głównym koncie, nie kusi nas, żeby je wydawać. Gorzej wygląda sprawa, jeśli o wymarzonych wakacjach zaczynamy myśleć dopiero w maju lub nawet czerwcu, wtedy zaoszczędzenie całej sumy może okazać się niemożliwe i będziemy musieli skorzystać z innego wyjścia, np. pożyczki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas planowania urlopu? Jeśli myślimy o wycieczce zagranicznej, to najkorzystniej finansowo wychodzą oferty Last Minute lub First Minute. Jadąc z dziećmi raczej nie będziemy celować w wakacje na ostatnią chwilę, ale warto za to śledzić wyjazdy z dużym wyprzedzeniem. Opłaca się również podróżować poza ścisłym sezonem – czerwiec i wrzesień są z reguły dużo tańsze niż lipiec i sierpień. Nie bójmy się też organizować wczasów na własną rękę. Samodzielne planowanie wymaga czasu i pewnej wiedzy, ale pozwala sporo zaoszczędzić.

Potrzebujesz porad na temat tego, jak zaplanować budżet domowy w prosty i efektywny sposób? Zobacz tutaj: https://www.zaplo.pl/blog/budzet-domowy/.

Dobrze zaplanuj miejsce, nocleg i rozrywki na wakacje!

Przejdźmy teraz do konkretów. Gdy zaplanowaliśmy już, w jaki sposób chcemy oszczędzać, to teraz przyszedł czas na wybranie odpowiedniego miejsca. Rodzinne wakacje z dziećmi powinny zapewnić rozrywkę zarówno dorosłym, jak i maluchom. Weźmy też pod uwagę fakt, że im mamy liczniejszą rodzinę, tym bardziej kosztowne będzie dla nas zakwaterowanie czy wyżywienie. Dlatego oszacujmy, jakie miejsce możemy wybrać, dysponując określoną sumą. Jeżeli wybieramy się na wycieczkę zagraniczną, pamiętajmy, by nie odkładać wymiany waluty na ostatnią chwilę. Jeśli mamy taką możliwość sprawdzajmy regularnie aktualny kurs i dokonajmy zakupu w najlepszym momencie.

Noclegów możemy poszukać, korzystając z serwisów do rezerwacji zakwaterowania lub wyszukiwać najciekawsze miejsce samemu korzystając z Map Google. Warto również podzwonić do pensjonatów, które nam się spodobają. Podczas rozmowy telefonicznej często udaje się wynegocjować lepszą cenę, jeśli wybieramy się na dłuższy czas lub dostać lepsze pokoje za tę samą cenę.

Drugim co do wielkości kosztem obok zakwaterowania jest dojazd. Na rodzinne wakacje najlepiej wybrać się autem, bo możemy pomieścić do niego wszystkie niezbędne bagaże. To wydatek, na którym ciężko oszczędzić. Możemy co prawda wybrać jak najkrótszą trasę, ale lepiej być przygotowanym i zawczasu oszacować, ile będziemy potrzebować na paliwo.

Pozostają nam tylko rozrywki, czyli najbardziej wyczekiwana część urlopu. Stołowanie się na mieście, zwiedzanie ciekawych miejsc czy atrakcje dla dzieci mogą pochłonąć sporą część naszego budżetu. Prawda jest taka, że nie po to jedziemy raz do roku na wakacje, żeby liczyć każdy grosz i odmawiać sobie wszystkiego. Jeżeli odłożymy wystarczającą sumę, nie będziemy musieli z niczego rezygnować. Istnieją również inne metody na oszczędzanie podczas rodzinnych wypadów np. kody rabatowe, wyszukiwanie najlepszych okazji czy korzystanie z Karty Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny pozwoli Ci sporo oszczędzić!

Jeżeli planujemy rodzinne wakacje w Polsce, sprawdźmy, czy przysługuje nam Karta Dużej Rodziny. Z jej pomocą będziemy mogli skorzystać z wielu zniżek w restauracjach, barach, sklepach, galeriach sztuki, kinie, muzeach, ośrodkach sportu i rekreacji oraz wielu innych miejscach. Kto może skorzystać z tego rodzaju rabatu?

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek dostępnych w całej Polsce. Przywileje wynikające z jej założenia przysługują rodzinom wielodzietnym, czyli takim z minimum trojgiem dzieci. Nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe. Personalizowana karta wydawana jest każdemu członkowi rodziny.

Od 1 stycznia 2018 roku karta dostępna jest w formie elektronicznej, którą można wyświetlać za pomocą aplikacji na smartfonach. Tradycyjna istnieje w jednym wzorze na całą Polskę. Wygląda jak karta płatnicza. Zapisane są na niej dane właściciela: imię, nazwisko, PESEL. Znajdują się na niej również: zabezpieczenia przed podrobieniem, numer, data ważności oraz skrót KDR zapisany w alfabecie Braille’a.”

Jeszcze więcej informacji na temat Karty Dużej Rodziny znajdziesz na: https://www.zaplo.pl/blog/ogolnopolska-karta-duzej-rodziny-jak-wyrobic-i-do-czego-uprawnia/.

Budżet domowy na wakacje - co jeśli nie mamy pieniędzy?

Może się zdarzyć, że nie udało nam się z jakiegoś powodu odłożyć wystarczającej ilości gotówki na wymarzony odpoczynek. Pieniądze na wakacje najlepiej gromadzić przez cały rok odkładając niewielkie sumy. Czy jeśli jakiś rok był dla nas pechowy lub obfitował w nieprzewidziane wydatki, to musimy od razu rezygnować z wakacji dla siebie i najbliższych?

Jedną z opcji na zdobycie potrzebnej gotówki jest pożyczka od rodziny lub przyjaciół. Musimy się jednak liczyć z tym, że w okresie letnim większość osób planuje swój wyjazd i nie będzie miała możliwości pożyczenia nam większej ilości pieniędzy. Co zrobić w takim przypadku? Możemy też wypróbować szybką pożyczkę, dzięki czemu zdobędziemy gotówkę na wakacyjny odpoczynek. Pamiętajmy jednak, że najlepszym wyjściem jest ustalenie tzw. funduszu na rozrywki i regularne przelewanie tam nadwyżki naszych dochodów lub nawet niewielkich sum.

Artykuł sponsorowany przez Zaplo sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.