Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zachowek – wszystko co musisz wiedzieć, aby go otrzymać

  • Dodano: 2022-03-10 12:00

Zgodnie z polskim prawem testament wskazuje kto dziedziczy spadek po zmarłym. Można śmiało powiedzieć, że to właśnie w tym dokumencie zmarły zapisuje swoją ostatnią wolę i decyduje komu chce przekazać swój majątek. Co jednak z osobami nie uwzględnionymi w testamencie? Czy maja one jakąkolwiek szansę na otrzymanie spadku? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj nasz artykuł!

Nie zostałeś uwzględniony w testamencie? Dowiedz się czym jest zachowek

Zgodnie z definicją zachowek jest to instytucja prawna zapewniająca świadczenia dla najbliższych zmarłego nie wskazanych w testamencie, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Powszechnie wiadomo, że spadkodawcy w testamencie uwzględniają wybrane osoby, nie do końca patrząc na stopień pokrewieństwa. Dlatego jeśli np. Twój zmarły ojciec w testamencie powołał do spadku jedynie swoją partnerkę, która ma otrzymać cały spadek, a Ty jako dziecko nie zostałeś uwzględniony w dziedziczeniu, masz prawo otrzymać zachowek. Przed ubieganiem się o otrzymanie zachowka warto wiedzieć, że zgodnie z art. 991 ust. 1 kodeksu cywilnego prawo do zachowku przysługuje tylko i wyłącznie zstępnym, czyli dzieciom, wnukom i prawnukom, a także małżonkowi oraz rodzicom zmarłego. To właśnie te osoby mają prawo ubiegać się o otrzymanie zachowku stanowiącego połowę wartości udziału, który odziedziczyłyby w przypadku dziedziczenia ustawowego. Natomiast jeśli ktoś z nich jest niezdolny do wykonywania pracy lub jest niepełnoletnim zstępnym, przysługuje mu zachowek stanowiący 2/3 wartości udziału, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym.

Polubowne dochodzenie zachowku nie wchodzi w grę? Przeprowadź postępowanie sądowe

W sprawach spadkowych najlepiej działać od razu. Musisz wiedzieć, że prawo do otrzymania zachowku może ulec przedawnieniu. Zgodnie z przepisami nie możesz dochodzić otrzymania spłaty po upływie pięciu lat. O zachowek możesz starać się na dwa sposoby. Pierwszy polega na zawarciu ugody ze spadkobiercami i uzyskaniu dobrowolnej spłaty zachowku. Pozwala to na ustalenie dogodnych warunków dla obu stron. Kiedy jednak nie ma szans na dojście do porozumienia nieuniknione jest postępowanie sądowe. Zazwyczaj konieczne jest ono w sytuacjach, kiedy spadkobiercy nie poczuwają się do wypłaty zachowku albo uważają, że jego wartość jest za wysoka.

W tym celu warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, którego znajdziesz na stronie https://www.adwokatchojka.pl/. Prawnicy z kancelarii Chojka Kancelaria Adwokacka posiadają specjalistyczną wiedzę z zakresu prawa spadkowego. Profesjonalny prawnik pomoże Ci prawidłowo napisać pozew o zachowek oraz poprowadzi proces sądowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jakich sytuacjach możesz ubiegać się o zachowek i jak uzyskać satysfakcjonującą wysokość od spadkobierców umów się na konsultację już dziś!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.