Wiadomości z Rudy Śląskiej

145 lat Szkoły Podstawowej nr 4 im. J. Lompy w Czarnym Lesie

 • Dodano: 2024-03-14 14:45, aktualizacja: 2024-03-15 08:40

To wyjątkowy dzień dla całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 im. J. Lompy w Czarnym Lesie. Placówka świętuje zacny jubileusz, bo już od 145 lat kształci kolejne pokolenia rudzian. 

145. jubileusz istnienia Szkoły Podstawowej nr 4

Główne uroczystości odbyły się w budynku szkoły przy ul. Lwa Tołstoja. Wcześniej o godz. 8.00 w kościele p.w. Ducha Św. odprawiona została msza św. Dzieci i zaproszeni goście przeszli do szkoły w kolorowym pochodzie. 

Później w szkole odbyła się wspaniała uroczystość pełna wzruszeń i podziękowań oraz występów utalentowanych uczniów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się absolwenci placówki, przedstawiciele zarządu miasta, radni i dawni nauczyciele. 

- Na kolejne lata działalności życzę sukcesów oraz realizacji najbardziej ambitnych planów. Wierzę, że SP nr 4 jeszcze przez długie lata będzie miejscem efektywnej nauki i pracy. Niech czas spędzony tutaj przynosi wiele radości - mówiła Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Dzieje Szkoły Podstawowej nr 4 w Rudzie Śląskiej

Warto przypomnieć, że szkoła otworzyła swoje podwoje 2 stycznia 1878 r., kiedy to jej próg przekroczyło 91 osób, a uczył je tylko jeden nauczyciel. 

Po odzyskaniu niepodległości nauczyciele chcieli zaznaczyć polskość szkoły. 9 czerwca 1924 roku szkole nadano imię Adama Mickiewicza. W tym dniu poświęcono również pomnik Powstańców Śląskich znajdujących się przy budynku szkoły. Niestety pomnik ten już nie istnieje. W latach 1969/71 dokonano modernizacji budynku szkolnego oraz dobudowano jedno skrzydło. 20 maja 1987 roku szkole nadano imię Józefa Lompy i wręczono sztandar.

Placówka przetrwała wszelkie dziejowe przemiany i do dzisiaj z sukcesem edukuje i wychowuje najmłodszych mieszkańców Rudy Śląskiej. W 2013 roku w placówce powstał oddział przedszkolny. Obecnie do szkoły uczęszcza 195 uczniów i 20 przedszkolaków, których uczy 40 nauczycieli.  Zatrudnionych jest w sumie 40 nauczycieli.

 

Komentarze (8)    dodaj »

 • Grażyna Kukielka

  Dziękuję Redakcji za obszerna informację medialną o pięknym Jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 4 im. Józefa Lompy w Rudzie Śląskiej w imieniu własnym i całej Społeczności. dyrektor Grażyna Kukiełka

 • Obiektywnie

  Widać, że nie czytałeś artykułu, jubileusz jest obiektywny. A, że przypadł w okresie kampanii to się zdarza. Powinieneś być zadowolony, że w Rudzie docenia się tradycje i wielkie postacie w historii Śląska. Czyli najpierw się poduczyć, a potem pisać.

 • Grażyna Kukielka

  Zapraszam do SP-4. Porozmawiamy o szacunku dla śląskich tradycji i wielkich postaciach. Pozdrawiam

 • Tylko SP 4

  Najlepsza szkoła, gdzie wychowała swojego najlepszego ucznia, czyli mnie OMNIBUSA.

 • Ciekawy

  Kiedy zmiana dyrektora?

 • Grażyna Kukielka

  Po zakończone kadencji

 • Klaudia

  Pani Dyrektor, Pani jest fantastycznym nauczycielem, dyrektorem, ale przede wszystkim człowiekiem. Życzę zdrowia !

 • UM

  Lans przedwyborczy. Wszyscy z poprzedniej ekipy czyli i obecnej, do wywalenia

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również