Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzkie przedszkola i żłobki zamknięte do 22 maja

 • Dodano: 2020-05-05 14:45

Miejskie przedszkola i żłobki w Rudzie Śląskiej z powodu trwającego stanu epidemii koronawirusa pozostaną zamknięte do 22 maja br.

Decyzja ta podjęta została na wniosek dyrektorów tych placówek, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych, ich rodzin oraz pracowników.

Wprawdzie rządowe rozporządzenie dopuszcza otwarcie żłobków i przedszkoli już od jutra, ale na przeorganizowanie pracy i dostosowanie placówek do wytycznych sanitarnych dano nam zbyt mało czasu – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Co za tym idzie, w tym terminie nie da się zapewnić dzieciom opieki w taki sposób, by była ona w pełni bezpieczna – dodaje.

Wytyczne sanitarne dotarły do samorządu dopiero w trakcie długiego weekendu, a wczoraj dokonano jeszcze ich aktualizacji. Konieczne też było skontaktowanie się z wszystkimi pracującymi rodzicami i zebranie informacji, ilu z nich będzie chciało posłać swoje pociechy do żłobka czy przedszkola.

Ogółem do miejskich przedszkoli w Rudzie Śląskiej zapisanych jest prawie 4,5 tys. dzieci. Z zebranych przez miasto danych wynika, że opieka musiałaby zostać zapewniona ponad 1,1 tys. z nich. Po uwzględnieniu wszystkich wytycznych sanitarnych liczba miejsc dostępnych w rudzkich przedszkolach wynosi 1790 – informuje wiceprezydent Anna Krzysteczko, odpowiedzialna za resort oświaty.

Sytuacja żłobków jest jeszcze analizowana

Żłobki i przedszkola po ponownym uruchomieniu będą musiały funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Jak podkreślają rudzcy samorządowcy, żeby go spełnić potrzebne będą spore ilości płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni, dozowników, przyłbic, rękawiczek, fartuchów ochronnych, preparatów do odkażania urządzeń ogrodowych, a także spryskiwaczy ciśnieniowych i termometrów bezdotykowych.

Jak wiadomo, część z tych produktów nie jest teraz dostępna „od ręki”, więc na realizację zamówienia będziemy musieli pewnie trochę poczekać. Zgodnie wygłoszonymi publicznie deklaracjami, liczymy na wsparcie rządu w tym zakresie – zaznacza Grażyna Dziedzic. - Przypominam, że otwarcie przedszkoli i żłobków nie jest obowiązkowe. Stąd też dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 24 maja - dodaje.

Zobacz także

Komentarze (26)    dodaj komentarz »

 • Bunt

  Najlepiej dwa miesiące siedzieć na tyłkach i nic nie robić, a później być zdziwionym że rząd chce przedszkola i żłobki otworzyć. Cóż najwyraźniej spodobała się udawaną praca zdalna. Chyba wszyscy pamiętają że posłanie 3-4 latka do przedszkola na Rudzie graniczyło z cudem, do czasu gdy rząd nie rozkazał ich przyjmować. Dopiero wtedy miasto raczyło zrobić krok w kierunku normalności, a teraz znów ją opóźnia blokując otwarcie przedszkoli. Bezczelność władzy jest już tak wielka że pora chyba przeprowadzić akcję nie rozliczania PIT na Rudzie, szkoda że w tym roku już za późno. #NieRozliczamPITNaRudzie.Niedługo zostanie zapoczątkowana akcja petycji on-line w sprawie niezamykania przedszkoli i żłobków w Mieście Ruda Śląska w okresie wakacyjnym. Dość roboty udawanej, czas na prawdziwą. Szczegóły zostaną podane m.in. tu w najbliższym czasie.

 • Mama

  Jak mi wiadomo żłobki pracują cały rok nie mają zamkniętej placówki podczas wakacji tak jak przedszkola

 • Rudziol

  I chwała za to że nie otwarli!!!Większość dzieci to osoby z rodzin górniczych a zobaczcie co się zaczyna dziać, a to dopiero początek. No chyba że każdy chce spróbować czy da radę przetrwać wirusa czy bedzie pomór heh. Ja się cieszę z tej decyzji.

 • tak, będzie

  Bardzo mądre słowa.

 • Zmiana Prezydent

  Oj nie chce się pracować, oj nie chce. Lepiej przez dwie godziny/tydzien kolorowanki do Worda wklejać... Czy wiadomo już kto i kiedy zwróci pieniądze za wydruki ?

 • wesk

  A to pani prezydent pracuje w żłobku lub przedszkolu? Co za news!

 • Hanys hajer

  Pani Prezydent nie ma pieniędzy biedna jest jak mysz ...... https://rudaslaska.bip.info.pl/plik.php?id=336424&wer=1

 • Krzysiu

  Dla wszystkich niezadowolonych z decyzji władz miasta: "wytrwaliscie" do dziś to kolejne parę tygodni też dacie rade, wyluzujcie. Nasze województwo jest na 1 miejscu covida, trzeba być delikatnie mówiąc niepoważnym by w tym momencie otwierać żłobki, przedszkola... Jak byście sobie to wyobrazali? 2,3latka w masce? Czy w kombinezonie? W gumowych rękawiczkach? "bawiących" się z rówieśnikami? Inaczej raz dwa będziecie mieli w domach wiruska i otworzą się oczy. Dajcie na luz...

 • Monika

  Ale z tego co rozumiem prawo pobytu w przedszkolu mama dzieki rodzicow ze sluzb medycznych, mundurowych its.a co z dziecmi rodzicow pracujacych w innych branzach, ktore normalnie funkcjonuja?kto sie nimi zajmie zeby rodzice mogli wrocic do pracy???

 • Brat

  Zarówno dzieci służb medycznych, mundurowych itd, jak i dzieci innych pracujących rodziców , w Rudzie Śląskiej, do przedszkoli i żłobków na razie nie wrócą.

 • Ja

  Słuszna decyzja, szczególnie zważywszy na fakt tak dużej ilości zachorowań na Śląsku.

 • Halemba

  Wczoraj się obudzili iż jest wirus, wcześniej oczywiście nie można było zacząć działać.smiech na sali.

 • JuzMamWszystkiegoDosc

  Dokładnie. Półtorej miesiąca maja zamknięte, to co oni w tym czasie robili, chyba wiedzieli ze dzieci kiedya wroca donprzedszkoli i napewno nie bedzie to na zasadach jak przed zamknieciem. Jak czytam te wypowiedzi pracownikow przedszkoli i ich problemy to az sie za glowe łapie.... problemy z dywanem no skoro go nie moze byc to kupujecie gumolit nakladacie i gotowe. Latwe w utrzymaniu czystosci i nie trzeba niszczyc dywanowych wykładzin . Powiedzą... a skad środki na to.... no a stąd ze jest tarcza i daja środki. Ehh galerie otwarte ludzie musza do pracy wracac a nie ma gdzie dzieci zostawic

  • JuzMamWszystkiegoDosc
   2020-05-05 17:02
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • zzz

  No proszę, jakie to proste. Wystarczy kupić gumolit i wirus pokonany. Co go galerii, wyobrażasz sobie rodziców z małymi dziećmi stojących w dwugodzinnej kolejce przed przedszkolem, cierpliwie czekających na pomiar temperatury, opuszczenie szatni przez poprzednika, odkażenie rąk?

 • B.B

  To naprzód muszą przedszkola otrzymać te środki od władz miasta bo przypuszczam że przedszkola i żłobki nie ponoszą winy napewno są wysprzątane ale jak też czytam to rozumiem że urząd miasta czeka na wszystkie te środki i dla tego przedszkola i żłobki nie mogą być otwarte bo potem jak by coś się stało to by rodzice do kogo mieli problem

 • Ola

  Pisowcy.....

 • Ujek

  Z tą tarczą to chyba info z tvpis. Może poczytaj zlotko. Przez ostatnie 2 lata rząd zabiera pieniądze samorządom a ludzie się cieszą. Obniżyli ci podatek pit to kup. Nie bronię samorządów bo pewnie część środków można by lepiej wydać, jednak jak co roku masz mniej pieniędzy a każą ci wydawać więcej to cudów nie ma.

 • Andrzej Du a

  W przedszkolach nie ma papieru toaletowego, chusteczek, mydła itp a co dopiero środków do dezynfekcji.

 • Zmiana Prazydent

  To bardzo ciekawe biorąc pod uwagę że każdego roku zaraz na początku zbierają od rodziców pieniądze na artykuły higieniczne. Teraz dwa miesiące było zamknięte a kasa wyparowała ?

 • Los amigos

  Tak jak napisano powyżej środków higieny w przedszkolach jest niewiele!! Sam przynosiłem dobrowolnie chusteczki, ręczniki pastę do zębów etc. Prawda jest taka że nie wszyscy uiszczają początkowe kwoty nie płacą na komitet etc i w końcu te środki się kończą....

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.