Wiadomości z Rudy Śląskiej

[AKTUALIZACJA] Rzeka Kłodnica zmieniła kolor. To kontrolowany zrzut wody z kopalni

  • Dodano: 2025-03-05 09:00, aktualizacja: 2025-03-06 08:55

Niepokojąca zmiana koloru wody w rzece Kłodnicy w Rudzie Śląskiej wzbudziła we wtorek po południu zaniepokojenie mieszkańców. Najprawdopodobniej był to efekt kontrolowanego zrzutu wody z wysoką zawartością żelaza pochodzącej z kopalni Wujek-Śląsk w Kochłowicach.


AKTUALIZACJA:

Na stronie Spółki restrukturyzacji Kopalń pojawił się komunikat w sprawie dziwnego zabarwienia wód Kłodnicy - Spółka wyjaśnia, że jest to efekt naturalnych procesów utleniania związków żelaza, charakterystycznych dla wód kopalnianych. 

- Woda w Kłodnicy pod kontrolą. Zauważalne w ostatnich dniach zabarwienie to skutek utleniania się związków żelaza, co jest charakterystyczne dla wód kopalnianych. Wszystkie pompowane przez SRK wody są pochodzenia naturalnego, bo spółka nie prowadzi działalności wydobywczej. SRK nie wpływa na ilość oraz jakość wód pompowanych i zrzucanych do cieków powierzchniowych. Ich parametry związane są tylko i wyłącznie z naturalnymi procesami zachodzącymi w górotworze. Kolor i jakość wody nie jest zatem wynikiem żadnych procesów technologicznych - czytamy w oświadczeniu SRK.

W dalszej części wpisu możemy przeczytać, że od kilku miesięcy Spółka podejmuje kroki dla poprawy sytuacji w Kłodnicy.

- Aby rozeznać i wypracować metody działania, konieczna była ocena stanu zatopionych wyrobisk, co wymagało ich opróżnienia. Zgromadzone na dnie naturalne osady generują intensywne zabarwienie wypompowanej ostatnio wody. Związany z utlenionymi związkami żelaza kolor wody, choć wygląda niepokojąco, to nie wpływa znacząco na środowisko. Dodatkowo SRK pracuje nad zwiększeniem możliwości retencji w wyrobiskach dla wytrącenia naturalnych osadów i w efekcie polepszenia jakości wody wypompowywanej do Kłodnicy - czytamy w oświadczeniu SRK.

Pompowanie wód przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego, poprzez ochronę sąsiednich zakładów górniczych i pracujących w nich ludzi. Rejon Pompowni Śląsk zabezpiecza przed zagrożeniem wodnym w pierwszej kolejności PGG - KWK Ruda (Ruchy Halemba i Bielszowice). Wynika to z ustawowych obowiązków nałożonych na spółkę.

- Wcześniej w ramach upraszczania systemu odwadniania kopalń oraz ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko, przez blisko 3 lata z Pompowni Śląsk nie prowadzono zrzutu wód, z uwagi na trwający proces retencji w górotworze. Pompowanie i zrzut wznowiono w październiku 2023 roku. Naturalne wymieszanie się wód doprowadziło do zmiany ich parametrów. Jest to jednak stan przejściowy, który powinien ustąpić po ustabilizowaniu się warunków hydrogeologicznych. Długość tego procesu jest trudna do przewidzenia z uwagi na różnorodność czynników decydujących o charakterze wód kopalnianych - czytamy w komunikacie.


Niepokojąca zmiana koloru Kłodnicy

We wtorek - 4 marca - mieszkańców Rudy Śląskiej zaniepokoił kolor wody w rzece Kłodnicy. Po godzinie 16:00 na miejsce skierowano zastęp straży pożarnej. Jak poinformował st. kpt. mgr inż. Maciej Małczak, rzecznik rudzkiej straży pożarnej najprawdopodobniej woda zmieniła kolor pod wpływem kontrolowanego zrzutu wody z kopalni.

- Otrzymaliśmy informację od Centrum Zarządzania Kryzysowego, że to kontrolowany zrzut wody z kopalni. Przed naszym przybyciem, na miejscu był obecny Inspektor Ochrony Środowiska. Zostały pobrane próbki wody do badania – mówił Maciej Małczak, rzecznik rudzkiej straży pożarnej. 

Władze miasta reagują 

Prezydent Michał Pierończyk potwierdził, że w związku z zaistniałą sytuacją Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Ruda Śląska pobrało próbki do badań.

- O wynikach badań będziemy informować. Na tę chwilę potwierdziliśmy, że źródło zanieczyszczenia znajduje się poza terenem naszego miasta i jest to prawdopodobnie zrzut z zakładu górniczego. Służby zarządzania kryzysowego monitorują sytuację na bieżąco. Będziemy także interweniować w Wodach Polskich i u przedsiębiorcy górniczego – zapowiada prezydent.

Sytuacja będzie nadal monitorowana przez odpowiednie instytucje. Mieszkańcy czekają na wyniki badań wody, które mogą rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące skutków zrzutu.

Komentarze (21)    dodaj »

  • odech

    Witam i pytam,dlaczego te smierdzonce gnojowiska sciekowiska zabrudzone strumyki, pokryjecie plytami jak we Katowicach ibasta.

  • Elf

    WStyd, jesteśmy nieodpowiedzialnym narodem. Przyroda nie liczy się, człowiek nie liczy się. Niszczymy wszystko wokół siebie. Makabra, człowiek to największy szkodnik świata.

  • Rudzianin

    Tak kopalnie zabijają nasze rzeki od lat. Ile przyrody musi jeszcze ucierpieć? Dla górnictwa liczy się tylko wydobycie nic więcej.

  • silus 1940

    Jaki jest procent zasolenia tej wody?

  • Rudzianin

    Tak kopalnie zabijają nasze rzeki od lat. Ile przyrody musi jeszcze ucierpieć? Dla górnictwa liczy się wydobycie tylko i wyłącznie.

  • Marii

    Butelkować i uzdrowisko tam zbudować Kłodnica Zdrój a środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na kościół.

  • AntyPO

    Co teraz z szczupakami, karpiami, łososiami, tuńczykami, filetami i opiekanymi w naszej ukochanej rzece ?

  • M.P

    Ciekawe jakie będą efekty po tej rekultywacji i zrzutach oby nie takie jak w tym filmie na faktach skażone miasto gdzie kobiety w ciąży rodziły dzieci z upośledzeniem kończyn górnych i dolnych. Wtedy też wyniki badań powietrza i wody były dobre. Małe zainteresowanie ze strony władz miasta na to co się dzieje

  • M.P

    Ciekawe jakie będą efekty tej rekultywacji i tych zrzutów oby nie takie co w filmie skażone miasto co kobiety w ciąży rodziły dzieci z upośledzeniem kończyn górnych i dolnych. Wtedy też wyniki powietrza były dobre

  • DG

    nic tak nie cieszy jak syf z kopalni w rzece. Murcole dalej w żyją w okresie rewolucji przemysłowej XVIII wieku ? I wieczne ich dej dej dej

  • OK

    DG, dobry nick DALEJ GŁUPI.

  • DG

    Gdyby istniało taki coś co mogło by z brudnej wody zrobić czysta ?? Dlaczego ta woda nie może być przefiltrowana i oczyszczona tylko ordynarnie spuszczoną do rzeki. Może chce żeby moje dziecię mogły iść na spacer nad rzekę a nie ściek z syfem z kopalni ? Dlaczego musiałem na mojej ziemi dokładać do budowy bo są szkody górnicze na dodatkowe wzmocnienie fundamentu? Mogę być głupi ale ty mi do pięt nie dorasta tumanie. Na każde moje proste pytanie nie dasz dobrej odpowiedzi. @Ryl - czyli wojna praktycznie na naszej granicy ci nie przeszkadza, Powiedz mi czy firma która nie ma zysku powinna płacić jakieś premie dodatki z MOICH podatków , jak będzie mieć w cholerę zysku to mogą nawet tyle 20k zarabiać. Lepiej udawać głupiego niż się odezwać i rozwiać wszystkie wątpliwości

  • Ryl

    Wojna na granicy? Weź nie siej strachu pacanie, a skoro się tak boisz to tylko pokazuje, że ludzie mają świadomość ile warte jest nato i nasi zachodni "partnerzy". Pamiętają rok '39 i naszych "sojuszników" i to jak się zachowali. ty możesz się oburzać, że twoje śmieszne podatki idą na dotowanie górnictwa, a ja nie mogę, że moje konkretne podatki idą do kokainisty z kijowa? Śmieszny jesteś.

  • Hanys

    Niy podobo sie? To raus do warszafki!

  • Xyz

    Trzeba skonczyc z niszczeniem srodowiska

  • prof. Wosk

    a potem zdziwienie, że ryby zdychają w rzekach... niestety, nikogo nie obchodzi ochrona przyrody. Ważne żeby wycinać drzewa :( i żeby było gdzie spuszczać ścieki...

  • ichtiolog

    Teraz nie zdychają ,za Pis zdychały.Obecnie za ryżego jegomościa odchodzą albo przechodzą w stan spoczynku.

  • Ryl

    Jakoś kijowski komik-narkoman też ciągle powtarza: daj, daj, daj i ci to nie przeszkadza. Nawet wchodzisz mu bez wazeliny tak jak nasz rząd i reszta z unii złodziejskiej.

  • Czajka

    Trzaskowski zrzucił, tak jak kiedyś w Warszawie!

  • M.

    [...] jesteś....

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również