Wiadomości z Rudy Śląskiej

100 litrów krwi na 100 lat Niepodległości!

  • Dodano: 2018-09-05 08:15, aktualizacja: 2018-09-05 09:16

W weekend na parkingu sklepu Netto przy ul. Oświęcimskiej 106 w Kochłowicach odbyła się zbiórka krwi. Udało się zebrać ponad 17 litrów tego cennego płynu.

- 51 zarejestrowanych osób, 39 dawców, łącznie udało się zebrać 17,550 ml pełnej krwi! Dziękujemy, że byliście z nami, a wszystkim, którym nie udało się dzisiaj oddać krwi, obiecujemy, że kolejna akcja już niedługo – mówi Katarzyna Kinder, prezes Fundacji Aktywni My.

Wydarzenie zostało zorganizowane: Młodzieżowa Rada Miasta Ruda Śląska, Stowarzyszenie "Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska", sklep Netto, Fundacja Aktywni My oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

- Niektórzy mogą czuć się zawiedzeni tym, że nie uzbieraliśmy 100 Litrów Krwi na 100 lat Niepodległości. Zapewniam, że nie mają do tego powodów, bo powtórzymy akcje pod koniec września. Ten wynik, który osiągnęliśmy to i tak bardzo dużo, jak na 4 h działania autobusu, z czego jesteśmy niesamowicie dumni. Mieszkańcy pokazali, że jak zawsze można liczyć na ich serce! – mówi Rafał Wypior, współorganizator akcji.

Organizatorzy wydarzenia obrali sobie za cel zebranie 100 litrów krwi na 100 lat Niepodległości. Dlatego następna akcja odbędzie się 29 września w tym samym miejscu, między godziną 10:00 a 15:00.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje o oddawanie krwi niezbędnej do ratowania zdrowia i życia. Codziennie Centrum wydaje od 200 do 250 litrów tego cennego leku, zaopatrując w ten sposób 154 szpitale i kliniki regionu śląskiego. Krew należy do najpotężniejszych leków, którymi dysponuje współczesna medycyna.

Przypominamy, że krew może oddać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży przynajmniej 50 kilogramów i jest zdrowa. Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzny i 4 razy w roku od kobiety. Przerwa między oddaniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni. Oddanie krwi trwa około 5-10 minut i odbywa się przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku. Krew oddaje się do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek.

100 litrów krwi na 100 lat Niepodległości!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również