Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

29 zł za odbiór odpadów segregowanych i 58 zł za niesegregowane? Projekt nowej uchwały

 • Dodano: 2019-10-25 09:45, aktualizacja: 2019-10-26 11:30

W Biuletynie Informacji Publicznej pojawił się projekt uchwały ustalającej nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. O ile wzrosną ceny za wywóz śmieci? Sprawdź.

Czeka nas kolejna podwyżka cen za wywóz śmieci?

W projekcie przedstawiono nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Stawka za odbiór segregowanych odpadów z 21,70 zł wzrośnie do 29 zł od osoby. Za odpady niesegregowane mieszkaniec będzie musiał zapłacić 58 zł. Obecnie jest to 43,40 zł. Szykuje się więc dość spora podwyżka.

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu uchwały, przy ustalaniu wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wzięto pod uwagę między innymi koszty związane z:

 • odbieraniem,
 • transportem,
 • zbieraniem,
 • odzyskiem
 • i unieszkodliwianiem odpadów komunalnych,
 • tworzeniem i utrzymywaniem punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
 • obsługą administracyjną systemu,
 • a także edukacją ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.

Miasto musi sprostać także wymogom ustawy, która wymusza na samorządach doprowadzenie do sytuacji, w której stosunek śmieci segregowanych, do niesegregowanych będzie coraz większy. Wymagany poziom recyklingu papieru, plastiku, szkła i metalu rośnie z każdym kolejnym rokiem. O ile jeszcze w 2013 roku, kiedy obowiązek ustawowy wszedł w życie, próg segregacji wynosił 12%, przy czym z każdym kolejnym rokiem rósł o 2 punkty i jeszcze dwa lata temu, w 2017 roku, wynosił 20%. Skok nastąpił w kolejnym, 2018 roku, kiedy poziom wymaganego recyklingu wzrósł do 30%. Mało tego, w tym roku próg znowu wzrósł o kolejnych 10%, a w 2020 ma już wynosić 50%!

- Przed gminami stoi wymóg osiągnięcia wymaganych przepisami prawa poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła oraz ograniczenie składowania odpadów ulegających biodegradacji. Celem uniknięcia kar za ich nieosiągnięcie Miasto musi prowadzić szeroką edukację ekologiczną mieszkańców, przedsiębiorców oraz administratorów nieruchomości w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, co będzie wiązało się z większym nakładem finansowym. Miasto ponosi również koszty związane z likwidacją tzw. dzikich wysypisk - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

System gospodarowania odpadami komunalnymi powinien się samofinansować

Miasto podjęło decyzję o podwyższeniu cen za wywóz śmieci, powołując się na ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zgodnie, z którą system gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez samorząd powinien się samofinansować. To przekłada się na obowiązek ustalania wysokości ponoszonych przez mieszkańców gmin opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - na poziomie zabezpieczającym pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Innymi słowy, miasto nie może dopłacać do systemu gospodarki odpadami. Tylko w tym roku miasto do wywozu śmieci dopłaciło ok. ośmiu milionów złotych.

- Założeniem ustawodawcy było samofinansowanie się systemu, co oznacza, że dochody z tytułu opłaty za śmieci powinny pokryć koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w gminie. Mając na uwadze powyższe zaistniała konieczność podwyższenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. - Z przeprowadzonej analizy dochodów i wydatków wynikło, że w latach 2015-2018 Miasto Ruda Śląska dołożyło z Budżetu Miasta środki brakujące na funkcjonowanie systemu w wysokości 18.120.716,34 zł. Szacunkowo Miasto Ruda Śląska w 2019 roku dołoży z Budżetu Miasta około 8 mln zł.

Decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu projektu uchwały podejmie Rada Miasta Ruda Śląska. Cały projekt uchwały znajdziecie TUTAJ.

Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Czy Rada Miasta powinna zagłosować za przyjęciem tej propozycji nowych cen za wywóz śmieci? Piszcie w komentarzach!

Zobacz także

Komentarze (82)    dodaj komentarz »

 • Godula

  A się zapytam gdzie mycie koszów , gdzie ta segregacja miałem okazje być na terenie puk i to co tam się dzieje to jedna wielka parodia papier na dworze leje się na niego deszcz , plastyk zmieszany z ze wszystkim itp .. a nie zapominać ze my płacimy a puk co z tym robi sprzedaje !!! szkło plastyk papier i ciagle nas traktują jak dzieci specjalnej troski

 • alojz

  Weźcie sobie te wasze śmierdzące kubły pod mojego domu. Pobliski las przyjmie to bez zbędnych problemów.

 • xawery

  A wy myślicie, że jak referendum się uda i przyjdzie ktoś nowy to od od razu obniży wam opłaty? Naiwni jesteście. Takie coś byłoby możliwe jakby miasto miało pieniądze. Przy takim budżecie jak jest obecnie to raczej nierealne. Zmieni się tylko zarządca folwarku, a reszta zostanie po staremu. Jakoś się to uzasadni.

 • Taki

  To jest normalnie śmieszne! Ludzie zgłaszają w spółdzielniach, że w mieszkaniah jest mniej lokatorów i nikt tego nie weryfikuje. Śmieci za 5 a opłaty jak za 2 osoby! Po 2 segregacja to totalna fikcja. To nic nie daje, skoro jedna rodzina segreguje, a 5 nie. Powinny być worki z kodami kreskowymi, weryfikowane czy są sortowane śmieci i płatne za wywóz worka a nie "od osoby". Czasem 4 osoby produkują mniej śmieci niż 1!

 • Maro

  Brawo super nowina tylko ubolewam nad tym, iż miasto musi podnieść stawki, bo koszty wzrastają. A ja mam pytanie do władz miasta jak to jest, że wy koszty widzicie a ludzie np. co pracują w budżetówce podlegającymi pod urząd nie mają podwyżek płac od 4 lat i skąd na to wszystko wziąć nie tylko budżetówka, ale inne zawody i zakłady też nie podwyższają.

 • Cyc

  No to jadę wyrzucić do lasu :D

 • Ziga z Wirku

  Pofluchtajcie sobie na forum a potem grzecznie do kasy urzędu zapłacić.

 • pawel

  doskonały sposób na zapełnienie kasy, a efektów i tak nie będzie bo ten system nie działa i nigdy nie będzie

 • Rudzianin

  A czy szanowna władza Rudy Śląskiej upadła na głowę? Może zerkną na stawki wywozu śmieci np. w Chorzowie. Tam stawki za odpady nie segregowane są na poziomie naszych segregowanych. A odpady segregowane to stawka ok 12zł i nie planują na razie podwyżek. Jak widać i tak płacimy najwięcej z miast ościennych a jeszcze chcą podnosić. Nawet Katowice są o wiele tańsze od Rudy Śląskiej. Może warto aby rudzcy włodarze powinni zająć się robotą a nie podwyżkami.

 • Halemba

  Jak slysze o naszych rzadzacych to szlak mnie trafia dalej glosujcue na PO od stycznia nie segreguje bo po co

 • pracownik mpgm

  Podam Wam przykład, żeby pokazać jak to wszystko działa: mamy w rejonie przykładowy budynek 12 lokali mieszkalnych, w 2018r. w tym budynku za śmieci opłacano za 46 osób x stawka 14,50zl = 667zl rocznie to było 8004zl. Od kwietnia 2019 czyli po zmianie stawki w tym budynku opłaca się za 29 osób x stawka 21,70=630zl a więc rocznie 7560zl. Ludzie masowo zgłaszają że np zamiast 5 osób w mieszkaniu są dwie itp. nie płaci się od osób zameldowanych a od przebywających. Więc kolejna podwyżka spowoduje pewnie kolejne zgłoszenia w tym bloku. Na innych blokach jest podobnie, więc Miasto samo sobie w kolano strzela, durną polityką!!!!

 • Gw

  Dla mnie to jest badanie nastrojów przed już zaplanowanym podwyżkami ( pisma że spółdzielni już porozwieszali) Przed urzędem jest duży plac może tam wynosić śmieci A urzędasy niech segregują co innego mają do roboty.

 • Gość

  "urzędasy" to oczywiście nic nie robią. Głęboki wniosek. W dodatku pogardliwie.

 • Kiki

  Noo a to dopiero początek...macie swój PiS, 500+, podwyżkę płacy minimalnej etc. Ciekawe kiedy się niektórym otworzą oczy, że żeby dawać muszą skądś mieć...tak więc wasze 500+ wyląduje w śmietniku (dosłownie i w przenośni).

 • lux

  W Rudzie Sląskiej rządzi PO,dalej tak głosujcie...

 • Ika11

  Tu nie rzadzi PIS tylko glupia PO

 • noa

  "Noo a to dopiero początek...macie swój PiS"PIS, co? Nie kiepskie w zarządzaniu finansami władze miejskie, tylko polityka? Jakie to wygodne.

 • o2

  Za to za P O miałeś/aś zieloną wyspę o której mówił tusku chyba tylko on.

 • Krystyna

  TRZEBA NOWEJ , MŁODEJ WŁADZY NIEZALEŻNEJ OD UKŁADÓW ,WDZIĘCZNOŚCI KSIĘŻY ,PRZYSZŁOŚĆ NALEŻY DO NICH,,,I ONI ZNAJĄ ŚWIAT ,i widzą jak żyją w innych krajach . ,

 • pytajnik

  Mam pytanie do władz naszego miasta (cytuję fragment jednego z poniższych komentarzy):.."Byliście ostatnio na wysypisku? Nie? Znajomy tam pracuje i mam filmiki jak wygląda segregacja, wszystko jest składowane razem! Przyjeżdża śmieciara z jednym później z drugim i wszystko ładuje się na jedną stertę!!!!"... Czy to prawda co pisze autor tego komentarza? Proszę o odpowiedź.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.