Wiadomości z Rudy Śląskiej

6 stycznia na ulice Rudy Śląskiej wyjdą Orszaki Trzech Króli

 • Dodano: 2024-01-02 11:45, aktualizacja: 2024-01-02 13:00

6 stycznia obchodzimy Dzień Objawienia Pańskiego. Z tej okazji na ulice Rudy Śląskiej wyjdą Orszaki Trzech Króli. 

Dzień Objawienia Pańskiego

6 stycznia obchodzimy Dzień Objawienia Pańskiego, potocznie nazywany Świętem Trzech Króli. Stanowi on ważny punkt w kalendarzu liturgicznym. Zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominamy tego dnia wydarzenie opisane w Ewangelii św. Mateusza, gdy trzej Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Jezusowi. Przynieśli ze sobą dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Z tej okazji, co roku, w Polsce organizowane są specjalne Orszaki Trzech Króli. Rudzkie przemarsze organizowane są we współpracy z prężnie działającą Fundacją "Orszak Trzech Króli”. Podobne orszaki są organizowane w ponad 750 miejscowościach w Polsce. W ramach akcji przygotowywane są koncerty kolęd, występy regionalnych kapel, pokazy, konkursy na najpiękniejszą szopkę czy tematyczne przebranie.

Orszak Trzech Króli w Rudzie

Orszak Trzech Króli organizowany jest przez parafię Piusa X w Rudzie Śląskiej od 2014 r. Co roku w wydarzeniu udział bierze kilkaset osób. W tym roku orszak sprzed kościoła Piusa X wyruszy o godz. 11:30. Na trasie przemarszu orszaku znajdują się sceny, na których zaprezentowane zostaną jasełka. Orszak przejdzie ulicami Rudy aż do Szkoły Podstawowej nr 30, gdzie w tak zwanej „auli letniej” zostaną przedstawione ostatnie sceny jasełek.

Orszak Trzech Króli w Bykowinie

Przy parafii św. Barbary w Bykowinie Orszak Trzech Króli wyruszy o godzinie 15.00 z trzech punktów: 

 • ze skrzyżowania ul. Górnośląskiej z Poloczka
 • ze skrzyżowania ul. Górnośląskiej z Gwarecką
 • ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Po przyjściu do kościoła odbędzie się wspólne kolędowanie.

- Chętne osoby prosimy o przyniesienie słodyczy, które przekażemy dzieciom ze świetlicy środowiskowej Ośrodka św. Elżbieta w Wirku. Dziękujemy państwu Pustelnikom i panu Henrykowie Malotcie za pomoc w przygotowaniu wydarzenia - informują duszpasterze.

Orszak Trzech Króli w Kochłowicach

W parafii Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach Orszak Trzech Króli zaplanowano po mszy św. o godz. 12:00.

Serdecznie zapraszamy dzieci i dorosłych na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się już 6 stycznia 2024. Jako Parafia kochłowicka włączamy się w Orszaki Trzech Króli, organizowany w całej Polsce. Zapraszamy na Mszę świętą o godz. 12.00, a po niej na wspólne kolędowanie obok plant aż na kochłowicki rynek. Zachęcamy, by dziewczynki przebrały się za damy dworu, a chłopcy za rycerzy - czytamy na stronie parafii.

Przedszkolaki i klasy pierwsze szkoły podstawowej pójdą w Orszaku ZIELONYM - Króla Melchiora. Klasy II, III i IV szkoły podstawowej pójdą w Orszaku CZERWONYM – Króla Kacpra. Klasy od piątej wzwyż wraz z dorosłymi pójdą w Orszaku NIEBIESKIM - Króla Baltazara.

Każdy dorosły dostanie koronę w kolorze orszaku, w którym będzie wędrował. Zachęcamy, aby dorośli starali się ubrać również w kolory orszaku, do którego będą należeć. Na trasie będą czekały na nas diabły, które będą chciały nas odwodzić od pójścia w orszaku, ale też i anioły, które będą wskazywały właściwy kierunek. Na końcu pokłonimy się Świętej Rodzinie i wspólnie pośpiewamy Dzieciątku. Zachęcamy do wspólnego wędrowania i kolędowania. Osoby, które chciałyby pomóc w organizacji Orszaku, zapraszamy na spotkanie organizacyjne we wtorek 2 stycznia po Mszy wieczornej do salek katechetycznych - czytamy na stronie parafii.

Orszak Trzech Króli w Nowym Bytomiu

Z kolei w parafii św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu Orszak Trzech Króli rozpocznie się o 10.15 w wyznaczonych miejscach:

 • Orszak Afrykański - NIEBIESKI
  • ul. Ratowników, parking przy SP 22.
    
 • Orszak Europejski - ZIELONY
  • ul. Czarnoleśna 27, parking przy stadionie.
    
 • Orszak Azjatycki - CZERWONY
  • parking przy krzyżu na Kafhausie.

Komentarze (10)    dodaj »

 • Alina

  Fajne miejsce i okazja do pośpiewania kolęd. Potwierdzam, że Kochłowice mają rozmach!

 • zyx

  Pewnie, lepiej jak naziole, czy inne LPG chodzi po ulicy.

 • Miki

  Króli było 6, nie trzech i wcale nie przyszli do Jezuska. No ale wierzyć można we wszystko. W durszlak tez.

 • ja

  Cieszcie się że jeszcze możecie obchodzić to święto, już niedługo zamiast dzwonów będziecie 5 razy dziennie słuchać nawoływań immana i mijać tych co się modlą gdzie popadnie.

 • Muslim

  Super. Cieszy mnie to.

 • Anna

  Super wydarzenie! Rok temu w Kochłowicach było przepięknie. Każdy dostał koronę i flagę. Wraz z wnukami już czekamy na 6 stycznia !

 • wujekdobrarada

  Gusła

 • Rudolf

  Zapraszam wszystkich wiernych na wspólny przemarsz i kolędowanie, a dla spragnionych i zmarzniętych znajdzie się malutkie co nie co na rozgrzanie.

 • RedPill

  Tak tak, zapewne gorące cacao :-)

 • KRÓL

  Same szatany z Bykowiny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również