Wiadomości z Rudy Śląskiej

4 grudnia w kopalni Bielszowice doszło do tąpnięcia

  • Dodano: 2020-12-04 15:00, aktualizacja: 2020-12-07 17:33

Dzisiaj po godzinie 14:00 na terenie Rudy Śląskiej doszło do wstrząsu. Najsilniej odczuli go mieszkańcy Bielszowic i Halemby.

Jak się okazało, tąpnięcie miało miejsce w kopalni Bielszowice. Na szczęście nie był to groźny wstrząs, a jak poinformował Tomasz Głogowski z PGG, pod ziemią praktycznie nieodczuwalny.

- Wstrząs był praktycznie nieodczuwalny pod ziemią, wywołał raczej poruszenie na powierzchni. Nie odnotowaliśmy żadnych strat w kopalni, załodze nic się nie stało - mówił Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, dla Dziennika Zachodniego.

Wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą

W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowe gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.

Do jednego z najsilniejszych wstrząsów z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowanych w bazie danych GIG doszło w 1993 roku w kopalni Halemba.

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat na Śląsku

  • 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x10 9 J (Joula)
  • 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x10 9 J
  • 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x10 9 J

Mapę wstrząsów możecie znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również