Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zakładasz firmę? Zobacz, jakie korzyści daje konto firmowe

  • Dodano: 2022-04-19 15:00, aktualizacja: 2022-04-28 05:31

Zakładasz działalność gospodarczą? Zadbaj o dobrą organizację swoich wydatków. Dowiedz się również, w jaki sposób najlepiej rozliczać się z Urzędem Skarbowym i ZUS-em. Jeśli zastanawiasz się, jak założyć firmę z odpowiednim kontem w banku, mamy dla Ciebie odpowiedź!

Czy konto firmowe w banku jest obowiązkowe?

Polskie przepisy prawa nie określają, jaki rachunek bankowy powinieneś otworzyć, jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą[1]. Możesz wybrać zarówno rachunek prywatny, jak i firmowy. Ważne, abyś miał miejsce, z którego będziesz rozliczać się z przedsiębiorcami oraz sumiennie regulować należności w urzędzie skarbowym i ZUS-ie.

Jeśli jednak nie masz firmy, to konto w banku pomoże Ci ją otworzyć.  To prosty i szybki sposób na załatwienie wszystkich niezbędnych formalności związanych z własną działalnością. Niektóre banki możesz wypełnić tylko jeden wniosek online – otworzyć firmę i rachunek.

Zwróć jednak uwagę na to, że niektóre banki zastrzegają sobie dokonywanie rozliczeń, związanych z działalnością gospodarczą na koncie prywatnym. Ponadto na takim rachunku Urząd Skarbowy i ZUS mają dostęp do wszystkich zrealizowanych transakcji – również tych niezwiązanych z firmą.

Dlatego konto firmowe to dobre rozwiązanie nie tylko dla dużej firmy, ale też dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Pozwala umiejętnie organizować swoje wydatki i uniknąć wszelkich wątpliwości z ZUS-em czy Urzędem Skarbowym.

Z kolei spółki cywilne, z o.o., jawne oraz fundacje mają obowiązek otworzyć konto firmowe w banku.

Pamiętaj również, że konto firmowe to relacja między bankiem a przedsiębiorcą (już nie osobą prywatną). Dzięki temu możesz w przyszłości pozyskać dodatkowe finansowanie lub specjalne warunki kredytowe. Konta firmowe są lepiej przystosowane do przedsiębiorców.

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu konta firmowego?

Najpierw zastanów się, w jakim zakresie będziesz korzystać ze swojego konta firmowego. Czy potrzebny Ci będzie terminal płatniczy, a może bezpłatna usługa wymiany walut? Pamiętaj, że korzystanie z konta firmowego znacznie ułatwi Ci aplikacja mobilna – to też warto uwzględnić w swoich potrzebach. Porównaj również opłaty za prowadzenie konta firmowego oraz za przelewy do Urzędu Skarbowego i ZUS.

Konto firmowe to same korzyści!

Jest jeszcze jedna zaleta konta firmowego, dla wielu nieoczywista. W niektórych bankach proces otwarcia rachunku spięty jest z otwarciem działalności. Dzięki temu, możesz wypełniając jeden wniosek   online otworzyć firmę i konto w banku.  Cały proces zakładania firmy odbywa się w porozumieniu z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. Możesz czuć się bezpiecznie!  Taką możliwość daje klientom np. mBank, w którym teraz, po otwarciu konta firmowego możesz dodatkowo zyskać 350 zł premii za aktywne korzystanie z karty. Bank daje też gwarancję, że przez dwa lata za konto, przelewy, kartę i bankomaty nic nie zapłacisz.

[1] https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/swoboda-dzialalnosci-gospodarczej-17118163/art-22

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.