Wiadomości z Rudy Śląskiej

1 listopada odbędzie się kwesta na rzecz starego cmentarza w Orzegowie

  • Dodano: 2023-10-30 12:45, aktualizacja: 2023-10-30 14:51

Jak co roku, Towarzystwo Miłośników Orzegowa organizuje kwestę na rzecz ratowania starego orzegowskiego cmentarza.

Tradycji stanie się zadość

1 listopada, w Święto Wszystkich Świętych, na starym cmentarzu w Orzegowie Towarzystwo Przyjaciół Orzegowa organizuje coroczną kwestę. Nie inaczej będzie także w tym roku.

- Podobnie jak w poprzednich latach na obydwu orzegowskich cmentarzach wraz z harcerzami jako Towarzystwo Miłośników Orzegowa przeprowadzimy kwestę na rzecz ratowania starego cmentarza – zapowiada grupa.

Celem jest sfinansowanie działań na rzecz zachowania tego jakże ważnego dla Rudy Śląskiej kawałka historii. 

Kawał historii

Historia orzegowskiej nekropolii sięga 1894 roku. Przed wybuchem I wojny światowej cmentarz powiększono na skutek wzrostu liczby parafian. Stanego cmentarza używano jako miejsce pochówku mieszkańców Orzegowa aż do 1945, kiedy to założono nowy cmentarz komunalny. 

- Orzegowski cmentarz jest miejscem, które łączy wszystkich mieszkańców naszej Małej Ojczyzny, niezależnie od narodowości, poglądów politycznych, czy statusu majątkowego. Spoczywają tu obok siebie: Powstańcy Śląscy, polscy i niemieccy nauczyciele miejscowych szkół, rzemieślnicy i handlowcy, robotnicy orzegowskich zakładów, urzędnicy oraz górnicy Kopalni Karol, działacze społeczni różnych opcji politycznych i narodowych - słowem cały przekrój orzegowskiego społeczeństwa z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku – głosi inskrypcja znajdująca się na tablicy przycmentarnej. 

Stary orzegowski cmentarz obfituje w wiele zabytkowych nagrobków, mogił i grobowców zamożnych rodów. O to, aby cmentarz znajdował się w jak najlepszym stanie, dba m.in. Towarzystwo Miłośników Orzegowa. 

Komentarze (1)    dodaj »

  • ulik

    Przeca majom jusz dwa smentorze

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również