Wiadomości z Rudy Śląskiej

50 nowych mieszkań komunalnych! Radni opracowali plan mieszkaniowy na lata 2021-2026

 • Dodano: 2021-03-03 13:00, aktualizacja: 2021-03-03 14:42

Budowa 50 nowych mieszkań komunalnych, a także blisko 120 mln zł na remonty i modernizacje miejskiej infrastruktury mieszkaniowej, w tym dalsze termomodernizacje budynków wielorodzinnych oraz ich przyłączanie do sieci ciepłowniczej lub gazowej. To najważniejsze założenia „Programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Ruda Śląska w latach 2021-2026”, opracowanego przez władze Rudy Śląskiej.

Dokument został przyjęty przez rudzkich radnych na ostatniej sesji

- Nowe mieszkania komunalne chcemy utworzyć w dzielnicy Ruda przy ul. Bankowej. Zadanie przewiduje budowę 50 mieszkań o powierzchni minimum 45 m². Mamy już gotową dokumentację, a sam proces inwestycyjny chcemy rozpocząć w 2022 r. – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Oprócz nowej inwestycji istotną częścią uchwalonego programu jest plan modernizacji zasobu mieszkaniowego. Na ten cel w najbliższych 6 latach władze miasta chcą przeznaczyć 120 mln zł.

- Planujemy m.in. termomodernizację 32 budynków, a do nowego źródła ciepła chcielibyśmy podłączyć 26 budynków. Przewidujemy także remont dachów 33 budynków, renowację 63 klatek schodowych oraz wymianę ponad 1 400 okien w lokalach mieszkalnych. Zamierzamy także szerzej stosować odnawialne źródła energii - wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk.

W programie określona została również polityka czynszowa na lata 2021 - 2026

W miejskim zasobie mieszkaniowym jeszcze do końca czerwca obowiązywać będzie dotychczasowa stawka bazowa, która wynosi 7,38 zł, natomiast od 1 lipca wzrośnie ona o 4% do kwoty 7,68 zł. Taka czteroprocentowa podwyżka zgodnie z zapisami dokumentu będzie następować począwszy od 1 lipca każdego kolejnego roku do końca obowiązywania programu.

Co istotne, ostateczne stawki czynszu płacone przez najemców uzależnione są od standardu lokalu.

– O wysokości stawki decydują takie czynniki, jak położenie budynku i samego mieszkania, stan techniczny budynku czy jego wyposażenie – wylicza Anna Stemplewska, naczelnik Wydziału Spraw Lokalowych.

W ten sposób inna jest wysokość czynszu płaconego przez najemców w budynku po termomodernizacji z kompletnym wyposażeniem w instalacje techniczne i sanitarne, inna w kamienicy wybudowanej przed 1900 r.

Najnowszy „Program gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Ruda Śląska w latach 2021-2026” jest już piątym takim opracowaniem. Poprzednie obowiązywało od 2016 r. i ważne będzie jeszcze do kwietnia tego roku.

- W tym czasie znacząco udało nam się polepszyć stan techniczny budynków. Jeszcze 10 lat temu 67 proc. budynków było w złym, bądź bardzo złym stanie technicznym. 5 lat temu było to 49 proc., teraz ta liczba spadła już do 26 proc. Ta widoczna poprawa infrastruktury mieszkaniowej, to  m.in. efekt remontów, które udało się przeprowadzić. Na ten cel pomiędzy 2016 a 2020 r. przeznaczonych zostało 21,1 mln zł – wskazuje wiceprezydent Pierończyk.

Ostatnie 5 lat przyniosło także poprawę w innych aspektach związanych z budownictwem mieszkaniowym.

M.in. wzrosła liczba mieszkań wyposażonych w c.o. Obecnie jest to blisko 3 500 lokali, natomiast w 2016 r. było ich nieco ponad 3 100. Zmniejszyła się liczba mieszkań z toaletą na klatce schodowej i na zewnątrz budynku. Z tą ostatnią niedogodnością borykają się jeszcze lokatorzy 130 mieszkań. W ciągu ostatnich pięciu lat z blisko 4 800 do ponad 5 100 wzrosła natomiast liczba mieszkań wykupionych przez mieszkańców. Tym samym już prawie 60% lokali mieszkalnych w budynkach wspólnot mieszkaniowych, w których miasto posiada udziały, znajduje się w rękach mieszkańców.

Łączna liczba mieszkań komunalnych w mieście wg danych na koniec czerwca 2020 r. wynosiła 7 087, natomiast w 2016 r. było ich 7 260.

– Ta różnica wynika głównie ze sprzedaży lokali mieszkalnych, a także częściowo z rozbiórki starych budynków. Co istotne, na ten wynik wpływ mają także nowe inwestycje, dzięki którym przybywa nowych mieszkań – podkreśla wiceprezydent.

W 2019 r. do użytku oddanych zostało 50 mieszkań w nowym 5-kondygnacyjnym budynku przy ul. Bytomskiej 22. Inwestycja rozpoczęta w 2017 r. kosztowała 8 mln zł i w całości sfinansowana została z budżetu miasta.

Miasto politykę mieszkaniową realizuje poprzez partycypację w budowie mieszkań w ramach TBS

W ten sposób dzięki udziałowi miasta w wysokości prawie 7,4 mln zł mogło ono wskazać najemców 132 mieszkań w czterech budynkach TBS przy ul. Czempiela oddanych do użytku w 2018 r. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu inwestycji najemcy ci nie musieli wpłacać 25-procentowego udziału w kosztach budowy lokalu, który w innych przypadkach jest pobierany przez TBS i zwracany w przypadku zakończenia najmu.

Aktualnie w Rudzie Śląskiej lista oczekujących na przydział mieszkania komunalnego liczy 610 pozycji. W 2016 r. ta liczba wynosiła ok. 1 150. Natomiast  jeszcze w 2014 r. oscylowała na poziomie 4200.

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • Krupa

  Bardzo dobry pomysł .kamery powinny być w lasach na pnalacu gdzie znajduja siłownie.na starej bykowinie nic nie ma nowego brud przy placu zabaw gdzie był basen.

 • zandka

  Werok 1000 mieszkan tanich wybudowac,to ja było by cos.

 • #DziedzicRaus

  Ale sukces! Wow! Ale chwila, rządy Dziedzic trwają od 2010r. (Dla przypomnienia w kampanii z tamtego roku Pani Grażyna deklarowała się jako ekspert ws. budownictwa) i w tym czasie na rok wychodzi 5 mieszkań, bo jedyny blok jaki miasto przez ten czas zbudowało to ten przy Bytomskiej (brzydki nie nawiązuje do architektury otoczenia, kryminał dla urbanisty!). Owa budowa miała pasjonujące zakończenie w postaci zapomnienia podłączenia gazu do budynku, który miał ogrzewać mieszkania! Sukces.Budynek ten wybudowali nie prywaciarze na zlecenie inwestora a zaprzyjaźniona firma Dombud. Ta sama, co przypadkiem rok czy dwa wcześniej ratuje rządy Dziedzic przed kompromitacją w postaci 0 mieszkań dla mieszkańców. Dombud takim dobrym sercem pozwala miastu pozbawić się w TBS.Ile zakład, że ten zapowiadany budynek przy Bankowej wybuduje Dombud!? Pewna sprawa!Co do wspólnot radzę miastu nie mówić za dużo. Inicjatywa wspólnot by przyłączyć CO jest 100% a miasto jedynie nie przeszkadza i podnosi stawki. Niestety te przyłącza to na zlecenie wspólnot, zero inicjatywy ze strony miasta!

 • dobry komuch pisowski

  10 mieszkań na rok w 140 tys. mieście i jeszcze się tym chwalą. Informacja powinna sie pojawić w głównym wydaniu pisowskich wiadomości, niech nam cała Polska zazdrości.

  • dobry komuch pisowski
   2021-03-04 08:11
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • siostra

  Zapomnijcie o komunałkach zarabiasz 2.500 musisz wziąć kredyt na 40 lat bo się nie łapiesz. Nic ino stąd uciekać, a pit rozliczać w mieście gdzie pracujesz, tam masz większe szanse.

 • Dolas

  Jakby policzyć tych wszystkich co deklarują uciekanie czy zwalnianie to Ruda nie byłaby już miastem 100tys.

 • boluś

  Dombud czy Drogopol? Milusińscy i Sponsorzy Peppy! Barzij Dombud'

 • Padre

  WOW sukces. Przez 5lat udało się podłączyć do CO mniej niż 400 lokali.

 • Marian

  I więcej nie będzie, bo ta reszta i tak nie zapłaci za centralne. U mnie w bloku akurat stawka za CO z RSM wynosi 2,65 za m2 a znam takich co jak zrobiło miasto CO w kamienicach to stawka za metr ponad 6zł!!!! To jak w takich kamienicach mieszkają ludzie powiedzmy ubożsi to kogo będzie stać na ten luksus?? W blokach co są założone wspólnoty i większość ludzi ma wykupione mieszkania to i tak już dawno mają ogrzewanie gazowe i w takich blokach C.O. nie zrobią bo do jednego czy dwóch mieszkań się nie opłaci. Acha a czynsze też wcale nie są niższe niż w blokach, bo fundusz remontowy i eksploatacyjny jest porównywalny + śmieci i woda, jedynie nie ma za windy

 • Karminadel

  Metoda jest taka, że miasto nic nie robi, cała inwestycja po stronie wspólnoty. Jak już inwestycja zakończona, wchodzi miasto i serwuje podwyżka czynszu murowana o 1 zł lub więcej za metr! Do tego cena wody, śmieci i miasto się bogaci!Racja te ceny za CO miejskie są często kosmiczne! Już lepiej załatwić gaz, choć i tu nam UE szykuje niespodziankę od 2024 r.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.