Wiadomości z Rudy Śląskiej

17 ofert złożono w przetargu na budowę nowego budynku SP nr 17

 • Dodano: 2021-06-15 11:30

17 ofert złożono w przetargu na budowę nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 w Bielszowicach.

Jak informuje, prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic, kosztorysowa wartość tej inwestycji to ponad 35,3 mln zł. Aż 15 oferentów biorących udział w przetargu przedstawiło propozycje niższe od tej kwoty. Najniższa cena opiewa na kwotę ok. 28,8 mln, natomiast najdroższa na prawie 39,2 mln zł. 

- Teraz wszystkie złożone ofert będą wnikliwie badane, a przy wyborze wykonawcy, oprócz ceny, pod uwagę będą brane także kryteria dotyczące serwisu urządzeń wentylacji mechanicznej i dźwigowych. Wykonawca, który zostanie wyłoniony w przetargu, będzie miał równo rok na wybudowanie nowej siedziby placówki - napisała prezydent Dziedzic. 

Wykonawca, który zostanie wyłoniony w postępowaniu, będzie miał równo rok na wybudowanie nowej siedziby placówki. Powstanie ona na terenie znajdującym się przy obecnych zabudowaniach, z których uczniowie korzystać będą do czasu zrealizowania inwestycji. Po przeprowadzce dzieci do nowej lokalizacji stary budynek zostanie wyburzony, a w jego miejscu w przyszłości powstać mają boiska szkolne.


Ruda Śląska: Nowy budynek szkoły w Bielszowicach

Temat budowy nowej siedziby nie jest nowy i na dobre w przestrzeni publicznej pojawił się wiosną 2018 r. Temat został poruszony podczas spotkania władz miasta z mieszkańcami Bielszowic. Wówczas prezydent Grażyna Dziedzic zadeklarowała dokładną analizę dotyczącą dalszych losów dotychczasowego, mocno doświadczonego przez szkody górnicze budynku szkoły.

- Budynek ten przez lata eksploatacji górniczej został już tak zniszczony, że w grę wchodził albo kapitalny remont obiektu, albo budowa nowej szkoły. Zdecydowaliśmy się na to drugie rozwiązanie, bo nie mieliśmy gwarancji, że po remoncie sytuacja znów się nie powtórzy i gmach ponownie będzie musiał być poddany naprawie – tłumaczy prezydent miasta Grażyna Dziedzic. – Dodatkowo dzięki temu, że budynek wybudowany zostanie od podstaw, będziemy mogli w nim utworzyć oddziały przedszkolne i w ten sposób zwiększyć liczbę miejsc przedszkolnych w tej części miasta – dodaje.


Rozwiązania architektoniczne konsultowane z rodzicami i pracownikami szkoły

Co istotne, na etapie projektowania rozwiązania architektoniczne konsultowane były zarówno z rodzicami, jak i pracownikami szkoły. Uwagi te swoje odzwierciedlenie znalazły w ostatecznym kształcie opracowania.

Projekt zakłada utworzenie części centralnej budynku, od której niczym gałęzie drzewa, odchodzić będą pozostałe strefy organizacyjne:

 • istniejąca sala gimnastyczna,
 • klasy 4-8,
 • klasy 1-3
 • i przedszkole.

- Każda ze stref organizacyjnych dzięki oddzielnym wejściom będzie mogła działać niezależnie. W ten sposób np. dzieci z przedszkola nie będą miały kontaktu z uczniami z klas 4-8 – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.


Powierzchnia użytkowa nowego budynku szkoły SP nr 17 wyniesie 2 900 m²

Gmach będzie składał się z głównego dwukondygnacyjnego budynku od strony ul. Szkolnej. Tu będzie znajdować się m.in. aula, biblioteka, stołówka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i techniczne. Pozostałą część stanowić będą modułowe bryły sal lekcyjnych w formie prostopadłościanów. Te będą już jednokondygnacyjne.

- Zgodnie z założeniem projektowana szkoła ma być obiektem w skali dziecka, w którym uczniowie poruszają się wyłącznie po jednej kondygnacji – tłumaczy Piotr Janik.

Ogółem w części przedszkolnej utworzone zostaną 4 sale dla przedszkolaków, natomiast w części szkolnej 20 sal lekcyjnych dla uczniów klas 1-8. Każda klasa będzie miała swój indywidualny dziedziniec. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli również na zrównoważone oświetlenie sal lekcyjnych naturalnym światłem przez cały dzień. Umożliwi to także na prowadzenie części zajęć na zewnątrz. Dodatkowo uczniowie będą mogli kreować przestrzeń wewnętrznych ogródków.

Przedsięwzięcie władze Rudy Śląskiej realizować zamierzają ze środków z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dodatkowo miasto na realizację zadania pozyskało 4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

17 ofert złożono w przetargu na budowę nowego budynku SP nr 17

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Karl

  "każda klasa będzie miała swój indywidualny dziedziniec" - cóż to za "wspaniały" aspołeczny pomysł ?! Tu na serio nie może być normalnie w niczym...

 • Rudzianka

  Mnie zastanawia jedna rzecz - skoro szkołę zniszczyła eksploatacja górnicza to dlaczego kopalnie albo grupa górnicza nie zapłaci za wybudowanie nowej szkoły??

 • antysocjal

  Do koplani trzeba jeszcze doplacic, zeby bylo na Barborke bo sie nalezy. 357 tys zlotych traca polskie kopalnie na godzine!!!

 • Emeryt

  Przecież do kopalni dopłaca budżet państwa ,czyli wszyscy my szanowna Rudzianko .Wydobycie węgla się ekonomicznie nie opłaca ,tylko górnikom opłaca się pracować !

 • gvhgjk

  Być może kopalnia zapłaciła odszkodowanie, tylko zostało przeznaczone na coś innego.

 • Andzia

  Odpowiedź jest prosta: "bo nie!"

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.