Wiadomości z Rudy Śląskiej

90 lat temu w Nowej Wsi, czyli obecnym Wirku urodził się twórca muzyki do "Bolka i Lolka"

  • Dodano: 2023-07-13 11:15

90 lat temu - 13 lipca 1933 r. w Nowej Wsi, czyli obecnym Wirku urodził się Tadeusz Kocyba, kompozytor muzyki do ok. 160 filmów animowanych, m.in. "Bolka i Lolka", czy "Porwania Baltazara Gąbki". 

Tadeusz Kocyba urodził się w Nowej Wsi

Tadeusz Kocyba urodził się 13 lipca 1933 r. w Nowej Wsi (dzisiejszy Wirek). Pochodził z rodziny, w której muzyka pełniła ważną rolę. Ojciec grał na skrzypcach, a krewni byli członkami chórów "Słowika" i "Lutni". Jako dziecko grał w zespole akordeonistów w Ognisku Muzycznym w Nowym Bytomiu, a także śpiewał w chórze i uuczył się gry na fortepianie. 

- W 1953 r. ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Katowicach, gdzie uczęszczał do klasy fortepianu dr Heleny Kasparek. Jeszcze jako licealista podjął się prowadzenia chórów w ZSZ Hutniczo-Metalowej i Technikum Hutniczym w Nowym Bytomiu, gdzie mógł pochwalić się sporymi osiągnięciami. Po zdaniu matury rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach na Wydziale IV Nauczycielsko-Instruktorskim. Po otrzymaniu dyplomu wyjechał do Nysy, gdzie przebywał 5 lat i pracował jako nauczyciel gry na fortepianie i kierownik sekcji pianistycznej - początkowo w Społecznym Ognisku Muzycznym, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej. W Nysie Tadeusz Kocyba poznał swoją przyszłą żonę, Halinę Gocyłę, wybitną twórczynię gobelinów. W 1962 r. małżeństwo z dwiema córeczkami przeprowadza się do Bielska-Białej - czytamy na stronie Wirtualna Ruda.

Początkowo jako nauczyciel i wychowawca, w 1963 r. nawiązał współpracę z Państwowym Teatrem Lalek Banialuka, a w 1967 r. z ze Studiem Filmów Rysunkowych. Ta ostatnia zaowocowała muzyką do około 160 filmów animowanych. Do najbardziej znanych należą Porwanie Baltazara Gąbki i seriale z Bolkiem i Lolkiem, a wspólnie z Zenonem Kowalowskim napisał muzykę do Porwania w Tiutiurlistanie. Oprócz muzyki do filmów animowanych tworzył też do sztuk teatralnych, filmów dla dorosłych i reklamówek.

Tadeusz Kocyba zmarł 27 marca 2007 r. w Bielsku-Białej, gdzie jest pochowany.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Pyjter

    Jeszcze kajś mom fotka Tadka, doł ją muter bo zolytowali razym.Ale to boło downo, na zdjęciu wyglądo na jakieś 20 lot.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również