Wiadomości z Rudy Śląskiej

3 tysiące przyłbic ochronnych trafiło do rudzkich placówek oświatowych

 • Dodano: 2020-09-11 11:00, aktualizacja: 2020-09-14 12:14

W ramach walki z epidemią koronawirusa miasto zakupiło 3 tysiące przyłbic ochronnych dla rudzkich nauczycieli, ich koszt wyniósł prawie 111 tys. zł.

3 tysiące przyłbic ochronnych trafiło do rudzkich placówek oświatowych

Przydadzą się one nauczycielom podczas prowadzenia zajęć w przedszkolach, szkołach oraz innych placówkach zajmujących się kształceniem dzieci, młodzieży i dorosłych. Na zakup przyłbic w ramach walki z koronawirusem miasto przeznaczyło prawie 111 tys. zł. Jak mówi prezydent Grażyna Dziedzic, środki te pochodzą z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe.

To jednak nie pierwsza taka pomoc dla instytucji oświatowych w Rudzie Śląskiej w związku z zagrożeniem epidemicznym. 

- Przypomnę, że w maju i czerwcu tego roku w związku z egzaminami ósmoklasistów oraz maturami, ze wspomnianej rezerwy zakupiono maseczki ochronne, przyłbice, płyny i żele dezynfekujące, dozowniki do płynów dezynfekujących, termometry oraz fartuchy. Koszt tego zakupu wyniósł prawie 152 tys. zł. - napisała prezydent Grażyna Dziedzic. 

Warto przypomnieć, że w nowym roku szkolnym naukę w rudzkich szkołach rozpoczęło prawie 14 400 uczniów, w tym 10 200 dzieci w szkołach podstawowych i około 4 170 młodzieży w szkołach ponadpodstawowych. Po raz pierwszy progi szkoły przekroczyło 1 325 pierwszoklasistów. Z kolei wychowaniem przedszkolnym objętych zostało około 4500 dzieci.

W Rudzie Śląskiej funkcjonuje 29 ośmioletnich szkół podstawowych (w tym 3 specjalne), 5 liceów ogólnokształcących, 6 techników oraz 7 szkół branżowych I stopnia. Najmłodsi uczęszczają do 29 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w 5 szkołach podstawowych.

Nauka w czasie koronawirusa

Organizacja pracy, zarówno przedszkoli, jak i szkół, musiała zostać dostosowana do panującej sytuacji epidemiologicznej.

Wytyczne MEN, MZ i GIS obligują dyrektorów szkół do opracowania wewnętrznego regulaminu lub procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki oraz zaleceń wskazanych w wytycznych. Organizacja pracy szkoły powinna umożliwić w miarę możliwości zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczyć gromadzenie się uczniów. To wiąże się m.in. z wprowadzeniem różnych godzin przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różnych godzin przerw lub zajęć na boisku. Kolejne zmiany dotyczą układu wejść i wyjść w placówkach, zaplanowania większości lekcji dla danej klasy w tym samym pomieszczeniu czy konieczności zaplanowania czasu na dezynfekcję i wietrzenie sal.

- Ze względu na takie zmiany nieuniknione będzie wydłużenie czasu pracy szkół. Bierzemy również pod uwagę zwiększenie liczby przerw obiadowych oraz ich wydłużenie – tłumaczy Aleksandra Pieckonaczelnik Wydziału Oświaty. - Będziemy musieli też zrezygnować z zajęć w większości pracowni przedmiotowych, z których korzysta zazwyczaj kilka klas. Ponadto dzieci nie powinny wymieniać się przyborami szkolnymi – dodaje.

Ponadto przebywanie w szkole osób z zewnątrz zostanie ograniczone do niezbędnego minimum i w wyznaczonych obszarach.

Zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli nie ma obowiązku noszenia maseczek lub przyłbic - choć taką decyzję może podjąć dyrektor szkoły. W sytuacji, gdy na przykład w szatniach czy na wąskich korytarzach uczniowie nie mają możliwości zachowania dystansu społecznego, a ten jest bardzo ważny, bo w razie zarażenia koronawirusem pozwala szybko dotrzeć do osób, które miały ze sobą kontakt.

Uczniowie z gorączką, ale też innymi objawami infekcji, powinni zostać w domu, a ich stan zdrowia należy skonsultować z lekarzem rodzinnym. Jeśli natomiast uczeń poczuje się gorzej w trakcie zajęć, nauczyciel będzie go musiał odseparować od reszty klasy.

Z kolei aktualne wytyczne GIS dla przedszkoli i żłobków określają m.in. powierzchnię sal, która nie może być mniejsza niż 1,5 m2 na jedno dziecko. Ponadto grupa dzieci wraz z opiekunem powinna przebywać w wyznaczonym i stałym pomieszczeniu. Zaleca się również, aby do grupy dzieci przyporządkowani byli, w miarę możliwości organizacyjnych, ci sami opiekunowie. W sali, w której przebywają dzieci, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można prać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Podobnie jak w szkołach, jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.), to należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować. Trzeba będzie też wietrzyć sale - co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

W miarę możliwości organizacyjnych szkoły zapewnią taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny zabawy na dworze). Dziecko nie powinno zabierać ze sobą własnych zabawek.

Zobacz także

Komentarze (27)    dodaj komentarz »

 • Dr.Ewa

  Niewolnictwo kwitnie na masową skalę , absurdalne wymogi bezpieczeństwa nic nie dające , zagrażające zdrowiu na wszystkich poziomach , doprowadzających obywateli do zniewolenia psychicznego , pozdrowienia dla covido maniaków .

 • Klara

  Radzę zacząć studiować nauki ścisłe. Wróci rozum.

 • real

  Przyłbica chroni tylko oczy przed opiłkami obrabianego materiału ,do ochrony przed wirusami to jest totalny absurd .

 • iss

  Coś drogie te przyłbice kupili, tym bardziej że 3 tys. sztuk to hurt.

 • Karol

  służbe zdrowia zabezpieczac a nie ładować taki sprzet nie wiadomo dla kogo

 • Grzegorz

  niech twoje dziecko przyjdzie do mnie na lekcje mądralo. Codziennie mam kontakt z co najmniej 300 dziećmi. Tak samo jak lekarze jesteśmy na pierwszej linii frontu.

 • Nauczyciel

  Tym bardziej, że my nauczyciele prawie wcale (z własnej woli) z tego nie korzystamy. Duże, ciężkie i utrudniające mówienie. Ja używam i wolę maseczkę...

 • Blekota

  Dzieci w klasie siedzon bez maseczki a na przerwa ida to musza ubierac to jest jeden wielki CYRK dajcie juz na lyz z ta pandemi

 • Xxx

  A ile kasy poszlo do kapsy

 • n4u

  przypomnę, że zgodnie z najnowszymi badaniami przyłbica bez maseczki nie chroni a wręcz ułatwia rozprzestrzenianie się wirusa (zmniejszenie cząsteczek po odbiciu się od w/w powoduje dłuższe utrzymywanie się w powietrzu)

 • Alojz, tyn prawdziwy

  Na jakie badania i przez kogo wykonane się powołujesz? Chcesz zabłysnąć?

  • Alojz, tyn prawdziwy
   2020-09-15 14:01
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Neo

  ...i leży tego u nas w szkole kilka kartonów. Nikt tego nosić nie chce, bo to duże i ciężkie...

 • Chora

  O 2 tygodnie za późno.

 • Krzysiek t

  Proponuję pani prezydent samej ubrać i nosić to cacko. Nadaje się do spawania ewentualnie koszenia trawników. Jest to ciężkie, nie wygodne i fi zestawu powinien być dołączony mikrofon bo dzieci nie słyszą co się do nich mówi przez to i dane proszą żeby to zdjąć.

 • Alojz, tyn prawdziwy

  Teraz to chyba lepiej w ogóle nie pracować albo na czarno i narobić dzieci bo z każdej strony będą ci do du py cisnąć 500+, na podręczniki, bon turystyczny, laptopy w planach emerytura dla nie pracujących matek, macierzyńskie dla kobiet które nawet 1h nie przepracowały itd ale są osoby które nie mają dzieci i pracują i im się nic nie należy. Wprowadzić jeszcze dodatek con don+. A tragedią jest egoizm tej pat ologi jak mówią że do np. górnictwa dokładają.

  • Alojz, tyn prawdziwy
   2020-09-11 18:51
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • grzegorz

  Dokładnie. A jeszcze straszenie ludzi niskimi emeryturami w przyszłości a ZUS traci na co popadnie. Emerytura dla kobiet które nigdy nie pracowały a urodziły dzieci. Jakaś kpina. Ze składek tych co pracują.

 • jo

  i po co to wszystko. Na grype nikt sie tak nie zabezpiecza. Panike sieja. Ludzie to juz normalnie boją się oddychać.

 • Woźna

  Super sprawa, nauczyciel zatrudniony na 3-4 godziny w kilku szkołach, dostanie kilka przyłbic i będzie mógł nimi handlować. A woźną w przedszkolu odwalająca najgorszą robotę przy dzieciach przez 8 godzin ani jednej. Brawo Pani Prezydent.

 • nauczyciel

  już lecę i handluję przyłbicami. Póki co używam własnych maseczek chirurgicznych.

 • Woźna

  Super sprawa, nauczyciel zatrudniony na 3-4 godziny w kilku szkołach, dostanie kilka przyłbic i będzie mógł nimi handlować. A woźną w przedszkolu odwalająca najgorszą robotę przy dzieciach przez 8 godzin ani jednej. Brawo Pani Prezydent.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.