Wiadomości z Rudy Śląskiej

400 tys. zł na nowe wyposażenie w SP nr 16

  • Dodano: 2019-01-11 06:30, aktualizacja: 2019-01-11 11:11

Interaktywne tablice, tablety, podręczniki, gry i pakiety edukacyjne, a także sala doświadczania świata z rozgwieżdżonym niebem, ścieżką sensoryczną, magicznym akwarium i torem świetlno–dźwiękowym - to najnowsze wyposażenie Szkoły Podstawowej nr 16 w Rudzie Śląskiej.

Zostało ono zakupione z programu "Kompas", na który placówka pozyskała 400 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom wsparciem objętych zostało 350 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a 60 nauczycieli bierze udział w doskonaleniu kompetencji zawodowych.

"Kompas - program wspomagający w procesie indywidualizacji pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi" obejmuje uczniów niepełnosprawnych, uczniów zdolnych w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i języków obcych, a także uczniów młodszych.

Wszyscy uczniowie, zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami edukacyjnymi, mają zapewniony dostęp do nowoczesnych pracowni przedmiotowych, udziału w interesujących zajęciach rozwijających ich pasje i zainteresowania. Objęci są też fachową pomocą psychologiczno-pedagogiczną.

Dla uczniów biorących udział w warsztatach językowych zakupiliśmy dwie tablice interaktywne, 16 tabletów, urządzenie nagłośnieniowe oraz podręczniki i ćwiczenia – wylicza Anna Sekta, dyrektor szkoły. - Pracownia przyrodnicza została doposażona w przyrządy do obserwacji, pomiarów i prowadzenia doświadczeń przyrodniczych. Zakupiono też materiały edukacyjne, m.in. gry, układanki, multimedialne pakiety edukacyjne - dodaje pani dyrektor.

Kształceniem specjalnym objęto 13 uczniów, którzy m.in. biorą udział w indywidualnych zajęciach rewalidacyjnych, w specjalnie utworzonej sali doświadczania świata.

Jest to  wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów, np. ścieżka fakturowo–sensoryczna, basen z podświetlanymi piłeczkami, magiczne akwarium, podświetlany blat do rysowania piaskiem, rozgwieżdżone niebo, tor świetlno–dźwiękowy i kule sensoryczne – tłumaczy Anna Sekta. - Przebywanie w sali daje możliwości odbierania nowych bodźców, wywołuje reakcję ożywienia, motywację do podejmowania aktywności i poznawania - dodaje dyrektor szkoły.

Wyposażenie można podzielić na kilka grup, zależnie od rodzaju zmysłu, na który oddziałują. Są to elementy do stymulacji: równowagi, dotyku, wzroku, węchu, słuchu.

Z kolei nauczyciele w ramach programu doskonalą kompetencje zawodowe w zakresie indywidualizacji pracy z uczniem oraz efektywnego stosowania metod w kształtowaniu u uczniów kompetencji niezbędnych na rynku pracy. 

Zajęcia dotyczą m.in. planowania i modyfikowania procesów edukacyjnych oraz opracowania modelu wspierania uczniów w nabywaniu umiejętności uczenia się - wyjaśnia Anna Sekta.

Nauczyciele biorą też udział w warsztatach na temat diagnozy stylów uczenia się i rozpoznawania potrzeb i możliwości uczniów.

Projekt realizowany jest w bieżącym roku szkolnym, ale po jego zakończeniu pomoce dydaktyczne i wiedza pedagogów będą dale służyć wszystkim uczniom – podkreśla dyrektor szkoły.

Komentarze (6)    dodaj »

  • J.kowalska- nauczyciel

    Rekrutacja do projektu byla we wrzesniu. Kazdy rodzic mial dostep do dokumentow rekrutacyjnych. Regulamin rekrutacji byl jawny i podany na stronach internetowych.Niestety ciezko odniesc sie do krytycznej wypowiedzi kiedy rodzic nawet sie nie podpisal. Dzieci pewnie nie uczesticza w Kompasie bo nie uczestniczyly w rekrutacji. Sa to zajecia pozalekcyjne.

  • szybki bill

    Mam dwójkę dzieci w SP 16 i ani jedno nie skorzystało z "Kompasa". Co więcej, ani jeden uczeń z klas moich dzieci nie załapał się na jakiekolwiek zajęcia. Raz mówią, że zajęcia są dla wybitnych uczniów, innym razem, że dla słabszych. Ogólnie, po za tym, że szkoła otrzymała 400 tyś to nikt nic nie wie. Zresztą, w tej szkole mało kto cokolwiek wie. Jedno jest pewne, kiedy nauczyciele będą protestować, będzie to jedna z niewielu zamkniętych szkół w Rudzie Śląskiej. Szkoła ma dobry pijar i w sumie to tyle, reszta jest bardzo przeciętna...

  • Ewelina

    Ja również mam dwójkę dzieci w SP 16, w pierwszej i piątej klasie, więc w obu budynkach.Oboje uczestniczą w zajęciach KOMPAS.I w obu klasach moich dzieci na zajęcia z projektu KOMPAS chodzi wiele dzieci zarówno mających problem z nauką jak i te dzieci które są uzdolnione.

  • Monika

    Moje dziecko korzysta z programu Kompas. Na temat dotacji i uczestnictwa w programach byla mowa podczas zebrania. Cóż , najłatwiej jest narzekać... Brawo dla Pani Dyrektor, że to właśnie tej szkole udało się pozyskać takie środki. "Samo się" nic nie dzieje, a juz na pewno nie na taką kwotę.

  • WA

    Dziwne, bo zajęcia są obłożone. Są i dla zdolnych,słabych i niepełnosprawnych. Dzieci chodzą na zajęcia z wszystkich klas ,może nie wiedzą, że to Kompas.

  • Klasyczny anonim

    Projekt jest przeznaczony dla tych słabszych i dla tych uzdolnionych. Łatwiej jest krytykować niż się zainteresować i dowiedzieć.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również