Wiadomości z Rudy Śląskiej

40 laptopów do nauki w domu trafi do najbardziej potrzebujących uczniów z Rudy Śląskiej

 • Dodano: 2020-05-11 14:30

40 laptopów do nauki w domu trafi do najbardziej potrzebujących uczniów z Rudy Śląskiej. Sprzęt został właśnie dostarczony. Komputery zostaną przekazane do 25 szkół podstawowych, które użyczą go swoim wychowankom.

Samorządy w całym kraju od 1 kwietnia mogły wnioskować do Centrum Projektów Polska Cyfrowa o środki potrzebne na zakup sprzętu komputerowego dla uczniów. Władze miasta pozyskały na ten cel 100 tys. zł. To maksymalna kwota, jaka mogła być przyznana miastu.

- Pieniądze na laptopy pozyskaliśmy z projektu "Zdalna szkoła" realizowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Poza tym złożyliśmy wniosek do Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, skąd chcemy pozyskać środki na zakup ponad 60 komputerów - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Jak wskazują samorządowcy z Rudy Śląskiej, o środki te będzie bardzo ciężko, gdyż wnioskować mogą o nie praktycznie wszystkie kraje Europy Środkowej i Europy Południowo-Wschodniej dotknięte epidemią koronawirusa.

- Łatwo nie będzie, bo o dotację mogą starać się praktycznie wszystkie kraje Europy Środkowej i Europy Południowo-Wschodniej dotknięte epidemią koronawirusa. Już wiemy, że w naborze złożono około 7 tysięcy wniosków, dlatego proszę mocno trzymać kciuki, żeby się udało - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Komentarze (17)    dodaj »

 • halembianka

  Proponuje, aby rodzice zaczęli się zastanawiać jaki sprzęt i pomoce naukowe będą dzieci potrzebować na dalszych etapach nauki - z 500+ łatwiej jest coś odłożyć w porównaniu do czasów, kiedy go nie było. W podstawówce to obecnie jedyne nie potrafię sobie wyobrazić uczestnictwa w zajęciach online bez laptopa... no i może ewentualnych zajęć z informatyki. Wnioski wyciągnie niech każdy sam.

 • ehs

  Rodzice 500+ na dzieci już nie przeznaczają? Tańsze komputery/polesaingowe laptopy, jak rozumiem, dla najbiedniejszych się nie nadają? To miasto (za niedługo) kraj upadnie na samo dno ;( przy takim rozporządzaniu pieniędzmi.

 • BOSS

  ZGADZAM SIĘ no oczywiście ze 500 plus na dzieci nie przeznaczaja woda z biedry zubry harnasie i pet w ryju i smieja sie ze ktos za 3,500 za[...] jak w rudzie sl co 2 z brzuchem i ne ważne ze 13 .15 .20 czy 40 wazne ze mops placi masakra wyborcy pis du ale może pozdychają na wirusa nieroby

 • Sylwia

  Polski język - trudny język...

 • ....

  2,5k na komputer który ma służyć tylko do włączenia librusa i zoom’a? Nie dziwie się, ze to miasto tonie jak ktoś tak zarządza pieniędzmi. Za ta kwotę można by było kupić więcej tańszych komputerów, a już na pewno uzyskać niezła zniżkę za ich zakup hurtowy. Także na spokojnie 2,3x więcej komputerów moznaby było kupić, które byłyby wystarczające. Pomijam już fakt, ze te komputery dostaną dzieci z podstawówki. Za 700 do 1000zl można już kupić wystarczający komputer/notebooka. A rodzice tych dzieci na pewno pobierają 500+, czyli miesiąc/ dwa bez wydawania tych pieniędzy i dziecko miałoby komputer. Niech nikt mi nie mówi, ze te pieniądze ida na jedzenie i opłaty. Nie tak dawno 500+ nie było, a starczało na opłaty. Ale jak widać rodzice wola kupić sobie piwka zamiast zajac się dziećmi.

 • Pracownik majowy

  Pracowałeś kiedyś na komputerze za 1000 zł? Powiem tak, ledwo wystarczy żeby przeglądać internet i to bez video. Specyfikacja takich komputerów to zazwyczaj najgorszy szrot, który pozwala ledwo uruchomić samego windowsa i paint. Jak już dajemy dzieciom sprzęt do nauki to niech to nie będzie zdezelowany bubel, bo to są pozorne oszczędności. Co do zakupu komputera przez rodziców to zgadzam się, że jakby ktoś wziął na raty na 12 lub 24 miesiące to mógłby dziecku kupić z 500+ i tak sporo by zostało.

 • pracownik majowy

  Doopish kromy, moja nędzna kopio.

 • Pracownik majowy

  W kroma to grałeś pewnie z kolegami :)

 • pytacz

  ten komp kosztuje ponizej 2000 za sztuke jest model napisany na zdjeciu z pewnym funpage wiec gdzie sie podziala kaska? za reszte

 • Gorol z sosnowca

  Przyklad pano z Krasickiego

 • Iks

  Laptop za 700zł??? Chyba kradziony...

 • ....

  Widać, że jedyne komputery i ich ceny widziales w reklamach w tv. Wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu z rtv lub auchana. Nie kupisz komputera marki apple, ale masz spory wybór w tym przedziale cenowym. Już o poleasingowych nie mówię. Ten komputer nie ma pociągnąć wiedźmina czy innej gry. Ma służyć do obsługi painta, jakiejś prostej aplikacji do prezentacji, do otworzenia dziennika elektronicznego i strony/aplikacji która obsługuje wideokonferencje. To są dzieci z podstawówki przypominam, nie dla techników z profilu informatycznego.

 • Iks

  Nie kupisz nowego normalnie działającego laptopa 14-15 cali (nie netbooka z 10 calowym ekranem) za 700zł.Jak tak to daj link do sklepu....Co do 500+ to racja, po to jest ta kasa, dlatego moje dzieci mają sprzęt - nie że bogaty jestem. Po prostu dostaję 500+Poza tym trzeba pamiętać, że to są laptopy, które powinny posłużyć szkole parę lat (jak wrócą z wypożyczenia) i rozsądny zakup nie polega na posortowaniu towaru w sklepie "od najniższej ceny" i zakup pierwszego na liście... Stare przysłowie pszczół mówi: "Kto tanio kupuje, ten dwa razy kupuje"...

 • kwiatowe

  Oczywiscie, poleasingowy i to jeszcze z roczna gwarancja. Trzeba madrze gospodarowac pieniedzmi. Dla dziecka taki laptop w zupelnosci wystarcza.

 • matka - nauczycielka

  Zgadzam się, kupiłam za 720,- poleasingowy DEEL - z systemem Windows 10 - rok gwarancji - da się? da się - a dziecku wystarczy chromebook - przecież pracują na aplikacjach ;) mnie do pracy też wystarcza

 • Xxxxx

  Jak je dacie tym ,,najbardziej potrzebującym'' to za miesiąc sprawdźcie wszystkie lombardy w Rudzie śląskiej. A tak poza tym to internet też im docie

 • marko

  Czy przeczytałeś artykuł ze zrozumieniem?..."Komputery zostaną przekazane do 25 szkół podstawowych, które użyczą go swoim wychowankom..." Zwróć uwagę na wyraz UŻYCZĄ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również